Z kim zmierzą się legijni reprezentanci?

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

09-10-2018 / 00:08

(akt. 02-12-2018 / 11:22)

W poniedziałek rozpoczęła się przerwa na mecze drużyn narodowych. Dziewięciu zawodników pierwszego zespołu Legii Warszawa wyjechało na zgrupowania. Z kim zmierzą się w trakcie najbliższych dni?

I zespół:

 

Artur Jędrzejczyk - Najrówniej grający obrońca Legii wraca do reprezentacji Polski po krótkiej przerwie. 30-latek w poniedziałek dotarł na zgrupowanie, które odbywa się w Katowicach. Biało-czerwoni rozegrają dwa spotkania w ramach Ligi Narodów. 11 października zespół Jerzego Brzęczka zmierzy się z Portugalią, a trzy dni później skonfrontuje się z Włochami. Oba mecze odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie i rozpoczną o godzinie 20:45. 

 

Mateusz Wieteska, Paweł Stolarski, Sebastian Szymański - Legijne trio zostało powołane do młodzieżowej reprezentacji Polski. Drużyna prowadzona przez Czesława Michniewicza walczy o awans na mistrzostwa Europy do lat 21. Niezwykle istotne w kontekście batalii będzie wyjazdowe spotkanie z Danią, które odbędzie się 12 października o godzinie 18:00. Cztery dni później biało-czerwoni zmierzą się w eliminacjach z Gruzją (18:00). 

 

Radosław Majecki - Majecki to jeden z dwóch legionistów powołanych na zgrupowanie kadry Polski do lat 20. Drugim jest wypożyczony do Stomilu Olsztyn Michał Góral. Zespół prowadzony przez Jacka Magierę rozegra w najbliższych dniach dwa spotkania w ramach towarzyskiego turnieju Elite League. 11 października Polacy podejmą w Łodzi Czechów. Pięć dni później dojdzie do wyjazdowej konfrontacji z Holandią, a spotkanie odbędzie się w Katwijk aan Zee. Pierwszy mecz rozpocznie się o godzinie 18:00, natomiast drugi zaplanowano na 19:00.

 

Chris Philipps - Wyjazd na kadrę to dla Philippsa jedyna szansa na grę. Reprezentant Luksemburga nie zagrał przy Łazienkowskiej prawie od dwóch miesięcy, na czym cierpi jego pozycja w drużynie narodowa. Ekipa Luca Holtza zmierzy się w Lidze Narodów z Białorusią oraz oraz San Marino. Pierwszy mecz zostanie rozegrany 12 października w Mińsku o godzinie 20:45. Kolejna konfrontacja odbędzie się trzy doby później o tej samej godzinie, lecz już na obiekcie, na którym "Wojskowi" odpadli z eliminacji Ligi Europy z Dudelange.

 

Dominik Nagy - 23-letni zawodnik wraca do węgierskiej reprezentacji po dłuższej przerwie. Ostatni mecz w kadrze Nagy rozegrał w czerwcu 2017 roku, kiedy jego ekipa przegrała 0:1 z Andorą. Teraz legionista będzie miał szansę poprawić swój bilans dwóch meczów w reprezentacji. Węgrzy zmierzą się w spotkaniach Ligi Narodów z Grecją w Atenach 12 października o 20:45, a trzy dni później o tej samej godzinie skonfrontują się w Tallinie z Estonią.

 

Marko Vesović - "Veso" po dwóch miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją wrócił do gry w meczu ze Śląskiem Wrocław. Teraz zawodnik będzie miał okazję ponownie wystąpić w czarnogórskiej kadrze, która zmierzy się 11 października w ramach Ligi Narodów z sąsiadującą Serbią. Mecz odbędzie się na stadionie w Podgoricy i rozpocznie o godzinie 20:45. 14 października Czarnogórców czekać będzie wyjazdowa konfrontacja z Litwą. Spotkanie rozpocznie się o 20:45 i będzie je można obejrzeć na żywo poprzez transmisję telewizji Polsat. 

