Wojewoda zamknął stadion Śląska po meczu z Legią

szerszen

Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Legia.Net

11-12-2019 / 18:17

(akt. 11-12-2019 / 18:30)

Wojewoda dolnośląski zamknął stadion Śląska Wrocław. To efekt wydarzeń z meczu WKS-u z Legią Warszawa, który odbył się w osiemnastej kolejce PKO Ekstraklasy.

W niedzielę Śląsk Wrocław mierzył się w osiemnastej kolejce PKO Ekstraklasy z Legią Warszawa. Stołeczna drużyna wygrała 3:0, a rywalizację obserwowało ponad 30 tysięcy widzów, w tym ponad trzy tysiące kibiców "Wojskowych".

Obie strony w trakcie pierwszej połowy prezentowały oprawy z użyciem pirotechniki. Fani gospodarzy zdecydowali się jednak na odpalenie fajerwerków, co sprawiło, że spotkanie zostało przerwane na blisko dziesięć minut. Sędzia zaprosił wtedy zawodników do szatni, ale potem mecz normalnie wznowiono. Dolnośląska policja złożyła potem wniosek o zamknięcie całego stadionu. Klub prosił tylko o wyłączenie trybuny, na której zasiadają najzagorzalsi kibice Śląska. 

W środę wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zdecydował się na zamknięcie stadionu Śląska na mecz z Lechem Poznań. Oznacza to, że spotkanie 19. kolejki Ekstraklasy zostanie rozegrane przy zamkniętych trybunach. Wojewoda tłumaczył, że sposób użycia określonych rodzajów pirotechniki stworzyły realne zagrożenie bezpieczeństwa uczestników imprezy masowej. Obremski dodał także, że wydarzenia z niedzieli nie dają gwarancji zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa widzom w trakcie kolejnego spotkania.

Decyzji odnośnie sankcji nie wydała jeszcze Komisja Ligi Ekstraklasy. Jej reakcja na wydarzenia ostatniej kolejki rozgrywek spodziewana jest w czwartek. 

Komentarze (56)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Generał broni
 • 0 / 0
No i mamy popis głupoty. Klub został ukarany bezwarunkowo na karę finansową i zamknięcie stadionu, ale już bezpośredni sprawcy dostali zakaz wstępu (chyba 3 mecze) w zawieszeniu. Czyli klasyka gatunku, kowal zawinił a cygana powiesili. Przecież ci pirotechnicy śmieją się w kułak.
Podporucznik
 • 2 / 0
Komisja ligi ukarała w dniu dzisiejszym Śląsk i Lecha po 40 tyś oraz zakazami wyjazdowymi. Legia nie dostała żadnej kary.
A Legia za co za doping? Mecz został przerwany po ekscesach Śląska.
Podporucznik
 • 2 / 0
A czy ja gdzieś napisałem albo zasugerowałem, że Legia powinna zostać ukarana?
My meczu nie przerwalismy a to chyba jest aktualnie konieczne do otrzymania kary, koledzy może musicie mnie poprawić ale wydaje mi sie że kiedyś nawet jak było odpalone a zostało zanotowane to kare szło otrzymać??? Także komisja ligi idzie na ręke jakby nie patrzeć
Generał dywizji
 • 0 / 0
Nie rozumiem, dlaczego włodarze boją się podjąć jedną i właściwą decyzję, czyli zamknięcie na mecz trybuny, z której puszczano race czy też fajerwerki.
Każda z osób, która podczas danego meczu była na danej trybunie, powinna mieć brak możliwości zakupu biletu na kolejny mecz. Do tego powinny służyć systemy sprzedaży biletów i uaktualniane karty kibica.

Każdy, kto decyduje się na miejsce na trybunie ultras powinien mieć świadomość, że odpowie zbiorowo za grupę osób, która fizycznie przygotowuje fajerwerki i race. Reszta kibiców nie ma do tego absolutnie nic. Karanie ich to pokaz bezsilności i pójścia na łatwiznę.

