Redaktor Redakcja Legia.Net

Redakcja Legia.Net

22.09.2019 17:30

(akt. 24.09.2019 06:58)

Legia Warszawa pokonała 2:1 Cracovię w spotkaniu dziewiątej kolejki PKO Ekstraklasy. Bramki dla stołecznej drużyny zdobyli Jarosław Niezgoda z rzutu karnego, a także Walerian Gwilia. Gola dla miejscowych strzelił Mateusz Wdowiak. Poniżej relacja z Krakowa. Wkrótce zaprezentujemy wypowiedzi zawodników i trenerów, a także fotoreportaże.
PKO Ekstraklasa 2019/2020 - Kolejka 9
CracoviaCracovia
1 2

(0:1)

22-09-2019 17:30 Kraków
Bartosz Frankowski Canal+, TVP2
25'
31'
32'
33'
46'
47'
66'
71'
71'
79'
CracoviaLegia Warszawa
  • 40. Michal Pesković

• 2. Cornel Rapa

• 34. Ołeksij Dytiatjew

• 20. Niko Datković

31'
  • 3. Michal Siplak

• 5. Janusz Gol

• 11. Mateusz Wdowiak

• 8. Milan Dimun

71'
  • 25. Michał Rakoczy

46'
  • 4. Sergiu Hanca

• 21. Rafael Lopes

• 31. Lukas Hrosso

• 87. Diego Ferraresso

• 85. David Jablonsky

31'
  • 39. Michał Helik

• 33. Kamil Pestka

• 29. Bojan Cecarić

• 99. Tomas Vestenicky

• 6. Sylwester Lusiusz

46'
  • 26. Filip Piszczek

71'

Relacja tekstowa "na żywo"

Meczem w Krakowie gracze Legii rozpoczynali ostatnie dwa tygodnie przed przerwą na kadrę, gdzie na „Wojskowych” czekały rywalizacje z Cracovią, Lechią Gdańsk i Piastem Gliwice oraz pucharowe starcie z Puszczą Niepołomice. Spotkanie przy Kałuży było tym istotniejsze, że rozgrywane tuż po porażce w Płocku, gdzie ekipa Aleksandara Vukovicia uległa 0:1 w bardzo słaby stylu. Wicemistrzowie Polski zmierzyli się z „Pasami” w nieco zmienionym składzie. Serbski szkoleniowiec dokonał roszad m.in. w linii defensywnej, gdzie Igora Lewczuka, Luisa Rochę i Pawła Stolarskiego zastąpili odpowiednio Mateusz Wieteska, Michał Karbownik, a także Marko Vesović. Do podstawowego składu wrócił również Dominik Nagy.

Warszawiacy starali się odbierać piłkę rywalom w środku pola i dość szybko rozgrywać futbolówkę, m.in. poprzez szybkie zagrania za plecy obrońców Cracovii. Legia szybko przejęła inicjatywę, kontrolowała przebieg rywalizacji, choć przez długi czas brakowało jej klarownych okazji do zdobycia bramki. Gospodarze rzadko zapuszczali się pod pole karne Radosława Majeckiego, choć po jednej z nielicznych akcji Mateusza Wdowiaka, kontuzji doznał Cafu. Portugalczyk starając się wślizgiem zablokować dośrodkowanie rywala, nabawił się urazu i nie był w stanie kontynuować gry zmagając się z bólem w okolicach lewego kolana. Po chwili z podobnym problemem zmagać musiała się Cracovia, w której kontuzji doznał Niko Datković. Jego miejsce na środku obrony obok Ołeksija Dytiatjewa zajął David Jablonsky. Od tego momentu można było jasno stwierdzić, że stoperzy z Krakowa nie mają swojego dnia.

Nie minęło 120 sekund jak Jablonsky powalił we własnym polu karnym Jarosława Niezgodę. Sędzia Bartosz Frankowski nie miał wątpliwości i wskazał na jedenasty metr. Napastnik próbował dobijać uderzenie Domagoja Antolicia, a zamiast tego - jako poszkodowany - podchodził do rzutu karnego, który pewnie wykorzystał. Jego bramka pozwoliła warszawiakom na zdobycie większego komfortu, a przede wszystkim spokoju. Ten został zmącony jedynie na chwilę, w końcówce pierwszej połowy, gdy rywale narzucili szybsze tempo i stali się groźniejsi po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Tak było choćby po uderzeniu głową Jablonsky’ego. Początek drugiej połowy dobitnie pokazał, czemu środkowi obrońcy gospodarzy, na ogół nie zawodzący, tym razem nie mogli schodzić do szatni zadowoleni. Dytitjew starając się wybić piłkę z  okolic „szesnastki”, dwukrotnie nabijał Luquinhasa. Ukrainiec zrobił to na tyle nieudolnie, że piłka odbiła się od Brazylijczyka, trafiła do Waleriana Gwilii, a ten spokojnie podwyższył prowadzenie legionistów. Tym samym, Luquinhas mógł cieszyć się ze swojej pierwszej asysty, mimo że zanotowanej mniej szlachetną częścią pleców.

Wydawało się, że Legia spokojnie będzie kontrolowała mecz do samego końca, zwłaszcza, że warszawiakom nie można było odmówić roztropności w grze. Na 25 minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego, „Wojskowi” za bardzo dali rozwinąć skrzydła Wdowiakowi. Ten doskonale wymienił piłkę z kolegami w polu karnym, a ostatecznie sfinalizował akcję uderzeniem z zimną krwią. Cracovia zdobyła kontaktową bramkę i na kilka chwil poczuła, że może odmienić losy rywalizacji. Kilka szybkich akcji mogło napędzić nieco strachu warszawiakom, lecz w kluczowych momentach, jak przy kolejnym strzale Wdowiaka, z dobrej strony pokazał się Majecki. Legioniści również mieli swoje sytuacje, lecz nie były to próby mogące poważnie zagrozić Michalovi Peskoviciovi. „Wojskowi” za sprawą Gwilii czy Nagya starali się uderzać z dystansu, lecz brakowało albo precyzji, albo mocy.

Żeby odpowiednio poukładać szyki obronne w końcówce meczu, Vuković wpuścił na boisko Igora Lewczuka. Warszawiacy w ostatnich fragmentach spotkania nie szukali za wszelką cenę ataków, nie dawali się ponosić fantazji, lecz przede wszystkim skupiali się na utrzymaniu korzystnego wyniku. To zaowocowało ograniczeniem ofensywnych zakusów „Pasów” i… wygraną. Legia pokonała Cracovię 2:1 i może już skupić się na przygotowaniach do środowej rywalizacji w Pucharze Polski. „Wojskowych” ponownie czeka wycieczka do Małopolski, gdzie rywalem będzie pierwszoligowa Puszcza Niepołomice.

Autor: Piotr Kamieniecki