 

Jose Kante - Hiszpański napastnik ma szanse mierzyć się z najbardziej egzotycznymi przeciwnikami z całej stawki, gdyż przyjął obywatelstwo Gwinei i reprezentuje ten kraj w rozgrywkach afrykańskich. Gdy Kante poprzednio pojechał na zgrupowanie, wrócił do Polski z asystą. Teraz jego ekipa rozegra dwa mecze w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki. 12 października o godzinie 18:30 Gwinea zmierzy się na własnym terenie z Rwandą. Cztery dni później obie ekipy skonfrontują się ponownie, lecz tym razem na obiekcie w Kigali. Po dwóch seriach gier, Gwinejczycy liderują w tabeli grupy H.

 

Młodzież:

 

Kacper Wełniak (U-19) - Napastnik zdobył ostatnio miejsce w wyjściowym składzie trzecioligowych rezerw, strzelił pierwszego gola w tym sezonie, a teraz będzie mógł pokazać swoje umiejętności w reprezentacji Polski do lat 19. Biało-czerwoni rozegrają także dwa spotkania - 11 października z Macedonią, a cztery dni później z Walią.

 

Michał Karbownik, Konrad Matuszewski, Maciej Rosołek (U-18) - Trzecioligowe rezerwy Legii będą godnie reprezentowane na zgrupowaniu kadry do lat 18. Cała trójka zawodników weźmie udział w konsultacji szkoleniowej, która tradycyjnie odbędzie się w Gutowie Małym. Od 8 do 14 października selekcjoner Wojciech Tomaszewski będzie mógł ocenić postępy wyróżnionych graczy.

 

Nikodem Niski, Patryk Peda (U-17) - Dwóch legionistów czeka walka o stawkę. Reprezentacja Polski do lat 17 rozegra w najbliższych dniach trzy spotkania w ramach turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy. Rywalami będą kolejno Finlandia (25.10), Luksemburg (28.10), a także Francja (31.10).

 

Jakub Ojrzyński, Ariel Mosór, Radosław Cielemęcki, Szymon Włodarczyk (U-16) - Czterech legionistów będzie miało okazję zmierzyć się w dwumeczu z Austrią w kategorii U-16. Pierwszy mecz odbędzie się 23 października, a rewanż zaplanowano dwie doby później. Z całego grona, najbardziej doświadczony jest Ojrzyński mający na koncie treningi z pierwszym zespołem i regularną pracę z rezerwami. Z kolei Cielemęcki zanotował ostatnio debiut w Centralnej Lidze Juniorów, kiedy pojawił się na boisku w meczu ze Śląskiem Wrocław. 

Komentarze (5)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Pułkownik
  • 0 / 0
Zastanawiam się jakie kryteria przyjmuje PZPN przy doborze trenerów kadr młodzieżowych? Mam tu na myśli głównie najstarsze roczniki. Czy ma to być doświadczenie w pracy z młodzieżą(Magiera)? Czy dobre wyniki w lidze lub pucharach(Michniewicz i Magiera w jednym sezonie), czy "dobrze rokujące piłkarsko" nazwisko(Gęsior)?
Wydaje mi się, że w samej Legii niemało mówiło się o tym, że brakuje w PZPN spójności szkolenia. Brakuje odpowiedniej współpracy między kadrami i klubami. W końcu podnoszono kwestię tego, czy nasi trenerzy, do których zatrudniania za granicą nikt się nie kwapi jakoś, mają wystarczającą wiedzę na temat nowoczesnych metod szkoleniowych.
Stąd starania o trenerów z zagranicy. Myślę, że pozytywnym zjawiskiem może być to, że w kadrach U-15, czy U-16 zaczynają pojawiać się trenerzy z akademii Lecha, Jagi, czy Zagłębia, gdzie chyba nieźle pracuje się z młodzieżą. Jeśli dba się też o ich edukację, o staże i oni sami się doszkalają, to może być tylko z korzyścią.
Wydaje mi się jednak, że o ile w akademiach jest jeszcze miejsce i czas na korektę ewentualnych błędów, to na zgrupowaniach kadr, już nie bardzo. Tam, wydaje mi się, w dość krótkim czasie trener nie tylko musi skupiać się na typowych sprawach szkoleniowych(bazując głównie na przygotowaniu piłkarzy w klubach, stąd ważna współpraca i wymiana myśli), ale przede wszystkim na odpowiedniej selekcji i trafieniu do mentalności podopiecznych, którzy najlepiej rokują.
Dlatego, wydaje mi się, że kandydat na trenera powinien być wybrany według jakiegoś klucza.

