Byli legioniści oceniają zwolnienie Jozaka

Piotr Kamieniecki, Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

16-04-2018 / 18:57

(akt. 02-12-2018 / 11:29)

W sobotę Romeo Jozak poprowadził Legię po raz ostatni. Tuż przed końcem dnia, zarząd klubu podjął decyzję o rozstaniu z chorwackim szkoleniowcem. Zastąpił go Dean Klafurić, który do tej pory pomagał Jozakowi. Jak decyzje o zwolnieniu 45-latka oceniają byli piłkarze Legii? Są dość jednomyślni. Piotr Włodarczyk, Adam Topolski i Marcin Jałocha mówią również o kryzysie w stołecznym klubie oraz zastanawiają się nad odpowiednim kandydatem na szkoleniowca, który poprowadziłby "Wojskowych" w przyszłym sezonie.

Piotr Wlodarczyk:

 

- Na ogół jestem przeciwny zwalnianiu trenerów, ale Legia – zwłaszcza wiosną – prezentuje się bardzo przeciętnie. Wygląda na to, że drużyna nie była dobrze przygotowana do rundy rewanżowej. Klub ze stolicy przegrywa praktycznie co drugi mecz przed własną publicznością, a powinien dominować. Po stracie gola z Zagłębiem, brakowało mi reakcji szkoleniowca na sytuację boiskową. Być może Jozak mógł przeprowadzić jeszcze jedną zmianę. Prezes zdecydował się na taki ruch, aby ratować końcówkę sezonu. Wcześniej nie było widać jakości ze strony warszawiaków. Co prawda, wygrali z Pogonią, ale przeplatali lepsze spotkania słabszymi. Dariusz Mioduski chce zadziałać, bo zespół dalej ma szansę sięgnąć po krajowy puchar i mistrzostwo. Reakcja prezesa jest dla mnie zrozumiała.

 

- Czy Dean Klafurić okaże się deską ratunku? Gdyby prezes Mioduski miał alternatywę, pewnie na Łazienkowską zawitałby nowy trener. Zrobił się na razie mały wstrząs. Nie wiem jak wyglądała współpraca między Jozakiem a Klafuriciem, który zresztą prowadził większość treningów Legii. Będzie to dla niego w pewnym stopniu kontynuacja. Nie wiem czy wiele to zmieni.

 

- Mimo porażek Legii, Jagiellonii i Lecha, „Kolejorz” wygląda chyba z tej trójki najlepiej. Być może roszady personalne w stolicy przyniosą jednak pozytywny efekt i legioniści złapią rytm. Wszystko zależy zresztą od nich. Wygrają sześć spotkań i zostaną mistrzem Polski.

 

- Jakiego szkoleniowca zatrudniłbym po zakończeniu bieżących rozgrywek? Takiego, który zna polski rynek i oczekiwania stołecznego klubu. Presja jest tutaj ogromna, zawsze liczy się wynik. Oczywiście, oprócz stopniowej budowy, trzeba wygrywać spotkania i tytuły. Myślę, że prezes Mioduski wybierze dobrego kandydata. W prasie mówi się o Adamie Nawałce… Nie wiem czy to prawda, czy nie. Byłby to jednak świetny wybór.

 

Adam Topolski:

 

Legia była uśpiona, a początek rundy tylko przykrył to, co działo się później. Dawno nie widziałem stołecznego zespołu, w tak słabej dyspozycji. A wszystko to, po zimowych zakupach. Romeo Jozak miał dużą władzę, decydował o transferach. Legii brakowało wybiegania, dochodziły do tego roszady, a nie bez znaczenia jest sprawa Michała Kucharczyka, który przyczyniał się do zdobywania punktów. Dziwi mnie tak mocne postawienie przy Łazienkowskiej na kierunek bałkański. Zwolnienie Jozaka mnie nie dziwi. Zastanawiam się tylko, czy nie powinno się to stać wcześniej. 


 

- Dean Klafurić pomagał Jozakowi w prowadzeniu drużyny, ustalaniu taktyki na kolejne spotkania. W dodatku nie ma wielkich osiągnięć… Jego wybór na trenera, który do końca sezonu ma prowadzić zespół jest dziwny. Legia cierpi za wcześniejsze decyzje, jak wymiana wielu graczy zimą. Stołecznej ekipie przydałby się teraz w roli trenera ktoś, kto doskonale zna lokalne warunki. Taką osobą mógłby być choćby Jacek Zieliński. Legia powinna odejść od zagranicznej myśli, a zacząć stawiać na ludzi, którzy mają ten klub w sercach. Obcokrajowiec nie zdaje sobie sprawy z oczekiwań, a nawet jak zostanie zwolniony, chętnie zapomni o wszystkim i wróci do siebie. 


