Reklama HEG

Totalizator Sportowy chce zainwestować w piłkę nożną

Marcin Szymczyk

Źródło: Puls Biznesu

13-09-2018 / 11:08

(akt. 04-01-2019 / 13:11)

Totalizator Sportowy chce zainwestować w piłkę nożną 1,5 mld zł — w infrastrukturę, system szkolenia i monitoring zawodników - informuje "Puls Biznesu". Nad wieloletnim projektem odbudowy polskiej piłki mocno pracuje kilkuosobowy zespół wspierany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Totalizator Sportowy jest gotów wyłożyć aż 1,5 mld zł w ciągu 10 lat, z czego pierwsze 300 mln bardzo szybko — w ciągu dwóch. Za te pieniądze ma sfinansować rozwój infrastruktury i systemu szkolenia, by za kilka lat polski futbol zbierał żniwa z nowego pokolenia wytrenowanych piłkarzy.


Totalizator Sportowy chce stworzyć specjalny fundusz, z którego będzie finansowana budowa krytych boisk. To jedna z bolączek polskiej piłki. Nawet kluby Ekstraklasy nie mają zaplecza, które pozwalałoby normalnie trenować zimą. To oznacza, że młodzi polscy piłkarze mają trzymiesięczną dziurę w porównaniu z rówieśnikami z Zachodu czy cieplejszych klimatów. Kluby występowałyby o dofinansowanie, ale z własnej kieszeni wykładałyby niewielką część. Koszt krytego boiska szacowany jest na 2,5 mln zł. O dofinansowanie mogłyby się starać nie tylko kluby z najwyższego poziomu rozgrywek, lecz także z niższych lig. Dodatkowo przy Centralnym Ośrodku Sportowym stworzona ma być centralna akademia piłkarska z 16 oddziałami wojewódzkimi. Totalizator chce ułatwić wychwytywanie talentów i przepływ do klubów Ekstraklasy, I i II ligi poprzez sfinansowanie bazy młodych piłkarzy. Powstanie też jednolity system szkolenia. Kluby, które go wdrożą, dostaną pieniądze m.in. na szkolenie i opłacanie trenerów.


Cały tekst można przeczytać w Pulsie Biznesu.

