Domyślne zdjęcie Legia.Net

Pożegnaliśmy parę prezydencką

Redakcja

Źródło: PAP

10.04.2010 10:06

(akt. 16.12.2018 07:13)

W sobotę prezydencki samolot rozbił się niedaleko lotniska wojskowego w Smoleńsku. Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewo i zapalił się. Zginęło 96 osób (88 pasażerów i 8 członków załogi), w tym prezydent RP <strong>Lech Kaczyński</strong> wraz z małżonką oraz <strong>Ryszard Kaczorowski</strong> - ostatni Prezydentem RP na Uchodźctwie. Wszyscy obecni na pokładzie aeroplanu TU-154 lecieli <span>na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. </span>Marszałek Sejmu <strong>Bronisław Komorowski</strong> ogłosił żałobę narodową, która potrwa do zakończenia uroczystości pogrzebowych.

Na pokładzie byli m.in prezydent Kaczyński z małżonką, szef IPN Janusz Kurtyka, NBP Sławomir Skrzypek, wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, szef sztabu gen. Gągor, posłowie Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, bp Tadeusz Płoski.


W sobotę o godz. 12 w całej Warszawie zabrzmiały dzwony. O godz. 18 odbyła się msza św. w intencji prezydenckiej pary, w której udział wzięło pół miliona żałobników. Niedzielne uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej w Krakowie rozpoczęły się o godz. 14 mszą żałobną w Bazylice Mariackiej, następnie kondukt żałobny przeszedł na Wawel, gdzie trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostały złożone w krypcie, uroczystości zakończyła salwa artyleryjska. Żałoba narodowa potra do północy.

fot. prezydent.pl

Polecamy

Komentarze (1130)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.