Zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez Legia.Net oraz partnerów świadczących usługi w celach marketingowych, reklamowych oraz analitycznych.

Korzystając z serwisu Legia.Net bez zmiany ustawień twojej przeglądarki internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam.

Dane uzyskane w ten sposób będziemy przetwarzać i profilować do celów marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam oraz celach analitycznych a także w celach związanych z bezpieczeństwem serwisu.

Korzystając z opcji swojej przeglądarki zawsze posiadasz prawo do usunięcia wszystkich informacji, które zostały zapisane w plikach cookies.

Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: adres IP, adres żądanej strony, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu oraz inne tym podobne informacje.

Administratorem danych jest Legia.Net
X

Tło

21 października 2018

150. rocznica narodzin Józefa Piłsudskiego

2017-12-05 16:51:59
img
150 lat temu urodził się Józef Piłsudski. Przyszły marszałek przyszedł na świat w Zułowie na terenie obecnej Litwy. Piłsudski miał wkład w założenie Legii Warszawa, zdarzało mu się obserwować, a nawet sędziować mecze legionistów. W tej chwili Piłsudski jest m.in. patronem stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. Kibice "Wojskowych" regularnie składają wieńce pod pomnikiem naczelnika państwa.

W trakcie swojego życia, Piłsudski stał się jednym z głównych twórców niepodległego bytu polski. Potrafił również zatrzymać bolszewicką napaść w 1920 roku, gdy ostateczna bitwa doczekała się mianem "Cudu nad Wisłą. Z Piłsudskim łączy się powstanie Legii Warszawa. To właśnie w jego legionach sformowała się drużyna piłkarska. Jego brygada, kiedy na froncie zapanowała cisza, chętnie spędzała czas biegając od bramki do bramki. Wedle wspomnień Marcina Erdemskiego z "Tygodnika Polskiego", w marcu 1916 roku na Wołyniu narodziła się Drużyna Legionowa. Nazwę "Legia" zaproponował plutonowy Stanisław Mielech. Obserwatorem meczów bywał sam marszałek, który wierzył, że sport poprawi "tężyznę fizycznę oraz morale żołnierzy". Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, opowiadał, że Piłsudski raz nawet sędziował mecz swoich żołnierzy.

 

Piłsudski zmarł w warszawskim Belwederze 12 maja 1935 roku. Jego pogrzeb stał się manifestacją jedności narodowej.


 

sklep
Autor: Redakcja Źródło: Legia.Net   

twitter

Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po akceptacji moderatora


 

Komentarze

Wszystkie
Pozytywne
DarioK
2017-12-06 11:07
Człowiek kontrowersyjny ale WIELKI PATRIOTA. Chwała!
NiePoddawajSie
2017-12-05 20:48
Ta koloryzacja Piłsudskiego jest fatalna, wygląda jak Obelix.
masi
2017-12-05 20:15
Szanowna Redakcjo. Komentarze do tego tematu powinny być zablokowane, bo staną się polityczną awanturą. To forum sportowe, o Legii a nie PiSie i PO.
2017-12-06 22:56
Masi, od dłuższego czasu śledzę Twoje komentarze i muszę przyznać, że mądrego to naprawdę warto posłuchać!
Pozdrawiam
~L
2017-12-05 19:47 IP 94.254.***
Cześć i chwała bohaterom!!!! Piłsudski zapewne się w grobie raduje, że w końcu pro patriotyczna zmiana dąży do upodmiotowienia roli Polski, która z wolna bo z wolna ale staje się ważnym graczem i silnym graczem oraz zwalcza służalczą jak zawsze wobec mocarstw "Targowicę" , a jego dorobek ma szansę nie pójść na marne. Chwała Wielkiej Polsce!!!!
2017-12-05 20:24
Teraz, po takich to wchodziłby na Kasztanke, ale.
2017-12-06 19:21
Jezu, co za bełkot.
Kolejny paranormalny z wyrwami z historii i własna "wizją" wielkiej Polski.
Podmiot... tylko orzeczenie kto inny pisze.
~Old
2017-12-05 19:37 IP 188.146***
Oj wziąłby się za tych pseudo polityków.
Szczególnie tych tępych u władzy.
dddd
2017-12-05 19:11
Piłsudzki zapewne w grobie się przewraca widząc całą tę pisobolszewicką bande u władzy, oraz narodowców dumnie, chodzących po Warszawie.
2017-12-05 20:00
Jak już przewróci się raz w grobie, po chwili przewraca się kolejny raz, kiedy widzi platformersko-nowoczesność-kodzia rskiego leminga "wykształconego z dużego miasta", który nie potrafi poprawnie napisać jego nazwiska.

