Zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez Legia.Net oraz partnerów świadczących usługi w celach marketingowych, reklamowych oraz analitycznych.

Korzystając z serwisu Legia.Net bez zmiany ustawień twojej przeglądarki internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam.

Dane uzyskane w ten sposób będziemy przetwarzać i profilować do celów marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam oraz celach analitycznych a także w celach związanych z bezpieczeństwem serwisu.

Korzystając z opcji swojej przeglądarki zawsze posiadasz prawo do usunięcia wszystkich informacji, które zostały zapisane w plikach cookies.

Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: adres IP, adres żądanej strony, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu oraz inne tym podobne informacje.

Administratorem danych jest Legia.Net
X

Tło

10 grudnia 2018

Robert Podoliński: Najważniejszy jest dobór piłkarzy pod taktykę

2018-08-09 15:03:58
img
W tym roku Romeo Jozak jak i Dean Klafurić próbowali wdrożyć ustawienie 3-5-2. Obaj się z tego ostatecznie wycofali. Z tym, że "Klaf" za ten pomysł zapłacił głową. - Tak naprawdę role zawodników w ustawieniu trójką czy czwórką obrońców niewiele się różnią. Zawodnicy mają po prostu inne strefy i odległości między sobą. Samo ustawienie nie jest problemem. Inteligentny piłkarz nie powinien mieć trudności, aby przejść z jednej taktyki w drugą. Kamil Glik grał przecież w Piaście Gliwice w ustawieniu z czwórką z tyłu. Pojechał do Włoch i potrzebował tylko kilku tygodni, aby przystosować się do innej taktyki - mówi na łamach tygodnika "Piłka Nożna" trener Robert Podoliński.

- Szczerze? Nie wiem, gdzie jest problem. Jeśli piłkarz nie jest w stanie przyswoić innych zagadnień taktycznych, pewnego poziomu już nie przeskoczy. Trener Klafurić chciał wprowa­dzić autorski pomysł na Legię i szybko padł jego ofia­rą. Mistrzowie Polski mieli większą siłę ofensywną i Chorwat kładł właśnie na to nacisk. Z drugiej stro­ny nie miał od początku okresu przygotowawczego filaru defensywy Michała Pazdana. Gdyby reprezen­tant Polski od pierwszych dni mógł kierować kole­gami z tyłu, a do tego w dobrej dyspozycji byliby Ar­tur Jędrzejczyk i Mateusz Wieteska, ten system mógłby być dla legionistów bardzo dobry. Pierwsi dwaj mieli jednak dłuższe urlopy po mundialu, do tego doszła kontuzja Williama Remy’ego i chyba po prostu nie było odpowiednich wykonawców do taktyki. Michał Kucharczyk był ustawiany na wa­hadle, a chyba wszyscy widzieli, że ten zawodnik na tej pozycji się po prostu męczy.


- Najważniejszy jest dobór piłkarzy pod takty­kę i przekazanie informacji o konkretnych zada­niach. Może tu był problem, może oni nie wiedzieli, co mają robić? Trzeba zmodyfikować trening tak­tyczny, pokazać zawodnikom nowe odległości i ina­czej wyprowadzać piłkę ze strefy obronnej. W DoIcanie i Cracovii potrzebowałem czasu, aby to wszystko zaskoczyło. Musieliśmy wymienić piłkarzy i w Ząbkach dopiero po roku udało nam się wszyst­ko zgrać. Do Piasta Gliwice przyszedł trener Radoslav Latał, zaczął grać trójką z tyłu i wywalczył wicemistrzostwo Polski. Trener Piotr Nowak w Lechii Gdańsk zajął czwarte miejsce w lidze, również grając trzema obrońcami. Obaj starali się przykryć niedoskonałości zespołu i pokazać najmocniejsze strony. Polski piłkarz powinien bez problemu przyswoić grę w dwóch ustawieniach.


Cały ciekawy tekst można przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika "Piłka Nożna".


 

sklep sklep
Dodał: Marcin Szymczyk Źródło: Piłka Nożna, PilkaNozna.pl   

twitter

Tagi

Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po akceptacji moderatora


 

Komentarze

Wszystkie
Pozytywne
~mar
2018-08-09 20:06 IP 91.192.***
Kolejny ekspert, któremu nie wyszło w praktyce
Byczek
2018-08-09 19:18
Najważniejszy jest dobór piłkarzy pod taktykę, czy taktyki pod piłkarzy? Bo mi się wydaje, że taktyki pod posiadanych piłkarzy, ale ja nie jestem trenerem, więc ja się nie znam.

Poza tym, tu nie chodzi tylko o 3 obrońców, ale resztę zespołu. Co z tego, że masz 3 obrońców, do grania 3-5-2, jak nie masz ze 2 zwrotnych, szybkich środkowych pomocników, do łatania dziur i koni pociągowych do latania na wahadłach? Zresztą obrońców, też wypadałoby mieć zwrotnych.

