Zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez Legia.Net oraz partnerów świadczących usługi w celach marketingowych, reklamowych oraz analitycznych.

Korzystając z serwisu Legia.Net bez zmiany ustawień twojej przeglądarki internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam.

Dane uzyskane w ten sposób będziemy przetwarzać i profilować do celów marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam oraz celach analitycznych a także w celach związanych z bezpieczeństwem serwisu.

Korzystając z opcji swojej przeglądarki zawsze posiadasz prawo do usunięcia wszystkich informacji, które zostały zapisane w plikach cookies.

Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: adres IP, adres żądanej strony, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu oraz inne tym podobne informacje.

Administratorem danych jest Legia.Net
X

Tło

19 czerwca 2018

Rozgrywki juniorskie w przedsionku zmian

2017-03-20 21:23:32
img
Kilka tygodni temu powstała nieformalna grupa zrzeszająca najmocniejsze akademie piłkarskie w Polsce. W "BIG-6" czy "TOP-6" znalazła się Legia Warszawa, ale również Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok, a także Zagłębie Lubin. Grupa organizuje festiwale piłkarskie dla roczników '06 i '07, ale przede wszystkim wymienia się doświadczeniami, a także wysuwa propozycje zmian. Pierwszymi widocznymi efektami będzie prawdopodobna reforma rozgrywek na poziomie U-15, U-17 oraz U-19. Losy projektu, o którym informujemy jako pierwsi będą jasne po piątkowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Założeniem "BIG-6" jest podniesienie poziomu szkolenia w Polsce. Wszyscy członkowie zgadzają się, że potrzebna jest gra z najlepszymi. Sparingi z zagranicznymi zespołami (legioniści zagrają niedługo m.in. z Bayernem Monachium i Ajaksem Amsterdam) to jedno, ale rozgrywki krajowe to drugie. Wspomniane nieformalne stowarzyszenie w ostatnich tygodniach lobbowało za reformą na poziomach U-15, U-17 oraz U-19. Członkowie grupy w lutym spotkali się w stolicy, a ostatnia dyskusja została zorganizowana w poprzedni weekend w Lubinie. Odbył się tam również festiwal piłkarski dla najmłodszych roczników. "TOP-6" stworzyło siłę, która współpracuje, a także jest liczącym się głosem dla PZPN-u. Reforma rozgrywek dla przedstawicieli największych klubów jest priorytetem. 

 

Zmiany proponowane przez "BIG-6", ale prezentowane już również pod szyldem Polskiego Związku Piłki Nożnej zakładają zmiany w systemie rozgrywek. W ostatnich tygodniach projekt został rozesłany do konsultacji, wypowiedzieć mają się przedstawiciele związków wojewódzkich. Finalna dyskusja i decyzje zapaść mają na piątkowym posiedzeniu (24.03) Zarządu PZPN. 

 

Co ma się zmienić? Obecnie Centralna Liga Juniorów podzielona jest na dwie grupy - wschodnią oraz zachodnią. W sumie na najwyższym poziomie rozgrywkowym U-19 występują 32 drużyny. Wedle projektu, CLJ zostałaby okrojona do szesnastu zespołów, które tworzyłyby jedną grupę. Spadałyby cztery ostatnie ekipy, awansowały cztery. O promocję walczyliby mistrzowie lig wojewódzkich w barażach. Obecnie w każdej grupie spadają i awansują cztery zespoły. 

 

Podobnie wyglądają proponowane zmiany w rozgrywkach U-17. Tam opcje są dwie. Pierwsza - bardziej prawdopodobna - zakłada stworzenie czterech lig makroregionalnych po 8 drużyn. W sumie odbywałoby się 28 meczów, a w każdej rundzie byłby mecz w domu i rewanż na wyjeździe. W tym wariancie, Legia mierzyłaby się np. z Jagiellonią cztery razy w trakcie jednych rozgrywek. Mistrz Polski walczyłby o końcowy triumf w turnieju "Final Four" (mistrzowie grup) lub sezon wieńczyłyby zawody "Final Eight". Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie Centralnej Ligi Juniorów Młodszych, która funkcjonowałaby, jak obecna CLJ (dwie grupy po 16 drużyn). W rozgrywkach U-15 wojewódzkie Ekstraligi również miałyby zastąpić ligi makroregionalne działające na takiej samej zasadzie, jak w projekcie reformy rozgrywek U-17. 

 

Zakładając, że w kategoriach U-15 i U-17 delegaci wybiorą rozwiązanie z ligami makroregionalnymi, pozostaje kwestia tego, które drużyny - po dwie z każdego województwa - miałyby występować w makroregionach. Zasady kwalifikacji mogłyby ustalić lokalne związki. Większość zmian weszłaby w życie najprawdopodobniej od sezonu 2018/2019. Szybsza realizacja mogłaby być trudna przez regulaminy obecnych rozgrywek, które zakładają, że przed startem gry, muszą być jasne zasady spadków i awansów. 

 

Z informacji Legia.Net wynika, że szefostwo PZPN jest otwarte na powyższe zmiany. Działaczom zależy na tym, by zmiany w kwestii szkolenia były efektowne oraz dynamiczne. Istotne jest również, że projekt forsują największe kluby w Polsce. Naturalnie, mniejszy entuzjazm występuje wśród drużyn, które nie dysponują dużymi funduszami na szkolenie, a mimo to osiągają dobre rezultaty. Wątpliwości dotyczą chociażby kwestii tego, że dla wielu zespołów brakowałoby miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej. Dodatkowo dochodzi argument dalekich dojazdów. To jednak mogłoby nie być problemem. PZPN będzie chciał przekonać takie kluby do reformy wyższym dofinansowaniem. Trenerzy klubów z "BIG-6", z którymi rozmawialiśmy nie mają wątpliwości, że poziom rozgrywek byłby jednak znacznie wyższy po zmianach. 

 

Zmienić ma się również jeszcze jedna rzecz, o którą większe kluby walczyły od dawna. Piłkarze powoływani do juniorskich reprezentacji Polski mają nie być powoływani także do reprezentacji województw. Przez to, że zawodnicy grywali w dwóch drużynach, potrafili w sezonie rozgrywać nawet około 50 meczów, co było zbyt wielką liczbą dla młodych organizmów. Teraz kadry wojewódzkie mają stać przedsionkiem do reprezentacji narodowej. Będzie to szansa promocji dla piłkarzy z mniejszych klubów, gdyż w turnieju o puchar im. Kazimierza Górskiego nie będzie występowało na przykład ośmiu lechitów czy siedmiu legionistów. 


 

sklep
Autor: Piotr Kamieniecki Źródło: Legia.Net   

twitter

Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po akceptacji moderatora


 

Komentarze

Wszystkie
Pozytywne
kodym1
2017-03-22 00:01
Oby.
Kadra, kadra, w mądrym klubie odpoczywa (ale czy o to chodzi?), gdzie indziej zaorany jak boisko w Kielcach.
Szkoda, że zasada gry naprawdę najlepszych nie ma szans na wejście w życie Ekstraklasie. Tutaj też przydałoby się okroić do 12 zespołów.
Liczba komentarzy: 1

Logowanie
Uwaga

Redakcja serwisu LEGIA.NET nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj Komentarz - wersja bez konta.

Nick:
Uwaga: Odnośniki do serwisów zewnętrznych akceptujemy wyłącznie bez "http://"
Zamknij