Zmiana w przepisach dot. gry młodzieżowca

Piotr Kamieniecki

Źródło: przegladsportowy.pl, Przegląd Sportowy

28-01-2019 / 11:24

(akt. 28-01-2019 / 11:29)

Polski Związek Piłki Nożnej ma dokonać zmian w przepisie dotyczącym występu młodzieżowca, który zacznie obowiązywać od przyszłego sezonu.

Pierwotnie wprowadzone przepisy dotyczące występu młodzieżowca przez całe spotkanie w Ekstraklasie zakładały, że kluby będą musiały wystawić przynajmniej jednego zawodnika urodzonego w 1999 roku (lub młodszego). Decyzja została uchwalona w grudniu 2018 roku. Teraz ma zostać zmieniona. 

Parasol obejmie większą grupę zawodników, bo na najwyższym szczeblu rozgrywek młodzieżowiec będzie starszy o rok niż w I i II lidze. To oznacza, że od sezonu 2019/20 piłkarzami wpisującymi się w tę definicję będą urodzeni w 1998 r. i później - informuje "Przegląd Sportowy". Cały artykuł na ten temat przeczytać można w tym miejscu.

Komentarze (57)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~M22
 • 0 / 0
Byłem przeciwny temu przepisowi bo wiek nie powinien być wyznacznikiem tego czy piłkarz ma grać czy nie, ale teraz jestem za i jeszcze bym dodał że w drużynie musi grać co najmniej sześciu piłkarzy legitymujących się polskim paszportem. Skończyło by się ściąganie zagranicznych zaciągów. Najpierw Chorwacja teraz Portugalia tak jak w Legii. I tak nic nie znaczymy w Europie więc po co Ci cali obcokrajowcy? Od 2 lat nie gramy NIGDZIE!!!! tak podnoszą poziom ligi. Największe sukcesy były wtedy jak grali SWOI i chcieli grą się wypromować, a teraz to się ściąga gości do odcinania kuponów!!!
Generał broni
 • 0 / 0
A co tam sześciu... dziesięciu.
Generał brygady
 • 0 / 0
Promowanie na siłę kosztem jakości. Już teraz młodzi zarabiają o dużo za dużo, po tych zmianach wszystkim się w d**ach pomiesza. Tak samo jest w polskiej lidze koszykówki, gdzie polak jest 3 razy droższy od dużo lepszego serba czy chrowata. W taki sam sposób sama zgładziła się liga turecka. Nie tędy droga Panie Boniek, trzeba postawić na szkolenie a nie na parytet!
Generał broni
 • 0 / 0
A gdzie wolny rynek?
Myślę że za jakiś czas ten przepis wszystkim wyjdzie na dobre - choćby mniejszy budżet klubów zatrudniających 3-5 młodych
Nie podoba mi się bezwzględność przepisu - lepiej byłoby - jakkolwiek inaczej - 70% meczów, 80% meczu - przepis ten będzie upierdliwy gdy drużyna przegrywająca będzie chciała pójść np vabanque
A tak za młodzieżowca można wprowadzic nowego - no chyba że inny już jest na boisku.
Trzeba ich kilku mieć w rezerwie. Obecna rezerwa pochłonie połowę młodzieży
-
Generał broni
 • 0 / 0
Dokładnie ławki rezerwowych będą pełne młodzieżowców, żeby zmienić łebka na dowolnej pozycji trzeba będzie 4-5 na ławce. Jeden będzie grał a reszta zamiast szukać gry w niższych ligach będzie amortyzować odciski.
Ewentualnie - liczba minut do rozegrania dla graczy U-21. U nas i tak nie byłoby to żadnym problemem. No i jeszcze pozostaje dylemat - co zrobić w przypadku kontuzji.
Swoją drogą nie bardzo rozumiem skąd te minusy?
a tak w ogóle nie pisałem o naszej drużynie bo my sobie świetnie z tym poradzimy - tylko raczej ogólnie....
Generał broni
 • 0 / 0
dzidziuś, minusy od tych, co nie przeczytali.
Generał brygady
 • 0 / 0
Minus na tej stronie chętnie rozdają nie przejmuj się. Ale uważam, że przepis jest durnowaty.
~Stanley
 • 2 / 0
To może tak samo zrobić z sędziami i działaczami = 20% młodych zamiast starych "betonów" w PZPN?
~Stanley
 • 1 / 0
To może tak samo zrobić z sędziami i działaczami = 20% młodych zamiast starych "betonów" w PZPN?