W przyszłym sezonie Legia będzie potrzebowała trenera, który ma wielki autorytet. Czytałem o Adamie Nawałce, ale trudno wyrokować, jaki będzie jego dalszy los. Przy Łazienkowskiej potrzebny jest człowiek z doświadczeniem piłkarskim, ale i trenerskim. Taki, który nie ma skrupułów, a jednocześnie potrafi być ojcem pomagającym z problemami. Niezbędny jest ktoś, kto będzie powiększał profesjonalizm w warszawskiej ekipie. Mimo zimowych transferów, wciąż mam wrażenie, że potrzebne jest wietrzenie w szatni. Nie chcę mówić, że pojawiło się tam kilku turystów, ale nie ma tam wielu graczy, którzy zrobią dla tego klubu wszystko. Nie wierzę też, że wśród zawodników panuje dobra atmosfera. . Monolit może zacząć się tworzyć tylko wtedy, gdy legioniści zanotują teraz serię zwycięstw.

 

Marcin Jałocha: 

 

Patrząc na grę Legii, było widać, że coś szwankuje. Trzeba uszanować taką decyzję zarządu, bo chce dla klubu jak najlepiej. Legia zawodziła i tylko słaba postawa rywali nadal pozwala warszawiakom na bycie w grze o tytuł. O końcowy sukces będzie bardzo trudno. Słuchałem ostatniej wypowiedzi prezesa Mioduskiego i jeśli uważa, że pozbycie się Jozaka będzie dobre, może tak być. Większy efekt, wstrząs, nastąpiłby jednak wtedy, gdy do szatni w roli trenera wszedł człowiek znający stołeczne środowisko. Może Jacek Zieliński? Polacy od razu wiedzieliby, że mają do czynienia z klubową legendą, a obcokrajowcy szybko by się o tym dowiedzieli.


- Zimowe transfery nie przynoszą dobrych efektów. Niezbędne będą kolejne przetasowania latem. To będzie niezbędne w połączeniu z zatrudnieniem nowego trenera. Nie mam wątpliwości, że ktoś powinien wziąć pod uwagę skład narodowościowy drużyny. Większa grupa Polaków sprawiłaby, że piłkarze z innych krajów szybciej mogliby zrozumieć, czym jest gra w Legii. Idealne proporcje składu wynosiłyby 65:35 na rzecz Polaków. Mistrzowie kraju potrzebują obcokrajowców, ale takich, którzy mogą zrobić różnicę. Po ostatnich zakupach, nie widać tego, a to kolejna przyczyna marazmu.

Komentarze (20)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Domyślny awatar BieLany
 • 0
A kiedy zwolnienie Jozaka ocenią byli stewardzi pilnujący porządku na Legii?? Był Jozak, nie ma Jozaka. Na cho1 drążyć temat???
~Antyyy
 • 0
Ani jednego słowa o tych nierobach pilkarzach!
Przecież to Niezgoda pudluje jak najety a Hamalajnen nie trafia z kilku metrów.
To oni są do wymiany!
To ciągle cackanie się z nimi, ile można, przecież tyle zarabiają.
~PAW
 • 0
Myślałem, że choć Romeo nie ma doświadczenia, to ściągnie graczy, którzy będą dla niego gryźć trawę, w końcu w Chorwacji wychował niejednego asa i tu się pomyliłem, przyjechali do Taty na wakacje....

Nie wiem, kto powinien wylecieć, kto zostać, jaki powinien być procent nasi/zagraniczni wiem jedno, powinien być trener, który wyciśnie sto dziesięć procent ze składu jaki ma. Jozak nie wycisnął nawet 50 i to jest szok.

