Czerwona kartka Boruca, wolej Rosołka. Ostatnie mecze z Wartą

25.11.2023 11:00

(akt. 24.11.2023 18:34)

W sobotę, 25 listopada (godz. 20:00), Legia Warszawa zagra u siebie z Wartą Poznań (16. kolejka PKO Ekstraklasy), z którą wygrała 4 z 6 poprzednich spotkań. Będzie to 7. mecz pomiędzy tymi drużynami od awansu "Zielonych" do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Ostatni raz Legia grała z Wartą 21 kwietnia 2023 roku. Wówczas przegrała na wyjeździe 0:1 (29. kolejka PKO Ekstraklasy) po golu Adama Zrelaka. Ten wynik sprawił, że "Wojskowi" przerwali okazałą serię, która zakończyła się na 19 meczach bez porażki.

Warta Poznań Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Zrelak (67. min.)

Żółte kartki: Maenpaa, Lis – Josue, Celhaka

Warta: Lis – Kiełb (82' Grzesik), Stavropoulos, Szymonowicz, Ivanov (25' Pleśnierowicz), Matuszewski – Szmyt, Żurawski (63' Luis), Maenpaa (63' Kopczyński), Szczepański (63' Savić) – Zrelak

Legia: Tobiasz – Nawrocki (84' Rose), Augustyniak, Ribeiro – Wszołek, Slisz (84' Celhaka), Kapustka, Josue (75' Strzałek), Mladenović (75' Baku) – Carlitos (75' Pich), Rosołek

WOLEJ ROSOŁKA

W październiku 2022 roku Legia wygrała u siebie 1:0 po woleju Macieja Rosołka (50. ligowy występ w barwach "Wojskowych") z 16. metra, na dalszy słupek. To zwycięstwo sprawiło, że stołeczny zespół chwilowo awansował na pozycję lidera.

– Myślę, że w pierwszej połowie byliśmy lepsi, bardziej aktywni. Rozpoczęliśmy mecz w nowym systemie, który dobrze zadziałał. Stwarzaliśmy szanse, zdobyliśmy bramkę, niestety nie udało się podwyższyć rezultatu. Druga odsłona okazała się wyrównana, ale i w niej mieliśmy dobre okazje, nie wykorzystaliśmy kilku niezłych momentów. Warta była niebezpieczna, musieliśmy uważać na stałe fragmenty przeciwko nam. Reasumując, jestem bardzo szczęśliwy i dumny z zespołu. Ponownie dziękuję naszym kibicom, współpraca między nami a fanami układa się niezwykle dobrze. Drużyna czuje wsparcie z trybun od pierwszych dni odkąd tu jestem – opowiadał trener Legii, Kosta Runjaić.

Legia Warszawa  Warta Poznań 1:0 (1:0)
Rosołek (23. min.)

Żółte kartki: Muci, Slisz – Grzesik, Destan

Legia: Tobiasz – Augustyniak, Jędrzejczyk, Nawrocki – Wszołek, Slisz, Josue (89' Pich), Ribeiro – Rosołek (69' Kapustka), Carlitos (81' Kramer), Muci (46' Rose)

Warta: Lis – Grzesik, Kupczak (86' Corryn), Szymonowicz, Ivanov, Matuszewski – Szczepański (61' Luis), Żurawski (61' Maenpaa), Kopczyński (66' Destan), Szmyt (61' Stavropoulos) – Zrelak

BORUC UKARANY CZERWONĄ KARTKĄ, NAJGORSZY WYNIK W HISTORII KLUBU

Ponad półtora roku temu "Wojskowi" przegrali przy Łazienkowskiej 0:1 po golu Dawida Szymonowicza. Od 72. minuty miejscowi grali w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartką został ukarany Artur Boruc, dla którego był to ostatni, oficjalny mecz w karierze. Dla ówczesnych mistrzów Polski, którzy wtedy wciąż znajdowali się w strefie spadkowej, była to już 14. ligowa porażka, co stało się najgorszym wynikiem w całej historii klubu.

Legia Warszawa – Warta Poznań 0:1 (0:1)
Szymonowicz (23. min.)