Wydaje mi się, że problemem, nie jest to że polski piłkarz nie umie się dostosować, do taktyki, tylko trener wynalazek, albo trener z PMS-u przychodzi, np. do Legii i mówi gramy 3-5-2, bo mi się podoba. Można se wymyślić każdą taktykę, ale wydaje mi się, że najpierw patrzysz na to co masz i po kilku treningach, meczach mówisz, ok gramy 4-2-3-1 czy tam inne ustawienie.
~19(L)16
2018-08-09 17:33 IP 46.76.2***
Co to za pitolenie? Zawodowy piłkarz i on nagle jak przejdzie z 4-4-2, czy z 4-5-1 na 3-5-2 nie wie, jak się ustawiać, co zrobić ze sobą na boisku, jak prosto podać piłkę, czy oddać strzał na bramkę? System nie wypalił, bo nie było w nim miejsca dla Radovica i Kucharczyka i ci antylegioniści zaczęli w imię własnych interesów siać ferment. Kijami ich powinni z Łazienkowskiej pogonić. O ile z grubsza do DM nic nie mam, uważam nadal, że to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu, o tyle po akcjach piłkarzyków wiem jedno - jest eunuchem.
maniana
2018-08-09 17:33
Trafił w sedno choc racja w Krakowie mu nie poszlo. Co to za piłkarz co nie umie sie dostosować do taktyki.
2018-08-09 17:41 IP 178.42.***
A komu tam poszło?
~Lw
2018-08-09 17:14 IP 94.254.***
Czyli wychodzi ze brakującym czynnikiem w nowej taktyce 3-5-2 była inteligencja piłkarzy ;) W sumie to patrząc na wypowiedzi i zachowanie Kuchego oraz kartki w meczu z Spartakiem to wszystko zaczyna układać się w logiczną całosć.
ZenekL3
2018-08-09 17:08
Specjalista z miodem w uszach sam jak wprowadzał w Krakowii 3-5-2 to tak dobrał zawodników, że w miesiąc wyleciał.
2018-08-09 18:49
Hehe. Fakt, bylo cos takiego :D.
germanic
2018-08-09 15:54
No to się autorytety zaczynają wypowiadać
Termit
2018-08-09 15:52
Artykuł z tzw z dupy.

Pytanie - gdzie jest problem?
Odp - Szczerze, to nie wiem

Kolejna wypowiedź - najważniejszy jest dobór piłkarzy pod taktykę. Serio? Prawie całe forum legia.net przewidywało wtopę 3-5-2 w oparciu o aktualną kadrę, nie trzeba kursu trenerskiego...

Nawiązanie do dokonań trenera, któremu prawie wyszło w Cracovii. Gdyby wyszło to Filipiak by go nie wykopał :) Podobnie było z Nowakiem w Lechii.
~bubba
2018-08-09 15:26 IP 92.55.2***
Brać go
2018-08-09 18:18
do Realu na kasę
Boras44
2018-08-09 15:17
Ale przecież gra 3 obrońców nie dotyczy zmiany gry tylko tych obrońców ale również reszty zespołu. Nie mając zawodników w obronie do gry tym systemem ale ćwicząc go i grając nim, przygotowuje się resztę zawodników do gry tym ustawieniem. Być może były planu dokupienia zawodników brakujących do "domknięcia" tego ustawienia ale się opóźniały?
Trener chyba nie musiał czekać na komplet zawodników żeby szlifować ten system?
Mnie się podobała gra tym systemem, tylko wyniki sie nie podobały ale przecież nie od razu Kraków zbudowano.
2018-08-09 16:17
Tu nikt by się nie czepiał systemu i jego wprowadzania gdyby było to robione z głową a nie podczas najważniejszych meczów sezonu
2018-08-09 17:48
JohnoQ
Rozbawiłeś mnie. Tu się czepiają o wszystko, nie są potrzebne ważne powody.
Jak nie ma powodów, to się czepiają o plotki. Taka karma.
JohnoQ
2018-08-09 15:16
Kurna nie straszcie tymi ryjami
Już myślałem że mamy nowego trenera
2018-08-09 15:23
Johno
twarz to jest twarz:)
1313
2018-08-09 15:12
Następny "Wujek dobra rada na bezrobociu". Czemu ci medialni doradcy nie sa tacy mądrzy jak sami prowadzą kluby na swoje konto i potem roczne lub dłuższe bezrobocia???
2018-08-09 16:05
Bo gadać to każdy może. O dobieraniu taktyki pod piłkarzy można powiedzieć z łatwością, gorzej jak trzeba zrobić to samemu, wtedy okazuje się, że 'nie bangla' na kilku pozycjach i wychodzi, że kołderka za krótka. Też mnie bawią te rozważanie, że Piast z trójka obrońców był wicemistrzem, że Lechia czwarta, że tak grają kluby w topowych ligach. Tylko jak popatrzyłem to mi wychodziło, że w Anglii, Włoszech, Francji, Hiszpanii i w Niemczech w zeszłym sezonie w czołowej 6 znajdowała się jedna taka drużyna, zazwyczaj na 6 miejscu. Jak zwykle w Polsce nikt nie bierze pod uwagę, że 3-5-2 powinno być jednym z wariantów, a nie ustawieniem na sezon.
Liczba komentarzy: 19

Logowanie
Uwaga

Redakcja serwisu LEGIA.NET nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj Komentarz - wersja bez konta.

Nick:
Uwaga: Odnośniki do serwisów zewnętrznych akceptujemy wyłącznie bez "http://"
Zamknij