Komentarze (23)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Co za zwrot, pamiętam jak PiS ciskało gromy na Tuska za program "Orlik". Tak czy siak, czy nie można sprawdzonym sposobem doinwestować piłki szkolnej i akademickiej? Stworzyć szkołom infrastrukturę, powołać sekcje szkolne i uzdolnionym fundować stypendia i wprowadzać do sportu zawodowego.
~Umberto78
 • 0 / 0
Moim zdaniem problem w tym, że nie stawiamy na młodzież. Kluby ściągają słabych piłkarzy za spore pieniądze zamiast szukać zawodników w niższych ligach. Zamiast inwestować pieniądze w młodzież to sprowadza się "piłkarski odrzut" z zagranicy i mamy tego efekty. Mamy bardzo zdolną młodzież co pokazały czasy komuny gdy kluby piłkarskie i reprezentacja odnosiły sukcesy. Tylko nie potrafimy tego wykorzystać. Myślę, że gdyby w klubach grali młodzi Polacy to i frekwencja na stadionach byłaby większa. Bo lepiej jest oglądać na boisku swojego.
~ro(L)nam
 • 0 / 0
nie pasował mój komentarz - redakcjo!!
~rrr
 • 0 / 0
Chleba i igzysk. Kase patologii juz rozdali wmawiajac ze ten kto ma wiecej niz 10 tys to kradnie. Teraz pora na igrzyska!
~Kibic PL
 • 0 / 0
Te 1,5 mld zł na ile klubów jest dzielone?
~OLO
 • 0 / 0
Szkoda, że decyzja pod publikę przed wyborami. Ogarnijcie program szkolny z 6 godzinami WF w blokach po 2 godziny, na którym dzieciaki coś robią. Zróbcie w szkołach kluby, sks-y itp, wyremontujcie szatnie i prysznice i niech ta młodzież się rusza.
~Toottii
 • 0 / 0
Wydanie 300mln z 1,5 mld to jest 1/5 całej kwoty, która ma zostać wydana w czasie dwóch lat (również 1/5 okresu "inwestycji"). Więc zachwycanie się "szybkim tempem" wydania pierwszych 300 mln zł jest - co najmniej - wątpliwe.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 3 / 0
Pomysł zacny, ale ważne będzie jak zostanie zrealizowany. Pieniądze wydaje się łatwo jak są, ale wydać je z sensem, to inna sprawa. Powstaje pytanie, czy dawno obiecywana przez PZPN certyfikacja akademii ułatwiłaby wybór miejsc gdzie pójdą inwestycje? Z całą pewnością tak, bo pieniądze w pierwszej kolejności powinny iśc tam gdzie mogą być racjonalnie spożytkowane.
Jakie będzie kryterium wyboru miejsc inwestycji?
Kto pod tymi balonami będzie trenował dzieci?
Które dzieci będą tam trenowały, te których rodzice mogą za to zapłacić, czy będzie również system "stypendialny" dla tych mniej zamożnych?
Kto będzie utrzymywał te obiekty? Czy będzie to robione centralnie, czy może samorządy będą zaangażowane w ten projekt?
Na razie wygląda to na hasło rzucone przed wyborami, słabo przemyślane jak ma to funkcjonować.
Plutonowy
 • 0 / 0
kiki koko euro spoko
~ro9L)man
 • 0 / 0
Jak będzie finansowane? Tak jak do tej pory - w 90 % mniejszych klubów w całej Polsce obiekty , drużyny seniorów i wszelkie sprawy rocznikowe są niestety finansowane ze składek. Nie jest tajemnicą, że głównie ze składek młodych dzieciaków. Całe kluby są utrzymywane z pieniędzy rodziców, którzy się łudzą. że ich syn zostanie Robertem Lewandowskim. Jeśli dany klub ma w roczniku 20-30 chłopców, roczników jest dziesięć to to przemnożone przez składkę daje miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego dochodzą pseudo dotacje od miasta i związku. Ze zdobytych w ten sposób pieniędzy, trzeba opłacić trenerów, utrzymać w jako takim stanie boiska, opłacić sędziów i dojazdy, zapłacić za media i polować na sponsorów. Nic się w tej mterii nie zmienia od kilkudziesięciu lat. Kiedyś chłopak musiał przede wszystkim umieć grać w piłkę a sprzęt i szkolenie miał praktycznie za darmo, dziś nawet anty talent trenuje piłkę bo jest trzymany w klubie dla pieniędzy rodziców. Taka smutna prawda.
Uwielbiam dziennikarzy, którzy nie myślą, gdy pisza:

'Totalizator Sportowy jest gotów wyłożyć aż 1,5 mld zł w ciągu 10 lat, z czego pierwsze 300 mln bardzo szybko — w ciągu dwóch.'

Niech ta dziennikarzy na idzie na kurs z matematyki.
~gegsedgiur
 • 0 / 0
Może wcale nie chcą przeznaczać 150M rocznie, a większe nakłady wypłacać po koniec projektu kiedy będą określone wyniki.
Domyślny awatar Pułkownik
 • 0 / 0
a co tu jest zle napisane/policzone?
Domyślny awatar Szeregowy
 • 0 / 0
To chyba nie dziennikarzyna musi iść na kurs ;)
a to ,że 1,5 mld w 10 lat to 150 mln rocznie, czyli żadne "bardzo szybko" a średnio tyle co wychodzi na rok. Bardzo szybko to byłoby np 600 w ciągu dwóch pierwszy lat
~Izzy
 • 0 / 0
Czepiasz sie kolego. Totolotek mógłby zrealizować program np w latach 2025-35, ale zrobi to już czyli 2019-2029. Zdanie poprawne.Chodzi o to, że są w stanie już finansować.
racja, nie zwróciłem na to uwagi, brzmi zabawnie :)
~wrt
 • 0 / 0
1,5mld na 10 lat to 150mln na rok , czyli 300mln na 2 lata, dlaczego w takim razie napisane jest " z czego 300 mln bardzo szybko — w ciągu dwóch" jak to tylko jest średnio ?
~lkm
 • 0 / 0
Pewnie zaraz ludzie zaczna narzekac - brzmi swietnie, bez szkolenia ani rusz.