Tak jak pisałem we wstępie, zastanawiam się głównie nad wyborami na stanowiska trenerów kadr od U-18 wzwyż. Bo to już jest czas, odnoszę wrażenie, w którym bezpośrednio wprowadza się piłkarza do dorosłego futbolu i ugruntowuje mentalność reprezentanta Polski. Myślę, że trener, który prowadzi kadrę U-20, U-21, złożoną z piłkarzy, z którymi nie pracuje codziennie, powinien łączyć w sobie elementy takie jak: jakieś doświadczenie trenerskie i osiągnięcia szkoleniowe, dobrą znajomość realiów piłkarskiej pracy z młodzieżą na Zachodzie(najlepiej wziętą z praktyki), posiadanie koncepcji pracy, która wynika z jakiejś myśli szkoleniowej, spójnej z wizją PZPN-u(o ile taka istnieje), zdolność i wizja regularnej współpracy z trenerami klubowymi. W końcu też powinni mieć odpowiedni charakter, przez który będą trafiali do młodych piłkarzy i umieli wywierać na nich pobudzającą do rozwoju presję. Przypatruję się trenerom takim jak Michniewicz, Magiera czy Gęsior, których darzę szacunkiem za posiadanie niektórych z wyżej wymienionych cech, ale mam wątpliwości czy posiadają oni wszystkie te predyspozycje.
Nurtuje mnie też pytanie, dlaczego wiedza wzięta z wieloletniej pracy za granicą, zwłaszcza w futbolu młodzieżowym, takich trenerów jak Kasperczak, Pawłowski, Urban, czy Komornicki, jest, odnoszę wrażenie, przez związek niewykorzystywana należycie. Myślę, że tutaj mamy do czynienia też z dobrymi niegdyś piłkarzami, co mogłoby też być dodatkowym atutem w ich pracy z młodymi piłkarzami.

Oczywiście to są tylko moje przypuszczenia, rozważania. Nie siedzę fachowo w temacie, wiadomo. Ale jestem ciekaw Waszych opinii.
Pułkownik
  • 0 / 0
Ps
Żeby tutaj nikt się nie poczuł urażony, że wymieniłem trenerów kadr młodzieżowych, wywodzących się z Jagi, Zagłębia czy Lecha, tłumaczę od razu, że wspomniałem o tych klubach, bo one mając odpowiednią bazę mogą w pełni wdrażać jakiś model szkolenia. A wierzę, że niebawem też Legia też do nich dołączy ze swoją bazą treningową. :-)
Generał broni
  • 0 / 2
Oby wszyscy wrócili zdrowi bo za chwile 3 cholernie trudne spotkania(wisła,jaga,piast w PP) zwłaszcza, że z obozów rywali nie wyjeżdża praktycznie NIKT.
Natomiast u nas jedzie 9 z czego 7 to zawodnicy albo podstawowego składu albo wchodzący w trakcie spotkań. Nie daj Boże jakby 3-4 wyleciało z kontuzjami DRAMAT.
Ty jesteś chyba cholernie trudny i do tego jakiś czarnowidz.piast,jaga ze śląskiem 4-0, 4-1 w plecy.Z zespołami w formie już graliśmy teraz przed nami łatwiejsze mecze.Czuje w kościach,że po przerwie na kadre będzie wysokie zwycięstwo u siebie.Cel to do końca roku nie przegrać żadnego meczu i tyle.
Marszałek Polski
  • 0 / 0
kto to pisał o "rozpędzonym Śląsku" i że w ogóle olaboga?