News: Polska - Irlandia 1:1 (0:0) - Remis rzutem na taśmę

Polska - Irlandia 1:1 (0:0) - Remis rzutem na taśmę

11.09.2018 22:11

(akt. 02.12.2018 11:22)

Reprezentacja Polski zremisowała z Irlandią 1:1 w meczu towarzyskim we Wrocławiu. Bramkę dla przeciwników, w drugiej połowie, zdobył Aiden O'Brien, natomiast gola dla gospodarzy strzelił Mateusz Klich. Zespół Jerzego Brzęczka zaliczył przeciętny występ, a wynik okazał się lepszy od gry. W połowie października biało-czerwoni zmierzą się z Portugalią oraz Włochami w Lidze Narodów.

Towarzyskie starcie z Irlandią było czymś wyjątkowym – przede wszystkim – dla Krzysztofa Piątka. Snajper Genui zdołał bowiem zadebiutować w biało-czerwonych barwach. Trener Jerzy Brzęczek, a ataku postawił właśnie na Piątka oraz Arkadiusza Milika. Wspomniana dwójka najprawdopodobniej będzie walczyć o miejsce w składzie tuż obok Roberta Lewandowskiego. Rekord Michała Żewłakowa, pod względem największej liczby spotkań w reprezentacji Polski, wyrównał z kolei Jakub Błaszczykowski. Obaj zawodnicy wybiegli na boisko z „orłem” na piersi dokładnie po 102 razy.

Początkowe akcje, spokojnie chcieli budować Irlandczycy. Rywale starali się tworzyć okazje po zagraniach od tyłu. Przyjezdnym zależało też na wysokim podchodzeniu do Polaków. Pierwszą, dogodniejsza sytuację stworzył sobie jednak Milik. Napastnik Napoli dopadł do przedłużonej, przez Marcina Kamińskiego, futbolówki, ale niecelnie główkował. Od tego momentu, tempo znacznie opadło. Brakowało pomysłu na stworzenie większego zagrożenia pod bramką obu golkiperów. Widać, że był to typowy sparing, w którym selekcjonerzy mogli przypatrzyć się piłkarzom, którzy do tej pory grali w mniejszym wymiarze czasowym.

Defensywa ekipy Martina O’Neilla nie pozwalała biało-czerwonym na zbyt wiele, aczkolwiek przeciwnicy również mieli kłopoty z przedostaniem się pod pole karne Wojciecha Szczęsnego. Przez długi fragment oglądaliśmy piłkarskie szachy w środku pola oraz trochę niedokładności w ofensywie. W pewnym momencie, bliski szczęścia był Kamiński. Stoper kadry oddał strzał, który trafił jednak w Grzegorza Krychowiaka i przekroczył linię końcową. Kilka chwil później, kąśliwie z dystansu hukną Milik. 24-latek musiał uznać wyższość Darrena Randolpha. Przed przerwą zespół Brzęczka się rozkręcił. Reprezentanci Polski szukali okazji po dośrodkowaniach, stałych fragmentach czy uderzeniach z dalszej odległości.

Po zmianie stron we Wrocławiu obejrzeliśmy gola. Niestety – dla gości. Callum O’Dowda nawinął Błaszczykowskiego, zacentrował i piłkę głową do siatki skierował Aiden O’Brien.  Polacy zostali skarceni za brak zaangażowania i bierność w strefie obrony. Co więcej, O’Dowda do asysty mógł dołożyć także bramkę. Pomocnik zdecydował się na strzał zza „szesnastki”, ale futbolówka poszybowała minimalnie ponad poprzeczką. Na podobne rozwiązanie, po drugiej stronie murawy, zdecydował się Karol Linetty, lecz była to gorsza próba. Miejscowi chcieli odmienić losy meczu, jednak bili głową w mur. Gdy Polacy zbliżali się pod pole karne Irlandii, zaczęło robić się ciasno. Dodatkowo rywale nie odpuszczali, nie odstawiali nóg.

W końcówce starcia obraz gry zbytnio się nie zmodyfikował. Gospodarze nie mieli swojego dnia, byli ospali i spóźnieni w porównaniu do zespołu w zielonych strojach. Pojedyncze zrywy, próby dryblingu w wykonaniu Polaków nie wychodziły najlepiej. W 87. minucie udało się jednak doprowadzić do wyrównania! Genialną, dwójkową akcją popisali się Milik oraz Mateusz Klich. Arek znakomicie wypuścił pomocnika Leeds w pole karne, a ten z zimną krwią trafił do siatki. Moment później, kibiców mógł uradować Przemysław Frankowski, ale gracz Jagielloni nie sięgnął futbolówki po dośrodkowaniu Damiana Kądziora. W ostatnich fragmentach Polacy pragnęli wyjść na prowadzenie, szturmowali bramkę rywali, ale rezultat remisowy nie uległ już zmianie.W połowie października biało-czerwoni zmierzą się z Portugalią oraz Włochami w Lidze Narodów.

Polska - Irlandia 1:1 (0:0)

Klich (87. min,) - O'Brien (53. min.)

Polska: Szczęsny – Kędziora, Glik (61' Bednarek), Kamiński, Reca (72' Pietrzak) – Błaszczykowski (81' Frankowski), Krychowiak (73' Szymański), Linetty, Kurzawa (46' Kądzior) – Piątek (61' Klich), Milik.

Irlandia: Randolph – Christie (55' Doherty), Keogh, Egan, Long – Stevens, Hendrick (54' Meyler), Williams (73' Hourihane), O'Dowda (90' Judge)– Robinson (63' Burke), O'Brien (81' Horgan)