17.03.2017 08:32

(akt. 04.01.2019 13:08)

W najbliższą niedzielę o godzinie 18. na Stadionie Energa Gdańsk dojdzie do ciekawego spotkania, które może mieć bardzo duży wpływ na układ sił w górnej części tabeli po rundzie zasadniczej. W Gdańsku staną na przeciw siebie jedenastki Lechii oraz Legii Warszawa. Postanowiliśmy przeanalizować statystyki i w cyferkach znaleźć mocne i słabsze strony drużyny z Gdańska.

Lechia najgrożniejsza w końcówkach, ale...

lechiści najgroźniejsi są w ostatnich kwadransach gry, kiedy to potrafili jedenastrokrotnie pokonać bramkarzy drużyn przeciwnych. A jeżeli dodamy do tego, że ta sztuka zawsze udawała się gdańszczanom gdy byli gospodarzami, to możemy śmiało założyć, że koncentracja w tym czasie gry u naszych piłkarzy powinna być na najwyższym poziomie. Warto jednak dodać, że do tej pory nie udała im się ta sztuka po 90 minucie. W doliczonym czasie gry dużo lepiej prezentują się ...legioniści, którzy pięciokrotnie pokonywali bramkarzy rywali. Jest to najlepszy wynik w lidze w tym sezonie (razem z Górnikiem Łęczna). Ostatnie kilkanaście minut gry może być niezwykle pasjonujące, obie drużyny w tym czasie zdobyły łącznie aż 25 bramek.

Słabe pół godziny w ataku...

bardzo słabo piłkarze Lechii wyglądają pod względem skuteczności w ostatnim kwadransie pierwszej połowy i w pierwszym kwadransie drugiej części spotkania. W tym czasie (wraz z doliczonym czasem gry) "biało-zieloni" tylko 10 razy zdołali wepchać piłkę do siatki. Dla porównania, legioniści aż 19 razy cieszyli się ze zdobytego gola pomiędzy 30 a 60 minutą spotkania.

...i obronie

14 - tyle bramek defensywa gdańszczan straciła pomiędzy 46 a 75 minutą (odpowiednio 6 w pierwszym oraz 8 w drugim kwadransie, drugiej połowy) i jest to jeden z gorszych wyników całej ligi, najlepiej pod tym względem zawodnicy Piotra Nowaka wyglądają pomiędzy 1 a 15 minutą.

Nie przegrywać...

11 z 15 meczów w których lechiści wychodzili pierwsi na prowadznie kończyło się zwycięstwem druzyny z Gdańska, 3 razy takie spotkania kończyły się podziałem punktów i tylko raz przeciwnikowi udało się przechylić szalę na swoją korzyść. Gdy Lechia traciła gola pierwsza, to zazwyczaj przegrywała. Zdarzyło się to 6 razy na 9 takich spotkań. W pozostałych trzech spotkaniach Lechia potrafiła odwócić losy spotkania i wygrać.

...po pierwszej połowie

warto zaznaczyć że bardzo trudno urwać punkty Lechii, która schodzi na przerwę będąc na prowadzeniu. Na 10 tachich przypadków, 9 kończyło się zwycięstwem gdańszczan (jeden remis). Legia pod tym względem prezentuje się podobnie - na 11 takich spotkań, 9 wygrała (dwa remisy).

Stałe fragmenty gry do poprawy...

pod tym względem obrońcy Legii mogą czuć się spokojnie, gdyż zawodnicy gdańskiej Lechii w tym elemencie gry nie czują się najlepiej. Tylko co 4 bramka została zdobyta po stałym fragmencie. Taki wynik plasuje " Biało-zielonych" na 15 miejscu w tabeli, wyprzedzając piłkarzy Cracovii i będąc tuż za zawodnikami ...Legii Warszawa dla któych również nie jest to najmocniejszy atut pod bramką rywali.

Wolski, Kuświk, Flavio Paixao...

ten tercet stawarza najwięcej zagrożenia pod bramką przeciwnika. Łącznie ci trzej zawodnicy stworzyli 27 okazji kolegom (najwięcej Wolski, 17) i sami mieli aż 53 sytuacje na strzelenie gola (najwięcej F.Paixao, 31). Bardzo wysyko w tych klasyfikacjach znajduje się Sławomir Peszko, który w meczu z Legią nie wystąpi.