Jacek Zieliński: Proporcje się lekko zachwiały

Marcin Szymczyk

Źródło: Polska The Times

08-10-2018 / 11:38

(akt. 02-12-2018 / 11:22)

- Nikt w drużynie nie był zadowolony z tego, jak wyglądała nasza gra na początku sezonu. Świadczy o tym chociażby wrześniowy wywiad z Arkadiuszem Malarzem, który publicznie urządził swojego rodzaju samobiczowanie, zdając sobie sprawę, że zespół po prostu zawodził. Zawodził nie tylko kibiców, ale przede wszystkim siebie. Wszyscy w Legii mieli bardzo trudny okres. Wszyscy widzieliśmy, że było coś nie tak w kwestii przygotowania motorycznego. Zastanawiałem się też nad sensownością i kompozycją składu Legii - opowiada w rozmowie z "Polską the Times" dyrektor akademii Legii Warszawa, Jacek Zieliński.

- Na ten moment w drużynie Legii Warszawa mamy czterech środkowych napastników, pięć dziesiątek (środkowy pomocnik ofensywny), cztery ósemki (środkowy pomocnik). Brakuje nam jeszcze bardzo dobrego defensywnego pomocnika. Na skrzydłach też nie ma za dużo jakości. Gdzieś te proporcje zawodników na poszczególne pozycje lekko się zachwiały. Nie wiem, z czego to wynika. Być może ze zmienności koncepcji. Przez ostatnie jedenaście miesięcy drużynę budował Ivan Kepdja, ale nie do końca wiadomo, jaką miał wizję.


Prezes Dariusz Mioduski co chwilę zapewnia kibiców, że ma jakiś długofalowy plan. po czym zwalnia koleprego trenera. Chyba nie tak miało to wyglądać.


- Futbol jest specyficzną dziedziną, a przede wszystkim biznesem. Można, a nawet trzeba mieć długofalowe plany, ale niezbędna jest elastyczność. Jeżeli po roku współpracy ze wspomnianym dyrektorem sportowym Ivanem Kepciją to nie zmierzało w dobrym kierunku, to trzeba było po prostu zareagować. Faktem jest, że tych zmian jest sporo.


Jesień już w pełni, a my drugi rok z rzędu nie mamy żadnej polskiej drużyny w europejskich pucharach. Tym razem mistrz Połski nie poradził sobie nawet w Lidze Europy z półamatorami z Luksemburga.


- Jako Polacy troszeczkę dyskredytujemy niektóre zespoły bądź nacje, które kiedyś nie istniały na mapie futbolowej lub były po prostu niezauważalne ze względu na prezentowany przez siebie poziom. Trzeba wziąć pod uwagę, że Dudelange wygrał w kolejnej rundzie z Cluj, czyli bardzo dobrym rumuńskim zespołem. Dla przykładu Cluj, przygotowując się do tego sezonu, zagrał parę spotkań z polskimi drużynami. Wszystkie ograł w dość łatwy sposób. Także Dudelange nie jest jakimś totalnie słabym zespołem. Poziom futbolu w Europie wzrasta itd. Taki jest jednak fakt. Nie ma już za wielu słabych zespołów, a ci, którzy grają w pucharach, prezentują na pewno już jakiś fajny poziom. Polska też nie jest jakąś futbolową potęgą i czasem nam się za dużo wydaje.

Zapis całej rozmowy z Jackiem Zielińskim można przeczytać w sobotnim wydaniu "Polski the Times".

