Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

12.11.2021 22:49

(akt. 12.11.2021 23:02)

Reprezentacja Polski zwyciężyła na wyjeździe 4:1 Andorę w meczu eliminacji mistrzostw świata. Ta wygrana, a także porażka Albanii z Anglią, oznacza, że biało-czerwoni zapewnili sobie grę w barażach.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla Polski. Już w 21. sekundzie czerwoną kartkę obejrzał Ricard Fernandez. Napastnik Andory uderzył łokciem w twarz Kamila Glika i sędzia bez wahania posłał go na trybuny. Biało-czerwoni objęli prowadzenie w 5. minucie. Kamil Jóźwiak podał do dobrze ustawionego Roberta Lewandowskiego, który perfekcyjnie wykończył akcję. Kilka minut później Jóźwiak sam zdobył bramkę. Przemysław Frankowski dośrodkował z lewej strony w pole karne, a pomocnik Derby County uciekł obrońcy i wpakował piłkę do siatki. Po chwili świetną szansę miał Mateusz Klich, jednak jego strzał znakomicie obronił Iker Alvarez. W kolejnych minutach brakowało dobrych sytuacji do podwyższenia wyniku. Piłkarze Paulo Sousy kontrolowali przebieg meczu, ale rzadko stwarzali zagrożenie pod bramką Alvareza. W końcówce pierwszej połowy Andora strzeliła gola kontaktowego. Po dośrodkowaniu Joana Cervosa z rzutu wolnego, Marc Vales skutecznie główkował. Ostatnie słowo w pierwszej części gry należało jednak do biało-czerwonych. Arkadiusz Milik zagrał dwójkową akcję z Lewandowskim i z bliskiej odległości trafił do siatki.

Na początku drugiej połowy bliski zdobycia bramki był Milik. Napastnik Marsylii świetnie zachował się w sytuacji sam na sam z golkiperem i umieścił piłkę w siatce. Wydawało się, że wbiegł w tempo między obrońców Andory, lecz arbiter dopatrzył się pozycji spalonej. W 63. minucie na boisku pojawił się Matty Cash. Dla 24-latka był to debiut w koszulce z orłem na piersi. Polacy kontrolowali przebieg gry i w 73. minucie podwyższyli prowadzenie. Piotr Zieliński zacentrował z rzutu rożnego, najwyżej wyskoczył Lewandowski i głową skierował piłkę do bramki. Biało-czerwoni szukali jeszcze okazji do zdobycia piątej bramki, ale wynik już się nie zmienił. Reprezentacja Polski wygrała na wyjeździe z Andorą 4:1 i jest już pewna udziału w barażach o mistrzostwa świata.

Andora - Polska 1:4 (1:3)
Vales (45. min.) - Lewandowski (5. min.), Jóźwiak (11. min.), Milik (45. min.), Lewandowski (73. min.)

Żółte kartki: Pujol, Alaez, Vieira - Klich, Krychowiak

Czerwona kartka: Fernandez (1. min., Andora)

Andora: Alvarez - Cervos, Jimes, Vales (65' C. Garcia), Llovera, San Nicolas (83' De Pablos Sola) - Alaez (84' M. Garcia), Pujol (61' Rosas Ubach), Vieira, Clemente (65' Martinez) - Fernandez

Polska: Szczęsny - Rybus, Glik, Bereszyński - Frankowski (63' Cash), Klich (64' Piątek), Krychowiak (63' Linetty), Zieliński (86' D. Szymański), Jóźwiak - Milik (77' Świderski), Lewandowski