W klubach, gdzie występuje taki problem z kibolami, należy utrzymywać system biletowy wraz z uaktualnianymi kartami kibica. Tylko uderzenie bezpośrednio w kiboli może rozwiązać problem. Oni na stadion nie wejdą, meczu nie zobaczą, drużyny nie wesprą, nie skonfrontują się z kibicami rywala. Reszta kibiców jak najbardziej. Zobaczy mecz. Może w ciszy, ale nikt nie powie, że to nie jest komfortowa sytuacja. W Śląsku czy swego czasu na Wiśle doping z trybuny ultras bardziej denerwował niż do czegokolwiek zachęcał. A ich gniazdowi to szczyty irytacji.
Porucznik
 • 1 / 1
W normalnych warunkach gdzie pojawia się dym, tam włączają się zraszacze. Czemy na trybunach tego nie zastosować?
Sierżant
 • 4 / 2
I znowu na filmie te dwie lansiary... Takie osoby nie powinny mieć wstępu na stadion, gdzie oprócz dopingu ważniejsze są popisy przed kumatymi kolegami
Podporucznik
 • 3 / 1
Zauważ, że co wyjazd, to w galerii pojawiają się non stop te same twarze. Jeżdżą setki, a tutaj nawet tysiące, a na zdjęciach ciągle te same twarze. To już jest nudne, takie towarzystwo wzajemnej adoracji...
Sierżant
 • 2 / 0
Chodzi mi o to, że te panie zamiast dopingować robiły straszny popis we Wrocławiu, wszędzie lans, mnóstwo fotek, nawet gniazdowy zwracał uwagę, żeby się zamknęły. Szanuję dziewczyny, które jeżdżą i dopingują a nie lansują się szukając sponsorów itp.
Porucznik
 • 0 / 0
No dobra, ale komu przeszkadzają te dziewczyny? Chcą robić lans na Legii? Niech robią. Jeżeli się wybiją w modelingu to pośrednio większe zainteresowanie Legią, więcej mówienia o tym, większy prestiż, więcej kliknięć, większa kasa, pośrednio większe zainteresowanie potencjalnych sponsorów Legii i pierdyliard innych powodów dla których mnie ich bytność i lans na naszych trybunach nie przeszkadza. A gdzie mają się wybić? Na stadionie na jakimś zadupiu - nie chcę wymieniać nazwy stadionu bo nie chcę nikogo obrażać. Legia, to nie prywatna własność tylko biznes. Krótko i na temat.
Podporucznik
 • 2 / 0
Kary za race powinny być tak wysokie żeby klubom nie opłacało się przymykać oczu na to. Obawiam się że musi dojść do jakiejś tragedii żeby ktoś chciał zrobić wreszcie porządek z tymi troglodytami...
Podporucznik
 • 2 / 0
Tyle, że to nie jest kara za race, a za fajerwerki. Pan wojewoda zamykając stadion, wykazał się jak zwykle w takich sytuacjach najdurniejszą z możliwych decyzji ale czego innego po nim można było się spodziewać? Tak jest przecież najłatwiej. Jednym zdaniem: Kowal zawinił, a cygana powiesili.
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
A według Ciebie jaka powinna być mądra decyzja?
~kibic WKS
 • 0 / 0
do zgoda
a dlaczego ja kibic z innej trybuny niz B mam pokutować? Dlaczego? Skoro jest monitoring skoro są imienne bilety to winnych trzeba szukac a nie zamykac CAŁY stadion. To nie jest rozwiazanie problemu. Winni to ochrona skoro pirotechnika dotarła na stadion, moze klub ale nie kibice z pozostałych trybun którzy teraz cierpią. Trzeba karać firmę ochroniarską która jak widać nie dopełniła swoich obowiązów i niestety klub ( kary bardzo ostre finansowe) wtedy jak klub poczuje upływ kasy wymusi na kibicach najbardziej zagorzałych odpowiednie zachowanie. Nigdy nie moze tak byc żeby postronny obserwator, kibic cierpiał . TO CHORE
~jo
 • 1 / 0
Tu nie ma co zamykać stadionu. Przecież ktoś stał na bramkach i ktoś sprawdzał (lub nie...) wchodzące osoby. Z resztą po co wnosić w dniu meczu... To jest takie patrzenie przez dłonie zasłaniające oczy. Niby zakrywam twarz, ale dokładnie wiem jak jest. Skoro ktoś wiedział jak jest i to akceptował, to dziś musi zmierzyć się ze skutkami swojej naiwności.
~Szyszko
 • 0 / 0
No i Amica skorzysta. Ale dla takich wyjazdów warto. Tylko takie mecze są pamiętane na tej pustyni piłkarskiej
Pułkownik
 • 0 / 0
Nie wiem na ile to wina kibiców Legii ale
ogólnie się doigrali.
Niech to będzie ostrzeżeniem dla innych stadionów.
To sie skonczy tak se kiedys kogos spala na stadionie wystrzelona rakieta. Wtedy zrobi sie larum na wszystkie media i bedzie jak zwykle komisja i glupie teksty w stylub"jak moglo sie to wydarzyc". Zeby byla reakcja jak zwykle ktos musi zginac niestety :/
Podporucznik
 • 2 / 0
Zawsze to samo. Kilkunastu dzikusów dymi, a kilkadziesiąt tysięcy cierpi przez to. Po co kamery na stadionie? Totalna bezkarność dziczy.
Czekam na dzień w którym któryś z klubów w ekstraklasie będzie miał jaja by wysłać komornika do siedziby Ultrasów z rachunkiem za utracone przychody z dnia meczowego lub regres kar z KL.
thorstein
Myślisz, że komornik to chłopak na wysyłki. Tak z ciekawości spytam, gdzie jest siedziba ultrasów Legii Warszawa?
Pytam, bo jakby jakiś komornik się pytał, to żebym wiedział gdzie go skierować :)
Myślę, że zawodem komornika jest windykowanie należności potwierdzonych wyrokiem sądu.