Wszyscy jesteście siebie warci, wszyscy jesteście tak samo zmanipulowani i otępiali przez każdą władzę po 1989 roku do tego stopnia, że będziecie swoich opcji bronić nawet wtedy, kiedy ta będzie was dymać od tylca bez wazeliny, ale wam to nie przeszkadza, bo przecież lepiej jak dymają was "swoi" a nie "ichniejsi". Co kilka lat zmienia się tylko grupa tych co was rżną i tych rżniętych. Widocznie tak wam dobrze.
2017-12-05 20:20
Zadaj sobie pytanie....kto do tego doprowdzil tak ludzi podzielił na :swoi, inni, ichniejsi.... taka mala qwa powolujaca sie teraz na Piłsudskiego.
2017-12-05 20:50
Wiele razy zadawałem sobie to pytanie, ale sprowadzenie tego do jednej osoby byłoby zbyt dużym uproszczeniem. To efekt wieloletnich manipulacji i kłamstw każdej ze stron, którą chłonięto w Polsce, długie lata obopólnego szczucia i napuszczania Polaków na siebie do tego stopnia, że dziś Polak Polakowi wydłubałby oczy tylko za to, że popiera inną opcję polityczną. To zbyt skomplikowany proces, żeby jeden karakan z kotem na kolanach był w stanie coś takiego osiągnąć. I to jedna z największych krzywd wyrządzonych naszemu narodowi a odpowiedzialne za to osoby wszystkie należałoby wsadzić do rakiety i wystrzelić w kosmos. Nie ma już od tego odwrotu. W tej chwili wojna toczy się już tylko o to, kto zdoła przyciągnąć do siebie więcej wiernych fanatyków.
2017-12-05 22:33 IP 89.76.1***
To wy macie się za lepszych, tych nowoczesnych, brukselczykow a resztę mieliście za roboli bez wykształcenia którym miała ciepla wodą w kranie wystarczyć.taką byliście zieloną szczęśliwą wyspą a jak było naprawdę to powiedzieliscie u sowy na taśmach a ludzie powiedzieli wam won mimo że mieliście wszystkie tv, gazety i elyty.ot cała krótka wasza historia po-boleszewiku broniony przez ue z podszeptow targowiczan
2017-12-06 11:05
do dddd
Zazwyczaj stronię od polityki, ale jak tak chcesz jednej stronie zarzucać, że dzieli naród to przypomnij sobie, kto zaczął od moherowych beretów, przypomnij sobie akcję widelec, czy szykany na Maćku. Ja dziękuję za takie Państwo, a ostatnie brudzenie i szkalowanie w Brukseli uważam za szczyt skur....nia i brak godności. Co do sądów, nie życzę Ci bracie byś został potrącony na pasach w małej miejscowości przez córkę komendanta. Przekonasz się wtedy drogi przyjacielu co to sprawiedliwość i wymiar sprawiedliwości.
~asd
2017-12-05 18:06 IP 83.23.1***
Szanuje za charyzmę. Ale moim zdaniem większym bohaterem jest zapomniany Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski główny twórca planów obrony przed bolszewikami którego właśnie Marszałek lekko mówiąc źle potraktował, to Rozwadowski tworzył pierwsze urzędy itd po odzyskaniu niepodległości a Marszałek przyjechał gdy wszystko już było zrobione. Wracając do Wojny Polsko-Bolszewickiej Ciekawi mnie jedno czy każdy zachwycałby się Piłsudskim gdyby ówczesny premier Witos opublikował list w którym Marszałek rezygnował gdy Rosjanie stali u bram Warszawy.
2017-12-05 20:59
To niezwykłe, że nawet wobec takiej rocznicy pojawić się potrafi ktoś, kto swoją ignorancją próbuje podważać rangę postaci, której sam wiele zawdzięcza, nawet nie zdając sobie z tego sprawy; i powtarza zadawnione bzdury.

Rozwadowski miał swoje zasługi, to prawda. Przedstawiał wiele planów na obronę w wojnie Polski z Rosją bolszewicką, wśród nich zbliżony do zrealizowanego. Ale sam wcale nie uznawał go za priorytetowy, co więcej, zmieniał zdanie co chwila - to była jego spora wada jako dowódcy. Poza tym nie miał siły sprawczej - o strategii i taktyce decydował Naczelny Wódz. I to Piłsudski był tą kotwicą, która zahamowała różnorodne pomysły m.in. Rozwadowskiego. Piłsudski zdecydował i wdrożył plan, który powstał w jego sztabie i to on, nikt inny, jest autorem zwycięstwa w 1920 roku. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, nie zna faktów, a jeżeli żongluje nimi, by udowodnić swoje racje to... dość przeprowadzić proste ćwiczenie logiczne i zapytać, komu w razie klęski przypisywano by odpowiedzialność? Piłsudskiemu, zaręczam. Konsekwentnie więc - po triumfie należy docenić Marszałka.

A co do dymisji... No cóż. To przekleństwo czasów po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, gdy motłoch dopuszczono do władzy i do dziś trzeba się z nim liczyć, tłumaczyć, wyjaśniać niepojęte dla niego poczynania historycznych mężów stanu, krytykowanych w sposób totalny bez krzty zrozumienia. Bo i jakiego zrozumienia oczekiwać od ignorantów... Dymisja nie została złożona, a Witos schował ją do szuflady. Dymisja została wręczona, by w razie klęski to nie Piłsudski, jako najważniejsza osoba w państwie, musiał negocjować warunki przegranej z Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną. Nie on, wywodzący się z ziemiaństwa, zesłany wcześniej na Syberię, zadeklarowany przeciwnik Rosji. Miał to robić Witos, przedstawiciel warstwy chłopskiej - z zupełnie innej pozycji niż ewentualnie Piłsudski. To było polityczne zagranie, które zresztą Witos doskonale rozumiał, bo też nie był w ciemię bity. I post factum niezłożoną formalnie dymisję Piłsudskiemu oddał.

Mierzi mnie już poziom dyletanctwa, i tylko dlatego odpisałem.
2017-12-06 21:17 IP 188.146***
Adriano czapki z glów!
sportowaWarszawa
2017-12-05 17:10
"Tylko mi panowie budować bez kantów" :)

Bardzo barwna postać. Człowiek legenda. Pomimo swoich wad na zawsze będzie zapamiętany jako Patriota i Legionista.
Cześć jego pamięci!
Liczba komentarzy: 18

Logowanie
Uwaga

Redakcja serwisu LEGIA.NET nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj Komentarz - wersja bez konta.

Nick:
Uwaga: Odnośniki do serwisów zewnętrznych akceptujemy wyłącznie bez "http://"
Zamknij