Starszy kapral
 • 2 / 0
Zamiast nakazów, zakazów i dziwnych limitów PZPN powinien opracować system nagród i bonusów dla klubów w których regularnie występują młodzieżowcy, a także skład opiera się na Polakach.
Tez tak myślę, drużyny z czołówki moga zarobić na siebie np w pucharach europejskich, a taki Górnik Zabrze predzej spadnie z ligi niz zajmie miejsce na podium. Wiec moga grac młodzieżowcami zeby utrzymac sie przynajmniej w lidze i liczyć np na większą kwote z pro junior system. A czołówki nie zmuszać do gry w dziesięciu bo nie każdy junior udzwignie ciężar a przecież chcemy podnieść poziom ligi. Druga rzecz o pilkarzach spoza UE, całkowicie zniesli limit zamiast go zwiekszyc np do 3 albo ostatecznie 4 pilkarzy. Boniek juz nie wie za co sie brac, zmienia aby zmieniać.
~kibic
 • 0 / 0
Najpierw było dzielenie punktów teraz drugi wymysł młodzieżowiec .Boniek powiedział że trenerzy i działacze jeszcze nie wiedzą jak dobry to przepis . To woda na młyn dla agentów . Zmusi to kluby że w kadrze będzie co najmniej 4 młodzieżowców z tego będzie grał jeden z reguły odbiegający poziomem, reszta nawet nie powącha trawy .Zespoły grające e Lidze Europejskiej będą zgrywać dwa składy ligowy i grający w pucharach .Według 99,9% trenerów ligowych to bardzo zły pomysł nic nie dający a wręcz szkodliwy .
Jestem za tym żeby wprowadzić szerokie kadry meczowe tak jak we Włoszech bodajże 23 osobowe
Zwłaszcza że trzech dla świętego spokoju będzie musiało siedzieć na ławce
Pułkownik
 • 0 / 1
i zamiast młodzieżowca będzie pół młodziezowiec... to co powinni zmienić to ławka rezerwowych, żeby mogło tam być 12 zawodników jak we włoszech, po drugie 4 zmiana, żeby w sytuacji w ktorej schodzi napastnik u21 a na ławce jest skrzydłowy u21 to można było zrobić podwójną zmianę
Pułkownik
 • 0 / 1
ewentualnie zmienić przepis tak, że w sytuacji gdzie trener zrobi dwie zmiany i młodziezowiec dozna urazu to może wejsc za niego dowolny piłkarz
Generał
 • 0 / 0
Jak już nie raz pisałem cały ten przepis to skok na kasę klubów, które wkrótce dostaną większą kasę z praw tv. Zmuszanie klubów do stawiania na młodych bo sa młodzi to głupota. Jak młody jest ok to gra i ostatnie 2 lata tylko to udowadniają.
Pułkownik
 • 1 / 0
dokładnie, talenty się bronią, ale z drugiej strony trenerzy może boją się na młodych stawiać a tak będzie im prościej? w sumie co mamy do stracenia? nic, ta liga i tak jest śmieszna, a jak będzie śmieszna z 40 nowymi zawodnikami u 21 zamiast z 40 wynalazkami z 2ligi czeskiej czy 3 niemieckiej to robi nam różnice?
Generał brygady
 • 0 / 0
W tym temacie większość z nas chyba się zgadza. Parytet na siłę zawsze się odwróci w druga stronę.
Najważniejsze że od następnego sezonu znika rasistowski przepis o tylko 2 graczach spoza unii.
Pułkownik
 • 0 / 0
co w tym rasistowskiego?
Generał dywizji
 • 0 / 0
Jestes pewien, ze to przejaw akurat rasizmu?
Generał broni
 • 0 / 0
Najważniejsze, że znika kolejny kiepski przepis zaburzający wolny rynek. Los tego o młodzieżowcach będize podobny, mam nadzieję.
Starszy sierżant
 • 1 / 1
Rudy cuduje, tak jak z wyborem Brzęczka na selekcjonera.
Zamiar ogólnie dobry, ale przepis zły. Lepiej by było gdyby np w 18-ce meczowej musiałoby być 2-3 młodzieżowców.
Marszałek Polski
 • 0 / 2
I co to by zmieniło?
Starszy sierżant
 • 1 / 0
A to że przynajmniej trochę nie było by narzucone że młodzieżowiec musi grać
Marszałek Polski
 • 0 / 2
bzdury, oczywiście lepiej narzuć im siedzenie na ławce
Starszy sierżant