To w pewnym sensie czyni go "chłopcem na posyłki" sądu i wierzyciela.
Akurat w przypadku Śląska, którego miasto jest udziałowcem mającym 99.11% akcji klubu zamknięcie stadionu, to samobój.
Dzień meczowy będzie zerowy, więc kto będzie i tak musiał dać kasę...
L for ever znajomość persinaliow niewiele da jak nie ma woli do naprawy sytuacji. Leśny po bvb odgrazal się, że mają wszystkie dane zadymiarzy i będą kierować sprswy cywilne o wyrównanie strat.
Okazało się oczywiście że to pierdololo pod publiczkę a naszym zgniłym mediom dziwnym trafem nie przychodzi do głowy odpytac takich pozerów o niespelnione obietnice.
Kierownik
Nic nie pisałem o personaliach, a wpis o komorniku to tylko śmieszek. Natomiast jeśli chodzi o rozwiązanie spraw "kibolskich" i to w różnych wymiarach, to są one stosunkowo łatwe do rozwiązania tylko muszą się tym zająć na poważnie i odpowiednie służby. Masz rację , że personalia nie stanowią problemu. Rozumiem , że czasami ktoś się może skutecznie schować pod kominiarką, ale pojedyncze przypadki nie będą miały wpływu na rozwiązanie problemu. W momencie gdy zacznie się prawdziwe a nie udawane identyfikowanie konkretnych sprawców a następnie przypisywanie odpowiednich paragrafów ( już są w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, kodeksie karnym i pewnie coś jeszcze by się znalazło i nie potrzeba ich wymyślać) a następnie wymierzanie odpowiednich kar, gwarantują Ci , że te cały śmieszny ruch rozsypie się jak domek z kart. Czemu tego nie zrobiono dotychczas? Ano z prostego powodu. Rozwiązanie problemu próbuje się zepchnąć na kluby, które nie mają do tego wystarczających narzędzi i " tu leży pies pogrzebany". Ludzie, którzy pociągają za sznurki wolą ględzić, przepychać problem, próbować coś na nim ugrać, ale tak naprawdę nie próbują go rozwiązać. No chyba nie trzeba nikomu w miarę ogarniętemu tłumaczyć, że karanie klubów, które ponoszą koszty restrykcyjnych przepisów organizacji imprez masowych jest kuriozalne i nie tylko nie prowadzi do rozwiązania problemu, ale wręcz go podsyca. Klub nie mając narzędzi do rozwiązania problemu, godzi się na ustępstwa wobec swoich "najzagorzalszych kibiców" a to ich tylko zachęca aby brać więcej ( bo chyba nie muszę Ci tłumaczyć , że nie chodzi tu o kibicowanie). To jest ta kategoria ludzi, którym dasz palec, to ci rękę opier...lą po sam łokieć.
Czego zatem oczekujesz od polityków w tej materii? Czego klubom brakuje do walki z tym zjawiskiem? Chcesz żeby prokurator sam wychodził z inicjatywą wyrównania krzywd klubowi? Tylko że trzwba to najpierw zgłosić, a kluby tego nie robią. Przytoczyłem dobry przykład Lesnego który miał wszystko i obiecał że zrobi porządek. I co? I nic, pokpil sprawę bo jak się okazało była to zwykła zagrywka pod publiczkę i sponsorów.
Kierownik
Od nikogo nic nie oczekuję, bo jestem tylko kibicem. O politykach nic nie pisałem. Nie każ mi wyjaśniać kto odpowiada za przestrzeganie ładu prawnego w państwie. Nie mów mi o zawiadomieniach, bo się załamię jak stary dach. Naprawdę uważasz, że problemem są zawiadomienia? Zawiadomienie może być jednym z elementów ( mało istotnym) próby rozwiązania problemu w momencie prawdziwych chęci rozwiązania problemu. W chwili obecnej są kukułczym jajem , którego każdy(oznaczony ustawowo) próbuje się pozbyć poprzez działania pozorne i zwracanie uwagi klubom na brak "właściwych działań i kółko się zamyka. Może masz rację, że potrzeba do tego polityków, bo jak premier osobiście musi się zajmować murawą na stadionie, to jestem w stanie uwierzyć, że w tym kraju bez polityków nie można nic zrobić. Nawet rzeczy oczywistych, nakazanych przez odpowiednie przepisy oraz w sytuacji gdzie posiada się odpowiednie narzędzia.
Starszy kapral
 • 0 / 4
To tak, jakby zamykać ulice po każdym wypadku drogowym.
Podpułkownik
 • 1 / 0
To nie był wypadek, tylko zamierzone działanie kilkudziesięciu baranów okraszone słabym zabezpieczeniem imprezy
Oris nie, to tak, jak by zamykać zoo skoro notorycznie dochodzi tam do ucieczki małp z klatek.
Kiero, cudowne porównanie xd
Starszy kapral
 • 0 / 0
@kierownik Przemówił do mnie Twój argument :D
Kolejna kara zbiorowa za zachowanie garstki bydła. Idioctwo jak z uefa, myśmy to przerabiali, czy Nas to czegoś nauczyło?
Podpułkownik
 • 0 / 0
Tu nie chodzi o chęci. Tu są do zmiany przepisy dotyczące imprez masowych i tyle.
Generał
 • 2 / 2
Taa.. Zamknijmy knajpy, bo tam jest alkohol, a jsak wypije to może być agresywny. Skasujmy więc alkohol, jako skutek tego co złe. Poza tym to skasujmy samochody, bo ktoś może kogoś potracić. Aha i zakażmy noży kuchennych, bo ktoś może go użyć do morderstwa. Zakażmy też profilaktycznie pić, bo można się zaksztusić. Zakażmy też poruszania sie ludziom, bo sie potkną lub poślizgną.