Komentarze (18)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

~PAW
 • 0
Już nie ma Legii Jozaka/Klafa jest Legia w przebudowie, pod wodzą Pinto.... i dobrze.
Dawna Legia to jakiś wybryk amatora i dajmy se spokój ze wspomnieniami bo, wrócimy do Legii Zielińskiego co również jakoś się nie sprawdziło...
~To ja
 • 0
A kto kupił Kante, Carlitosa i Martinsa? Bo chyba nie Kepcija. To trzeba było sprzedać kogoś z tych pozycji.
Wygodna wymówka: Chorwaci. Jak było dobrze, to funkcjonował "komitet transferowy". Jak się zaczęło w dupie palić to nagle wina Chorwatów.
~Borsalino
 • 0
Mnie natomiast zastanawia jedna sprawa w kontekście tego wywiadu.
Czemu zatem, skoro wiedzieliśmy o tym my, połowa klubu z Ł3 i w zasadzie wszyscy oglądający tę żenadę , dopiero teraz są skorzy do wypowiadania słusznych uwag i oczywistych komentarzy ?
Przecież taki Zieliński nie jest mr. No name w klubie, więc ???
Wysunę dość oczywisty wniosek...skończyła się Serbska sielanka i zapatrzenie w Radovića. Bardzo dobrze że ktoś przejrzał na oczy i dostrzegł że Nagy i Szymański są już na tyle dojrzali i mają umiejętności większe niż Rado, Anto i Veso . Wreszcie ktoś pozbywa się tych , którzy powinni byli odejść rok temu lub w ogóle tu nie trafić.
Swoją drogą czekam jednak na odsprzedaż klubu komuś poważnemu i mającym ambicje gry na Europejskim poziomie.
Domyślny awatar Berg
 • 3
Panie Marcinie Szymczyk, półamatorami to stoi polska e-klapa i większość PZPN-u. Półamatorzy z Luksemburga byli takimi 10 lat temu. Luksemburczycy zrobili milowy krok do przodu, polska e-klapa w tym czasie cofa się do tyłu. Niech pan nie powiela bzdetów, czas na rzetelną analizę problemu.
Domyślny awatar mokotowianinL
 • 3
Cofa do tyłu powiadasz... a może idzie pieszo?
Domyślny awatar Dogwar
 • 2
Nie żebym się czepiał, ale można się cofać do przodu? ;).
~Zielu
 • -1
o Legii II ten czlowiek opowiada? Czy juz czuje sie blisko przejecia stanowiska po Kucharskim? W koncu nie jednego na konia w tym klubie wsadził :-)
Domyślny awatar Boras44
 • 1
" Przez ostatnie jedenaście miesięcy drużynę budował Ivan Kepdja, ale nie do końca wiadomo, jaką miał wizję."
Ktoś tu opowiada bzdety. Czy to znaczy że Mioduski zatrudnił Kepćiuę bo ten go zapewnił "będzie pan zadowolony"?
Chyba jak się buduje strategię to kandydat na dyr. sportowego powinien dosyć precyzyjnie przedstawić koncepcję w jakim kierunku chce rozwijać zespół, jak grać, zawodnicy o jakich cechach będą poszukiwani? Jak inaczej można budować strategię?
Faktem jest że w pewnym momencie Legia kadrowo była dosyć zdeformowana. Różnice ilościowe i jakościowe między formacjami były duże. Spore braki w obronie, szczególnie na bokach. W środku pola wielu dyrygentów ale według mnie nie dopasowanych do siebie. Radović z Hamą niby dobrzy technicznie zawodnicy ale bez dynamiki. Dynamiczni zawodnicy tracą przy takich dyrygentach sporo ze swojej przewagi.
Ostatni mecz pokazał że jak się gra szybciej piłką, wychodzi do piłki to i widowisko jest lepsze i przeciwnik bezradny.
Zespół Sa
Domyślny awatar Berg
 • 0
Mimo wszystko odpowiem wytartym frazesem, wszystkiego trzeba się nauczyć. Nie można myśleć uczuciami tylko chłodną kalkulacją. Trzeba stawiać na rzemieślników a nie czeladników i do tego wszystkiego potrzebne są pieniądze. Jak patrzę na Sa Pinto, to przychodzi mi do głowy powiedzenie Czerczesowa: Legia to nie przedszkole. Od zera do bohatera nie zawsze się da, dlatego trzeba pracować, pracować i jeszcze raz pracować. To, że Legia nie gra w pucharach powoduje, że budowa ośrodka i bocznego boiska przeciąga się w czasie. Liczę na to, że ta sytuacja w przyszłym roku ulegnie radykalnej zmianie.
Domyślny awatar macmon
 • 1
Berg,
coś pomieszałeś, czeladnik jak najbardziej jest rzemieślnikiem.