 • 1 / 0
To lepiej nic nie robić tylko siedzieć, marudzić i krytykować stan polskiej piłki zamiast próbować coś zmienić? Chodzi mi o to by znaleźć złoty środek i nie twierdzę że tak jak wyżej napisałem musi być.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
przeczytaj co sam wyżej napisałeś, KRZESZ SIEDZIEĆ NA ŁAWCE
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Każesz
Starszy sierżant
 • 0 / 0
Gdzie niby? 18-tka meczów od razu oznacza ławkę? A wiesz co oznacza skrót "np."? Gratuluję...
Starszy sierżant
 • 0 / 0
*meczowa
Pułkownik
 • 1 / 0
Nie jestem w ogole zwolennikiem narzucania odgornych rozwiazan czy gospodarki regulowanej.
Ktos niby chce dobrze a wychodzi zwykle bokiem.
Ucinajac dluzsze wywody tylko taka ciekawostka: w czadach kartek na mieso w PRLu i tak byly puste haki i wielogodzinne kolejki pod sklepami w oczekiwaniu na dostawe. Teraz lady sie uginaja, ale - uwaga ! - srednie spozycie miesa w kg na glowe mieszkanca jest nizsze niz w czasach kolejek i kartek ((;
Generał dywizji
 • 0 / 0
eLson,
pierwszy akapit Twojego postu i wszystko w temacie. "Kto madry, ten wie, kto glupi, niech zastanawia sie...".
Marszałek Polski
 • 0 / 0
eLson, gospodarka regulowana to już była, może lepiej żeby nie wróciła. PZPN nawiązuje do "szczytnych tradycji PRL-u", tak jakby nie mieli nic do roboty, po prostu śmieszne!
Pułkownik
 • 1 / 0
Zbylu, no jasne !
Na przykladzie miesa chcialem tylko pokazac jak gospodarka regulowana wykreowala sztuczny problem.
Generał broni
 • 0 / 0
W ostatniej chwili zmienimy na młodzieżowca do 31 roku życia. Tylko jemioł może sądzić, że przepisami można poprawić poziom polskiej piłki. Problem jest w biedzie na poziomie szkolenia oraz dość szczupłej ilości wysportowanej młodzieży w stosunku do całkowitej liczby ludności. Przykładowy projekt młodzieżowy czyli Górnik Zabrze, dobrze odzwierciedla możliwości takiej inwestycji. Pierwszy sezon 4 miejsce, drugi sezon 15 miejsce. Należy dodać inwestycja ta była sowicie opłacana przez pieniądze podatników.
Generał brygady
 • 0 / 0
Problemem to jest straszny drenaż tej ligi. Tu już nie trzeba zagrać jakiegoś wybitnego sezonu czy rundy, tu kilka meczów wystarczy, całkiem młody wiek i już możesz jechać na zachód. Weźmy taką Wisłę co Schalke ogrywała, przecież jakby teraz w tej lidze pojawili się takie Żurawskie, Szymkowiaki, Brożki, Sobolewskie, Kosowskie, Głowackie czy nawet Baszczyńskiego to nie zdążyliby jeszcze 100 meczów rozegrać i już by mieli wiele ofert z poważnych lig za kilka mln euro. A tu taki Żurawski wyjechał w wieku dopiero 29 lat i to do Celticu, Szymkowiak w wieku 29 do Turcji, Glowacki w wieku 31 do Turcji.
Generał dywizji
 • 2 / 0
Jak to ktos stwierdzil, kupujesz nie zawodnika, tylko promese ze bedzie z niego pan pilkarz. A ze ta promese Zachod stac zaplacic dzis wiecej niz Polakow za uksztaltowanego juz gracza to... Po przelomie '89 roku, odkad podobno zaczelismy gonic gospodarki zachodnie, nie bylo takiego dysonansu, jak wspolczesnie. Zreszta rozwarstwienie sie tylko poglebia, na kazdej plaszczyznie, i w pilce rowniez to widac.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Adriano, dobrze, że ktoś takie rzeczy zauważa. Nie pamiętam takiego prezesa, który miałby frazes na każdą okoliczność. Szkoda, że PZPN opracowuje takie dyrdymały i jeszcze je poprawia. Boniek był świetnym piłkarzem kiepskim trenerem i jeszcze gorszym prezesem. Zobaczymy dokąd zaprowadzą polska piłkę jego rządy!
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
@Boateng