Żółte kartki: Slisz, Rose, Johansson, Mladenović, Ciepiela – Kiełb, Ivanov
Czerwona kartka: Boruc (72. minuta, Legia, za uderzenie przeciwnika)

Legia: Boruc – Johansson, Nawrocki, Rose – Wszołek, Sokołowski (84' Włodarczyk), Slisz (46' Celhaka), Lopes (74' Miszta), Muci (58' Ciepiela), Mladenović – Pekhart

Warta: Lis – Grzesik, Trałka, Szymonowicz, Ivanov, Kiełb (65' Courtney-Perkins) – Szczepański (58' Papeau), Kopczyński, Luis (58' Kupczak), Szelągowski (64' Szmyt) – Zrelak (90' Kuzimski)

W 75. minucie Adam Zrelak (Warta) nie wykorzystał rzutu karnego (strzelił obok bramki).

DWIE GŁÓWKI, TRZY PUNKTY

Na początku sezonu 2021/2022 Legia wygrała na wyjeździe 2:0 z Wartą. Bramki, po uderzeniach z głowy, zdobyli Rafael Lopes i Tomas Pekhart. Warszawiacy byli wspierani przez kibiców, którzy dotarli do Grodziska Wielkopolskiego w około 500 osób.

Warta Poznań – Legia Warszawa 0:2 (0:1)
Lopes (39. min.), Pekhart (49. min.)

Warta: Lis – Grzesik, Ławniczak, Ivanov, Matuszewski – Corryn (72’ Kuzimski), Kupczak, Trałka, Czyż (58’ Czyżycki), Jakóbowski (65’ Rodriguez) – Zrelak

Legia: Boruc – Jędrzejczyk, Wieteska, Nawrocki – Skibicki (88’ Rose), Slisz, Martins (88’ Kisiel), Muci (46’ Luquinhas), Lopes (75’ Emreli), Hołownia – Pekhart (83’ Rosołek)

PIĘĆ BRAMEK W WARSZAWIE

Dwa i pół roku temu stołeczny zespół rywalizował z Wartą na stadionie przy Łazienkowskiej. Miejscowi rozpoczęli mecz perfekcyjnie, bo od trafienia Filipa Mladenovicia w 3. minucie. Goście wyrównali za sprawą byłego gracza "Wojskowych", Jana Grzesika, który popisał się kapitalnym centrostrzałem.

Po chwili stołeczna drużyna wyższy bieg wrzuciła. Dośrodkowanie "Mladena" powędrowało w pole karne, do Wszołka, ten świetnie uderzył z powietrza i wpakował piłkę do siatki. Ostatni akord miał miejsce po godzinie rywalizacji. Zaczęło się od dogrania Bartosza Kapustki, do którego dobiegł Paweł WszołekLuquinhas oddał strzał, lecz Adrian Lis był na posterunku. Przy dobitce Mladenovicia nie miał jednak większych szans.

Legia Warszawa – Warta Poznań 3:2 (2:1)
Mladenović (3. min., 60. min.), Wszołek (30. min.) – Grzesik (26. min.), Kupczak (79. min. – k.)

Legia: Boruc – Juranović, Wieteska, Szabanow – Wszołek, Martins (56' Gwilia), Slisz, Kapustka, Luquinhas, Mladenović – Lopes (46' Pekhart)

Warta: Lis – Grzesik, Ławniczak, Ivanov, Kiełb – Kuzimski, Kupczak, Czyżycki (69' Rybicki), Żurawski (90' Janicki), Baku – Zrelak

PEWNE ZWYCIĘSTWO

Listopad, rok 2020. Legia bardzo dobrze rozpoczęła zaległy mecz z Wartą. Jednym z wiodących punktów "Wojskowych" był Mladenović. Serb miał asystę przy trafieniu Wszołka, a w 23. minucie zdobył bramkę. Boczny obrońca zbiegł do środka pola karnego i oddał techniczny strzał z prawej nogi. Prawy, górny róg – piłka wylądowała w siatce. Gol zapewnił warszawiakom jeszcze większy komfort na boisku. Wynik spotkania ustalił Pekhart.

Warta Poznań – Legia Warszawa 0:3 (0:3)
Wszołek (12. min.), Mladenović (23. min.), Pekhart (30. min.)

Warta: Lis – Grzesik (68’ Spychała), Kieliba, Ivanov, Kuzdra – Szmyt, Kupczak, Trałka, Janicki (46’ Jakóbowski), Rodriguez (70’ Handzlik) – Kuzimski

Legia: Boruc (46’ Miszta) – Juranović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Mladenović – Wszołek (77’ Stolarski), Antolić, Slisz (75’ Martins), Gwilia (60’ Kapustka), Valencia – Pekhart (75’ Rosołek)