Arvydas Novikovas przejdzie zabieg ablacji serca (akt.)

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Przegląd Sportowy, przegladsportowy.pl, Legia Warszawa

02-12-2019 / 13:00

(akt. 02-12-2019 / 23:08)

W trakcie spotkania Legii Warszawa z Koroną Kielce, temperatura spadła poniżej zera stopni Celsjusza. W 20. minucie boisko musiał opuścić Arvydas Novikovas. Trener Aleksandar Vuković długo naradzał się z lekarzem stołecznej drużyny, Mateuszem Dawidziukiem, ale ostatecznie zdecydował się na dokonanie zmiany. W miejsce Litwina na placu gry pojawił się Jose Kante.

- Litwin na początku meczu poczuł się gorzej. Nie chcieliśmy ryzykować, Upraszczając, miał problem z oddychaniem. W najbliższych dniach Novikovas przejdzie badania - stwierdził po meczu Aleksandar Vuković

Okazuje się, że sprawa może być dość poważna. W przeszłości zawodnik miał już podobne kłopoty. Wtedy okazało się, że dotyczą one serca. Latem 2016 roku, gdy występował w Bochum, poddał się ablacji. Pomogło, ale jej przeprowadzenie nie oznacza, że dana osoba już więcej nie będzie miała takich dolegliwości. Po jakimś czasie mogą powrócić. W Legii taki zabieg przechodził już w zeszłym roku Jarosław Niezgoda. Po tej operacji potrzeba minimum miesięcznej przerwy w treningach, ale może być też dłuższa. Novikovas pauzował po ablacji cztery tygodnie, a po kolejnych dwóch pojechał na zgrupowanie reprezentacji Litwy. Zrobił to wbrew woli sztabu szkoleniowego klubu.

W poniedziałek stało się jasne. W wyniku badań przeprowadzonych bezpośrednio po meczu Legii z Koroną w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim stwierdzono, że zawodnik musi przejść zabieg ablacji serca. Zabieg przeprowadzi w najbliższych dniach prof. Jakub Baran. Arvydas powróci do treningów z zespołem na początku przyszłego roku.