Socjalizm trwa w najlepsze. Jak mawiał Kisiel - " socjalizm to ustró który bohatersko rozwiązuje kłoopoty, nieznane w normalnym ustroju". Dodałbym też, że sam je tworzy. Przecież każdy wie, ze ochrona z szefami środowisk kibicowskich ma układ i że pewnie kasa chodzi za przymykanie oczu. Klub wie, ale to trudno złapać.

Zamykanie obiektów nic nie daj.e To jedynie stary sposób na skłócanie kibiców jednego klubu. Powtórzę... Kara finansowa i tyle.
A może zlikwidować pociągi, bo tam notorycznie kradną a i w papę można dostać ? Statystyki kradzieży w pociągach spadłyby do 0. Władzo szanowna, trochę nęci, co? Po co się uganiać za złodziejami?
Podpułkownik
 • 3 / 0
A co to da? Nic nie daje zamykanie stadionów, traci klub, tracą normalni kibice, wizerunek ligi. Jaki inwestor tu przyjdzie... Gdzie są zakazy stadionowe
Podporucznik
 • 1 / 0
Po co się męczyć i szukać odpowiedzialnych za dym. Dziki kraj.
Smutna sprawa i tylko normalnych kibiców jest szkoda. Gdyby tak bekneli autorzy "widowiska", to bardzo szybko naśladowcy rozważyliby za i przeciw.
Generał dywizji
 • 0 / 0
Proponuję zburzyć. Zamknąć to za mało!
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Przecież ponoć twierdza już została obrócona w perzynę...
Pułkownik
 • 1 / 0
ale błazny, pamiętam taki mecz w Warszawie, w trakcie którego banda przyjezdnych z Wrocka rzucała racami na murawę i w kierunku sektora rodzinnego. Głupota ma się dobrze
~mmmmr
 • 0 / 0
W wielu meczach tak było i wiele drużyn tak robiło. Najlepsze jest to , że złapali 26 czy 28 osób z Legii za pirotechnikę, a nikogo z Wrocka
~czaszka
 • 0 / 3
Wojewoda Dolnośląski jest z Poznania:)
Bzdura - Obremski urodził się i całe życie polityczne związane ma z Wrocławiem...
Niezły kabaret. To państwo istnieje tylko teoretycznie.
Generał broni
 • 5 / 4
A towarzystwo pewnie uhahane po pachy, sprawdzają oglądalność na tubie i w d.pie mają resztę. W końcu Śląsk to oni, w razie czego zawołają prezia do płota i powiedzą że jest współwinny zamordowania Chrystusa, jak ich były napastnik Robak.
Generał brygady
 • 2 / 2
A Ty zadowolony, tak? Bo troglodyci zawinili, ale przecież zgarniamy wszystkich? Mniejsze zło?