W czasach Wisły Cupiała Polska nie była członkiem UE i dlatego nasi piłkarze nie wyjeżdżali tak masowo za granicę. Blokowały ich limity graczy spoza Unii.
Pułkownik
 • 0 / 1
prosze Cię, w większości lig nie było takich limitów, poza hiszpańską i angielską, gdzie w 1 mogło być 3 zawodników spoza UE, a w drugiej taki piłkarz musiał grac w reprezentacji żeby dostać pozwolenie o pracę, plus w holandii zawodnik musiał dostać minimum 400 czy 500tys euro kontraktu, a tak włosi, niemcy francuzi żadnych obostrzeń nie mieli
Generał broni
 • 0 / 0
Według mnie powinna byc jeszcze wprowadzona dłuższa ławka (23 w kadrze meczowej) i dodatkowa zmiana dla młodzieżowca.
Myślę że projekt może być ciekawy bo pomoże ruszyć ten "muł szkoleniowy" w niższych ligach dotleniając je pieniędzmi.
Kluby niższych lig które do tej pory leżały na boku w oczekiwaniu finansowania "z góry" może odkryją że jest szansa na zarabianie kasy. Po kilku udanych transferach młodych zawodników pewnie się zacznie "gorączka transferowa" i wszyscy zaczną przesiewać dzieciaki w swoim klubie w poszukiwaniu drugiego Żurkowskiego albo Walukiewicza. Marzenia o milionach zawładną wyobraźnią i wyprą dotychczasowe bzyczenie much rozlegające się w pomieszczeniach klubowych.
Polaka trzeba zaszczepić myślą o kasie, wtedy jest gotowy na wiele.
Pułkownik
 • 1 / 0
@Boras, tylko dlaczego akurat 'Polaka', a Niemca czy Czecha to juz nie ?
Wiekszosc ludzi z naszego regionu ekonomicznego (szeroko rozumiane 'kraje rozwiniete') czy kregu kulturowego tak ma, ze kasa jest skutecznym motywatorem.
Z wyjatkiem pewnie filozofow, filantropow czy abnegatow, a takze lezacych beztrosko pod palma ludzi z cieplejszych krain (;
Generał broni
 • 0 / 0
eLson
Zobacz gdzie są w rankingu UEFA Czesi i zrobili to bez specjalnych przepisów. Bo oni rozumieją co trzeba zrobić i nie trzeba ich specjalnie motywować. O Niemcach nawet nie wspomnę, bo ktos napisze że są bogaci. Tak, są bogaci, bo potrafią się zorganizować i robić coś z sensem.
U nas nawet lokalne kluby nie potrafią/nie chcą ze sobą współpracować.
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Moje nieodmienne pytanie jest następujące - co to ma załatwić? A dokładniej - JAK to ma się wydarzyć?
Zapewne ma sprawic ze obiecujacy 21 latek po dobrej rundzie w 1 lidze nie bedzie juz bezuzyteczny i bedzie mial szanse jesli zglosi sie po niego ktos z ekstraklasy. Natomiast caly ten przepis, zmiany w ostatniej chwili i brak szerokich konsultacji z klubami to jest kompromitacja PZPN bo juz wszyscy zaczeli sie do tego przygotowywac, a tu nagle zmieniamy jednak pare istotnych szczegolow... Typowa polska legislacyjna sr***czka
Marszałek Polski
 • 0 / 1
No własnie. Pytam bo nie wiem - czy w którejś z czołowych lig Europy - dajmy na to pierwszy tuzin - obowiązuje taki lub podobny przepis? czy któras federacja ma doświadczenia (najlepiej długoletnie i pozytywne) związane z rozwojem talentów dzieki takiej regulacji?
Marszałek Polski
 • 0 / 1
No własnie. Pytam bo nie wiem - czy w którejś z czołowych lig Europy - dajmy na to pierwszy tuzin - obowiązuje taki lub podobny przepis? czy któras federacja ma doświadczenia (najlepiej długoletnie i pozytywne) związane z rozwojem talentów dzieki takiej regulacji?
Jak dla mnie słuszna decyzja
Marszałek Polski
 • 0 / 1
A dla mnie szpanerska (pod publikę - "dbamy o naszą młodzież:) i bezmyslna (jakiś przykład zeswiata - pozytywny - że to cos dało)
A późnej mamy wielkie obiecujace talenty w w wieku 23- 26 lat i się zastanawiamy dlaczego nikt nie chce ich kupić za 12 milionów funtów. Albo dlaczego tak słabo grają nasze drużyny.
Są zespoły w lidze które tylko są w tej lidze i grają tylko i wyłącznie o utrzymanie. Czasem walczą o puchary ale głównie tylko do momentu kiedy nie są pewne że mają zapewniony awans do górnej 8.
Po zapewnionym awansie zazwyczaj szybko weryfikuje się te plany - bo to za drogo kosztuje trzeba organizować wyjazdy i plus robić transfery plus eurowierdole- za dużo kłopotów za mało zysków.
Marszałek Polski
 • 4 / 6
To pewnie nie koniec zmian, ci z Afryki będą mogli mieć najwyżej 12 lat, z Ameryki 15 a z Azji 11. Do tego ci którzy będą mieli od 10-do 14 będą musieli chodzić spać do 20.20 a ci starsi do 20.35. Plenum PZPN zbiera się w Piątek aby dyskutować czy transfer Piątka był dopuszczalny. Z przecieków wynika, ze TVP będzie protestować bo Piątek ma największą oglądalność!