Legia siódma na półmetku Pro Junior System

Źródło: Legia.Net, łączy nas piłka

25.12.2020 16:25

(akt. 28.12.2020 14:54)

Za nami runda jesienne sezonu 2020/21. Oprócz walki o ligowe punkty, kluby rywalizują też o zajęcie jak najwyższej pozycji w Pro Junior System. Punkty przyznawane są za występy zawodników ze statusem młodzieżowca powyżej rocznika 2000 i młodsi. Aktualnie Legia Warszawa plasuje się na siódmym miejscu w tym zestawieniu.

Mistrzowie Polski zgromadzili 1158 punktów za sprawą Michała Karbownika. Ekipa z Łazienkowskiej nie może, jak na razie, brać pod uwagę „oczek” Macieja Rosołka (brakuje 23 minut), Cezarego Miszty i Kacpra Skibickiego. Młodzieżowiec musi bowiem rozegrać pięć meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej i spędzić na murawie przynajmniej 270 minut. Gdy spełni te wymagania, to każda minuta na boisku jest warta jeden punkt. Podwójnie punktowane są minuty wychowanka (minuta = dwa punkty). Do systemu nie są wliczane punkty jakie powinien uzbierać Bartosz Slisz. Choć pomocnik posiada status młodzieżowca, to urodził się w 1999 roku i dlatego jego udział w meczach nie jest brany pod uwagę w Pro Junior System.

Zawodnicy mogą także punktować w meczach reprezentacji. Minuta młodzieżowca w spotkaniu kadry do lat 21 to punkt (w przypadku wychowanka - dwa punkty). Gdy młodzieżowiec wystąpi w pierwszej reprezentacji, to jego każda minuta spędzona na boisku odpowiada trzem punktom (w przypadku wychowanka – czterem punktom). Ale do klasyfikacji nie wliczają się m.in. mecze w Lidze Narodów oraz spotkania towarzyskie.

Liderem zestawienia jest obecnie Lech Poznań (4188 pkt.). Drugie jest Zagłębie Lubin (2064 pkt.), a trzecia - Pogoń Szczecin (1871 pkt.). Na czwartym miejscu w Pro Junior System znajduje się obecnie Wisła Kraków (1744 pkt.), a na piąty jest Raków Częstochowa (1710 pkt.). Przypomnijmy, że nagrody pieniężne otrzymają drużyny, które na koniec sezonu znajdują się w czołowej piątce tego zestawienia. Na szóstej pozycji jest obecnie Śląsk Wrocław (1198 pkt.), a Legia - na siódmej (1158 pkt.).