Boras, k..., urodziłeś się w głębokim PRL-u, zrozum, że czas rozwiązań przynależnych tamtym rozwiązaniom już minął.
Generał broni
 • 2 / 1
Nie jestem zadowolony. Jestem zmartwiony tą pozorowaną troską o porządek. Karę powinni ponieść ci którzy w tym uczestniczyli, biernie lub czynnie. W USA już sama przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej jest przestępstwem. Jak ktoś chodzi na sektory gdzie się dzieją takie sprawy, to doskonale wie dokąd idzie. Jak nie chce w tym uczestniczyć, to idzie do innego sektora. Ja nie siedzę w młynie, bo mi nie odpowiada to, co tam sie dzieje. Mam wybór. I jeśli zamkną żyletę, to ja w dalszym ciągu mogę chodzić na mecze.
Boras
W Polsce za przynależność do PZ też jest paragraf.
Generał brygady
 • 0 / 0
"pozorowana troska" - z kogo kpisz, Boras?
Pułkownik
 • 6 / 4
Powinien odwołać sylwestra w mieście, fajerwerki były, gwiazdy ze stolicy też, nic lepszego ich już nie spotka.
I po fajerwerkach:)
~kibic(L)
 • 0 / 1
Co odpalili to ich :) będą wspaniałe wspomnienia na lata :)
Marszałek Polski
 • 4 / 1
I tak frekwencja wyrobiona do następnego meczu z Legią.