Pokazał, że jedyne na czym się zna to na pracy z dziećmi, gdzie nie ma presji jak w seniorskiej piłce - w Legi dobry wujcio brał na kolanko i bajeczki opowiadał.... ja łyknąłem aż miło i teraz mi głupio.
Domyślny awatar Marsallah
 • -1
Marcin Jałocha, Marcina Warszawa kocha! Dobrze mówisz, Marcin.
~Prawda L
 • 0
Zapraszam wszystkich majacych jakakolwiek wiedze o szwindlu jaki odbyl sie w ostatniej kolejce. Razem rozwalimy ten system. Trzy kluby zajmujące miejsca 1-3 przegrywają mecze u siebie ze slabiakami kilka kolejek przed koncem..hmm...szwindel czuc na kilometr. Ludzie nie dajcie sie robic w jajo !!!!!!!
~prawda
 • 0
To spisek bukmacherów. Ale jak zamierzasz to "rozwalić" ?
~GRANATY
 • 0
A co myslicie o wspominanym juz tyle razy trenerze takim jak Urs Fischer?
Moim zdaniem to tez troche ryzyko bo CV tez konkretne nie jest
Domyślny awatar dyrektorwardowski
 • 5
Moim zdaniem Kowalczyk na grającego trenera lub duet trenerów Nędza i Jędza.
Miętowy decydowałby o strojach i fryzurach.
Szefem od transferów powinien być Szpakowski, a trenerem przygotowania fizycznego i dietetykiem - Burneika.
Domyślny awatar Dlugas83
 • 3
Wszystko dobrze tylko... Manuela za Mięciela! :-)
~L
 • 0
Tak!!! Trenera szukać w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, albo Danii. Doświadczony ma być!!! Dobrych bramkarzy produkuje Polska, dobrych obrońców Skandynawia, a pomocników i napastników generalnie południowcy. Może to slogany i może będą podśmieujki, ale coś jest na rzeczy. A nie mając niczego czasem proste myślenie jest najlepsze.
~L
 • 0
Niby wszystko ok gadają ale nie zgodzę się z tym, że: nowy trener musi koniecznie znać polski rynek. Nie nie musi. Mało tego musi właśnie wiedzieć jak się gra w świecie. Przecież my co roku chcemy zaistnieć w Europie a nie tylko klepać w Eklapie, a generalnie polskich trenerów w Europie leją w eliminacjach, z małymi często przypadkowymi wyskokami, bez powtórek, kontynuacji. Polskiego rynku znać nie musi, bo to rynek żaden, a liga beznadziejna. Ale musi być doświadczonym profesjonalistą z autorytetem w dziedzinie trenerki i wcale nie musi być byłym piłkarzem, bo to często nie idzie w parze. Musi mieć takie doświadczenie, że jak wejdzie, zobaczy i klub i ligę to powinien od razu wiedzieć z czym ma do czynienia. I twardą rękę, dyscyplinę. To w polskich warunkach (niepokorność, znamy się na wszystkim itp.) akurat bardzo ważne. Kiedyś podawałem typ trenera odpowiedni do polskiej ligi i drużyny z ambicjami Lagerback, Topmeller. To musi być pełen profesjonalizm i ordung. Uważam że model fu
Domyślny awatar Smajli
 • 4
Polski szkoleniowiec? Tylko kto? Nie wierzę w opcję z Nawałką. Nikt z rywali Legii do nas nie przyjdzie. Trzeba mądrze wybrać trenera z zagranicy by wprowadził nowe standardy zwłaszcza w przygotowaniu fizycznym. Ja jestem za opcją niemiecką. Widział ktoś kiedyś by Niemcy słabo biegali?
sportowaWarszawa
 • 0
No, ktoś z Bundesligi, nawet dolnych jej rejonów, drugiej Bundesligi, Eredivisie, może Championship... Ech, zobaczymy.
Domyślny awatar NiePoddawajSie
 • 0
Eredivisie raczej odpada, bo tam grają młodymi, dobrze wyszkolonymi piłkarzami. Oprócz tego dorzuciłbym rosyjską Priemjer-Ligę.
Domyślny awatar kodym1
 • 1
Najlepiej biegali ci z NRD ;)
Domyślny awatar GS8GS
 • 0
U nas jedna pani też dawała radę ;)
~Litwa
 • 0
Piotr Nowak nadawałby sie najlepiej na trenera Legii
Domyślny awatar eLson
 • 0
Pani Irena (:, legenda.
Domyślny awatar sidorowski
 • -1
Pani Szewińska nie jest już tak świeża w kroku, jak dawniej.
~PAW
 • 0
A ja widzę ciekawe opcje po MŚ. Może wyleci Nawałka, może Czerczesow.... kto wie ilu ciekawych będzie do wzięcia...
Pewności nie da nikt, ale taki Stasiu już raz rozgonił gwiazdeczki i hulało..... nawet jak nie wyjdzie to da im po d... za olewanie tego sezonu. Wieszamy psy na Jozaku, ale nie tylko on jest winny cała banda nierobów jest w drużynie, równo zapracowali na wyniki z Jozakiem.
Szkoda tego sezonu, ale jeśli już wolę go położyć i znaleźć dobrego trenera, dać mu kontrakt na dwa lata by w pierwszym sezonie poukładał klocki po swojemu (musi oczywiście być stopniowy progres nie jak u Jozaka zero nadziei) a potem dominacja. Jest ten gość ze Szwajcarii od Redbula niech coś podpowie, może ma jakiś ciekawych na oku.