Czeladnik - jeden ze stopni kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez ucznia, młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym oraz potwierdzający je dowodem kwalifikacji zawodowych w formie zdanego egzaminu czeladniczego.

Dawniej mianem ''czeladnika'' określano posiadającego wiedzę fachową rzemieślnika, który okres nauki zakończył zdanym egzaminem czeladniczym, lecz nie był w stanie prowadzić własnego warsztatu, do czego niezbędne było m.in. zdanie egzaminu mistrzowskiego, zgodnie ze statutem danego cechu.
Domyślny awatar TerminatorrL1916
 • 0
Najważniejsze,że już wszyscy w klubie widzą,że nie ma jakości na skrzydle a Kucharczyk to kula u nogi .Jego obrońcy też mają już coraz mniej argumentów.Nawet te jego mityczne statystyki nie robią już wrażenia przez tyle lata grania w największym klubie w kraju powiinien mieć dwa razy lepsze liczby.Nawet taki Hamalainen ,którego wszyscy chcą się pozbyć strzelił więcej goli i zaliczył więcej asyst w naszej lidze niż kucharczyk w dodatku przy sporo mniejszej liczbie meczów.Przedłużenie kontraktu z kucharczykiem byłoby irracjonalną decyzją i chyba tylko gestem w strone kiboli wiwatujących na jego cześć dla zabawy.
Domyślny awatar macmon
 • 0
Terminator,
jeśli chodzi o dwa razy lepsze statystyki, to Kuchy ma dwa razy lepsze statystyki np. w porównaniu z Guilherme, wychwalanym tu sympatycznym chłopakiem z brazylijskich plaż, po którym niejeden tu zapłakał, gdy ten odchodził.
~fan Kazimierza D.
 • 0
Facet. Ty masz kompleks Kucharczyka. Czy wydymał ci dziewczynę?
Cały czas wylewasz żale. Kuchy jaki jest każdy widzi. Nie jest wirtuozem ale jakoś się stara. Kup w prezencie Legii jakiegoś Dembele czy innego Mertensa to będziesz zadowolony.
Domyślny awatar poloop
 • -6
Panie Jacku!!! na temat Dunelange niech Pan nie pierdzieli głupot , że to nie wiadoma jaki Tuz. To zwykły papa ruch , którego należało ograć i tyle.
Domyślny awatar japier3dolejcie
 • 2
Po co wracać do początku sezonu? Już prawie zapomniałem o tym jak ciężko mi się oglądało Legie i znowu dzwon i wracanie do przeszłości. Może następnym razem wywiad z rodzaju 'jakie plany na przyszłość' i 'jakie wyciągnięto wnioski', a nie 'kurła, na początku sezonu to piach graliście'.
Domyślny awatar richi48
 • 7
Samobiczowanie przeszloscia, cecha naszego bytu, nie tylko w sporcie. Co do poziomu polskiego footbalu, wystarczy przesledzic PMS. Legio ma kochana, jak najdalej od probierzow, ojrzynskich i innych wyznawcow pms.
~Czaro1987
 • -2
Panie Jacku to Mistrz Luxemburga żenada nad żenady nawet jak by później wyeliminowali Milan czy Liverpool. Nie miało się to prawa zdążyć i tyle.
Domyślny awatar macmon
 • 3
Cytat: ''to się nie miało prawa zdarzyć''
A tam, pier.do.le.nie, to jest sport, to jest piłka nożna, gdyby tak było, to drużyna Górskiego w 1974 nie miała prawa wygrać ani z Włochami, ani z Argentyną i powinna odpaść z turnieju po trzech meczach.

Argumentu o budżecie również nie przyjmuję, ani Katar nie jest wielokrotnym Mistrzem Świata, ani Szwajcaria Mistrzem Europy.