Twierdza obroniona, wygrana na koniec sezonu!

Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

27.05.2023 17:30

(akt. 30.05.2023 15:36)

Legia, wicemistrz kraju i zdobywca Pucharu Polski, wygrała u siebie 3:1 ze Śląskiem Wrocław w ostatnim meczu sezonu 2022/2023 (34. kolejka PKO Ekstraklasy), mimo że od 6. minuty przegrywała 0:1 po trafieniu Erika Exposito. Dwie bramki zdobył Rafał Augustyniak, jednego gola strzelił Maciej Rosołek. Warszawiacy utrzymali twierdzę przy Łazienkowskiej, gdzie nie przegrali od… 18 kwietnia 2022 roku.
PKO Ekstraklasa 2022/2023 - Kolejka 34
3 1

(2:1)

Śląsk WrocławŚląsk Wrocław
27-05-2023 17:30 Warszawa
Piotr Lasyk TVP SPORT, CANAL+ SPORT, CANAL+ SPORT 2
6'
30'
37'
42'
44'
46'
49'
55'
65'
66'
76'
78'
79'
87'
88'
Legia WarszawaŚląsk Wrocław
  • 12. Rafał Leszczyński

• 27. Martin Konczkowski

• 4. Łukasz Bejger

• 2. Diogo Verdasca

79'
  • 23. Victor Garcia

• 24. Piotr Samiec-Talar

78'
  • 28. Michał Rzuchowski

65'
  • 17. Petr Schwarz

87'
  • 15. Nahuel Leiva

79'
  • 7. John Yeboah

• 9. Erik Exposito

• 1. Michał Szromnik

• 3. Mariusz Pawelec

• 8. Patrick Olsen

65'
  • 11. Dennis Jastrzembski

79'
  • 21. Patryk Szwedzik

78'
  • 25. Marcel Zylla

• 29. Dawid Bałdyga

• 33. Adrian Łyszczarz

87'
  • 34. Konrad Poprawa

79'

Jak wyglądał wyjściowy skład Legii na ostatni mecz sezonu? W bramce stanął Kacper Tobiasz. Trójosobowy blok defensywny stworzyli Maik NawrockiRafał Augustyniak i Yuri Ribeiro. Na wahadłach zagrali Paweł Wszołek oraz Makana Baku. Środek pola zajęli Bartosz Slisz, Josue i Igor Strzałek. W ataku wystąpili Maciej Rosołek oraz Ernest Muci.

Spotkanie rozpoczęło się od groźnego uderzenia Nahuela Leivy, które Tobiasz z problemami odbił na rzut rożny. Goście byli bardzo aktywni i nie zamierzali poprzestawać na tej jednej sytuacji. Przeciwnicy odważnie ruszyli do przodu i w 6. minucie wyszli na prowadzenie. John Yeboah wycofał do Erika Exposito, a Hiszpan trafił do siatki po technicznym strzale (bez przyjęcia) zza pola karnego.

Piłkarze Śląska cofnęli się po strzelonym golu, co nie oznacza, że przestali sprawiać problemy defensywie Legii. W 13. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Yeboah, ale kapitalnie interweniował Tobiasz. Po chwili Niemiec spróbował po raz drugi, tym razem z 4. metra, na szczęście znów lepszy był bramkarz miejscowych.

Legioniści nie istnieli w ofensywie. Sporadyczne próby przebicia się przez obronę gości nie przynosiły żadnych efektów, czego najlepszym dowodem było zero celnych strzałów po 28 minutach gry i trzy niecelne. Trudno było znaleźć argumenty, które przemawiałyby za stołeczną drużyną. Gospodarze grali bardzo przewidywalnie, a co gorsza niedokładnie, przez co akcje kończyły się fiaskiem. Patrząc na grę obu zespołów, można było mieć wątpliwości, kto jest wicemistrzem Polski, a kto zajmuje miejsce w dole tabeli.

Marazm warszawskiego zespołu przerwał dopiero w 37. minucie Augustyniak, który miał dużo wolnego miejsca przed polem karnym, oddał mocny strzał, futbolówka odbiła się od Diogo Verdaski i wpadła do siatki. Zawodnicy trenera Kosty Runjaicia poszli za ciosem i tuż przed przerwą objęli prowadzenie za sprawą Rosołka, który wykorzystał dośrodkowanie Slisza i z bliska wpakował piłkę do bramki, pod poprzeczkę. Po pierwszych 45 minutach było 2:1 dla Legii.

Legioniści świetnie zaczęli drugą połowę. W 49. minucie Josue zacentrował z rzutu rożnego na głowę Augustyniaka, który uderzył pod poprzeczkę i zdobył drugą bramkę w spotkaniu. Trzeci gol wprowadził więcej spokoju, co z resztą było dobrze widać w grze warszawiaków.

Na groźną sytuację gości trzeba było poczekać do 71. minuty. Patrick Olsen mocno uderzył z dystansu, ale czujny w bramce był Tobiasz. Akcja podziałała motywująco na piłkarzy Legii i w kolejnych minutach oglądaliśmy nawałnicę strzałów na bramkę Rafała Leszczyńskiego. Golkiper Śląska popisał się jednak dużym refleksem i nie dał się zaskoczyć.

W końcówce meczu po rzucie rożnym wykonanym przez Josue do siatki trafił Patryk Sokołowski, ale gol nie został uznany, gdyż pomocnik znajdował się na spalonym. Ostatecznie Legia zakończyła sezon 2022/2023 wygraną 3:1 ze Śląskiem Wrocław.