QUIZ Historia Legii: Co wiesz o początkach klubu

Komentarze (50)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Zdrówka Arvydas, wiosna się przydasz
Generał
 • 0 / 0
To już po sezonie. Zanim dojdzie do siebie, będzie maj.
Generał broni
 • 0 / 0
Arvy, szybko wracaj do zdrowia. Potem spokojnie wypracuj wysoką formę.
~Targowek
 • 0 / 0
Trzymaj się i nie poddawaj!
Pułkownik
 • 0 / 0
smutna wiadomość
To jest najslabsze ogniwo Legii. Sprzedac szkoda pieniedzy na tak talent.
Wiesz, ja wszystko rozumiem, sam nie zaliczam się do zwolenników jego talentu, ale w tym miejscu ten komentarz jest niezbyt trafiony... Czasami trzeba odpuścić. Życzyć chłopu zdrowia i tyle.
Życzyć mu zdrowia tak jak ten pseudo piłkarz "życzył" Pazdanowi jak siedział na ławie w meczu Jagiellonii z Legią? Czyli prawie orgazmu że szczęścia dostał jak po faulu Pazdanowi prawie nogi nie urwało. Dla mnie to "coś" nie ma prawa nazywać się piłkarzem...
Myślę, że wśród statystycznych młodzieńców takie przypadłości dotyczą jednego na kilka / kilkanaście tysięcy. Wśród legijnej „młodzieży” - jednego na 40 - 50 (Szwoch, Niezgoda, Novikovas). Niezwykły przypadek / złe obciążenia treningowe / błędne diagnozy wstępne... ???
nie to oznacza, że w Legii opieka medyczna jest prawdziwa nie malowana. Zawodnicy są monitorowani. I tu należy się szacunek Mioduskiemu za utrzymanie standardów - nie myślałem że taką laurkę prezesowi napiszę :(
Podpułkownik
 • 2 / 1
Pewnie po prostu większość osób nie wie, że ma taką chorobę.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Może nawet być i świadoma pewnych objawów, lecz... albo je lekceważyć, albo — co gorsza — praktycznie nie być w stanie coś z tym zrobić (ze względu na słabą dostępność służby zdrowia, ograniczoną własna mobilność, nikłe zasoby finansowe itd. — lista jest długa...).
Generał
 • 0 / 1
manekin, lista długa a światełka w tunelu nie widać. Trza dać emerytom.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wszystkie zwierzęta są równe...
Najważniejsze jest oczywiście zdrowie zawodnika, ale czy klub nie był w stanie sprawdzić historii jego dolegliwości, w szczególności ewentualnych zabiegów kardiologicznych przed zakontraktowaniem?
Podpułkownik
 • 0 / 0
Powinni. Ale przykład Niezgody pokazuje, że można po takim zabiegu wrócić do formy, czego oczywiście życzę Arvydasowi.
Generał broni
 • 0 / 0
Nie wszystko daje się wykryć.
Marszałek Polski
 • 1 / 1
No to zdrowiej chłopie, Masz jeszcze co nieco do zagrania u nas.
~wkw
 • 0 / 0
Zdrowia!!
zdrowia Novi !
Generał dywizji
 • 0 / 0
Zdrówka życzę :)
Zdrowia, miejmy nadzieje że wróci mocniejszy !
Pułkownik
 • 1 / 0
Zdrowia i szybkiego powrotu na boisko .
Chłopak się stara, widać że mu zależy ale mu nie wychodzi, na wiosnę powinno wszystko być w porządku.
Generał
 • 1 / 1
Ok skoro jest już diagnoza i konieczność zabiegu to w całym tym pechu/nieszczęściu można powiedzieć tak, że skoro to się stało to lepszego momentu nie można było "wybrać". Z tego co czytam tu i ówdzie to jak wszystko pójdzie ok to Novikovas będzie mógł spokojnie jechać na obóz i normalnie się szykować z resztą zespołu do rundy wiosennej.
Generał brygady
 • 0 / 0
Szkoda, bo Novikovas w Legii nie zaadoptował się szybko, ten proces właściwie trwa, a ostatnio szło ku lepszemu. Teraz nastąpi wymuszona przerwa. Niemniej zdrowie najważniejsze i tego zdrowia trzeba Litwinowi życzyć.
Generał broni
 • 3 / 3
Statystycznie Legia ma chyba najwięcej takich "problemów sercowych" w lidze. Może to wynika z tego że zawodnicy tak się zakoc**ją w Warszawie że niektóre serca tego nie wytrzymują. Szwoch, Niezgoda i teraz Novikovas.
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Zdrowia chłopie!! Widzimy Cię wiosną na boisku....
Wracaj do zdrowia Arvi.
Czyli jednak bardzo powazna sprawa. Roznie to w zyciu bywa.
Pułkownik
 • 3 / 0
Dobrze, że nie stało się nic gorszego. Zdarza się że piłkarze na ambicji bagatelizują takie objawy a potem może dojść do tragedii. Swoją drogą, teraz będzie możliwość przetestować w dłuższym wymiarze czasowym 4-4-2 z Kante i Niezgodą. Z Koroną bardzo rozruszało to naszą grę, pytanie tylko czy Vuković będzie chciał ryzykować posiadając z napastników jedynie Rosołka na ławce.
Szkoda, zdrówka Arvi i szybkiego powrotu do zdrowia.
Na PS piszą o możliwym powrocie Liquinhasa na skrzydło na czas absencji Novika. Wtedy jednak znowu gralibysmy stojanova w środku pod batutą Antolicia i Gwilii. Opcji jest kilka. 1) przesunięcie tam Karbownika, a na jego miejsce Jędrzejczyk albo Rocha; 2) wrzucenie tam Rosołka, skoro Karb9 daje rade a Rosolek już grywa, to czemu nie. Pod żadnym pozorem nie ruszać Liquinhasa że środka. Przyznam, że ustawienie go na 10 i karbownika na LO to bdb posunięcia Vukovicia. Obydwaj dają duża dynamiki w grze, czego najbardziej brakowało na początku sezonu. Więc trzeba dążyć do utrzymania statusu quo.
A czemu nie bierzesz pod uwagę taktyki jaką mieliśmy po zejściu Novikovasa tj z Kante i Niezgodą z przodu? Skoro Vuković zrobił taką zmianę (a nie bardziej oczywistą z Gwilią) to może właśnie to będzie nasze główne ustawienie. Mnie Novikovas jak narazie bardzo zawodził i jego nieobecność nie powinna być aż tak szkodliwa dla gry zespołu. Może przerwa mu dobrze zrobi i wróci do gry z większą pokorą i mniejszą ilością nonszalanckich błędów.
Najbardziej pewna opcja to Kante za Niezgodą i Luqi na skrzydło i jest pięknie.
Kante pokazał ile znaczy dla Legii ostatnio.
Wszedł i całkowicie się gra odmienił.
Generał broni
 • 3 / 2
Czas przesunąć Karbownika wyżej ,na miejsce Novikovasa.
~hdv
 • 1 / 0
Też ciekawe, mi też Karbownik bardziej przypomina skrzydłowego niż def. pomocnika, choć to podobno jego nominalna pozycja.
Tytuł jak film
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
Młodszy chorąży
 • 6 / 0
akurat ta zmiana w sobote nam bardzo pomogla.... po wejsciu Kante wreszcie zaczelismy grac. Mam nadzieje ze dojdzie do zdrowia ale moze takze ta przypadlosc spowoduje ze Vuko inaczej troche ustawi druzyne bo wlasnie w sobote bylo widac jak zmiana ustawienia szybko przelozyla sie na dobra gre z baaaardzo slabego poczatku
Podpułkownik
 • 5 / 0
Na szczęście mamy inne opcje w ofensywie. Akurat we wtorek będzie dobra okazja, żeby je przetestować.
Marszałek Polski
 • 0 / 5
Tajemniczy problem?
Niedomaganie, przypadłość, schorzenie; dolegliwość; niedyspozycja.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Pierwotny tytuł brzmiał właśnie:

„Tajemniczy problem Arvydasa Novikovasa”

i w końcu został zmieniony.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Tak właśnie było.
Kiedyś już przytaczałem przykład Trickovskiego, który po kilku średnich meczach (wcale nie złych - średnich!) został w Legii definitywnie skreślony. Takich Trickovskich było w ostatnich latach co najmniej kilku. A Novikovas? Niemal w każdym meczu gra koszmarnie, ale Vuko konsekwentnie na niego stawia. Ja wiem, ze inny trener, inne zasady.. ale czy chęć udowodnienia na siłę domniemanej wartości danego zawodnika jest ważniejsza niż dobro drużyny?
a teraz Ivan w każdym meczu ładuje bramkę za bramką szkoda że go się pozbyliśmy
Generał broni
 • 3 / 0
"Ja wiem, ze inny trener, inne zasady.. ale czy chęć udowodnienia na siłę domniemanej wartości danego zawodnika jest ważniejsza niż dobro drużyny? "

Ale to nie jest pierwszy raz, przerabialiśmy już to z Kulenovicem.
Generał brygady
 • 0 / 0
Dokładnie tak Baron, Kule zamiast Carlitosa i pozostałych, istne deja vu.
Jeżeli doszukiwać się jakiś pozytywów w zaistniałej sytuacji to dobrze, że to końcówka rundy i nieobecność Litwina nałoży się na przerwę w rozvrywkach, a zawodnik będzie miał czas na dojście do zdrowia po zabiegu i do formy - zdąży na przygotowania z zezpołem do rundy wiosennej. Samemu zawodnikowi udanego zabiegu i szybkiego powrotu do optymalnej dyspozycji.
Przecież jak wszedł Kante to zaczęło iść także co tu wymyślać.
Generał
 • 6 / 3
Po rozgrzewce niczego nie zgłaszał??? Przecież straciliśmy przez to zmianę, a i sam zawodnik musiał już coś czuć, że jest nie tak.
Zdrowia życzę.
andrealina nie kiedy przyciemnia ból ,ale jak już spadła to poczuł