Logo Legia.Net

Dziekanowski: Piłkarze są od grania

Marcin Szymczyk

Źródło: Przegląd Sportowy, przegladsportowy.pl

09-04-2010 / 16:45

(akt. 16-12-2018 / 07:18)

- Życie profesjonalnego zawodnika to oklaski, ale i gwizdy, kontuzje, powroty, walka o dobre imię. Mówienie o tym, że ktoś nie wytrzymuje psychicznie, że ma doła, jest nieco infantylne. Jeśli ktoś chce być zawodowym piłkarzem i zakłada, że wszystko będzie pięknie i wszyscy będą klaskać, to naraża się na śmieszność - mówi w rozmowie z Przeglądem Sportowym były piłkarz Legii, Dariusz Dziekanowski.

- Jeżeli na drodze zawodnikowi stają jakieś przeszkody, musi je pokonać. A nasi piłkarze płaczą. Mówią, że mają blokadę psychiczną, bo kibice gwiżdżą, a ktoś tam na nich krzywo spojrzał. Taki piłkarz najwyraźniej nie odróżnia czym jest zawodowstwo, a czym amatorstwo. Oczywiście, że fajnie się gra, kiedy jest doping, ale w czasie meczu trzeba się skoncentrować na swojej roli. Jest tyle spraw, o których trzeba myśleć, że nie można skupiać się na tym, czy ktoś gwiżdże czy klaszcze. Piłkarz musi zdawać sobie sprawę, że ten zawód, to jest ciągłe udowadnianie komuś czegoś.

Na który mecz tej kolejki zabrałby pan kolegę z zagranicy?

- Sam idę na Legię, jestem jej kibicem, dlatego interesują mnie przede wszystkim jej wyniki. Mam też jednak nadzieję, że w lidze utrzyma się Polonia, bo w Warszawie muszą być derby. Są jednak pewne przyczyny tego że Legia i Polonia są tam, gdzie są. W obu klubach dużo się dzieje, jest sporo bałaganu. W tej chwili wygląda na to, że to Wisła zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jej łatwo jest w naszej lidze dominować. Problemem w Krakowie jest jednak przekroczenie tej granicy między sprowadzaniem zawodników, którzy dominują tylko w polskiej lidze, a takimi, którzy są w stanie zrobić to w Europie. Sporo mówi się o Lechu, ale on zajmuje tylko drugie miejsce.

W Polsce od kilkunastu lat cały czas coś się przebudowuje. Teraz buduje zespół Legia. Budują też Polonia, Wisła, Lech, wszędzie mówi się o budowie.

- Dziś czytam: „Czas przewietrzyć szatnię". To bardzo ciekawe. Trzy lata pracowali, tyle budowali, a teraz trzeba znów wszystko rozwalić. Ale czy ktoś jest za to odpowiedzialny? Na Legii znów jest zespół, który wymaga diametralnej zmiany. To świadczy o tym, że ta poprzednia polityka była zła. Ściągnięto ludzi, którzy nie pełnią dziś żadnej funkcji w zespole. To była katastrofa, a nie budowa. Ilu lewych obrońców przewinęło się przez Legię przez te ostatnie lata? Ściągnięto Jakuba Wawrzyniaka, później Marcina Komorowskiego. I co? Efekt jest taki, że w dalszym ciągu w podstawowej jedenastce gra zaawansowany wiekowo Tomasz Kiełbowicz. A budowę trzeba zacząć od nowa.

Lech gra z Arką, ważne gole i punkty poznaniakom zapewnia Robert Lewandowski. Dzięki jego bramkom Lech wyprzedza Legię. A przecież ten napastnik miał trafić na Łazienkowską.

- Gdyby Legia była wciąż klubem wojskowym, to w chwili, gdy Lewandowski trafił do Lecha, pułkownik Olszak (sekretarz generalny Legii w latach 80. - red.) wezwałby do gabinetu osoby odpowiedzialne za taki obrót rzeczy, zostawił im pistolet, zamknął w gabinecie i powiedział: „Zróbcie co uważacie, na co wam honor pozwala". W chwili, gdy Lewandowski zaczął strzelać w Lechu, pułkownik też zacząłby strzelać i szukać odpowiedzialnych. To niesamowita porażka Legii. Są sytuacje, które trudno przewidzieć, ale w każdym klubie zatrudnieni są ludzie, którzy biorą pieniądze właśnie za takie przewidywania. Są ludzie odpowiedzialni za skauting i politykę transferową. A dziś w Legii zawodnik mówi, że jest zablokowany psychicznie, bo na niego gwiżdżą, a człowiek odpowiedzialny za transfery płacze, że nie ma pieniędzy.

Zapis całej rozmowy z Dariuszem Dziekanowskim można przeczytać w dzisiejszym wydaniu Przeglądu Spotowego oraz w serwisie sports.pl

Komentarze (17)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~ape(L)
 • 0 / 0
Trzymam kciuki Darek abys był trenerem Legii.
I mam nadzieje, że jest to kwestią czasu..
~L
 • 0 / 0
Nieważni są Jóżwiak.Trzeciak,Urban to tylko pionki odpowiedzialność w normalnej firmie spada na prezesa i zarząd.
~(L)
 • 0 / 0
Ryba psuje się od głowy.. Wystarczy spojrzec na zarząd.. W tym klubie jest kompletny brak profesjonalizmu. To banda karierowiczów, która zagląda co miesiąc na konto bankowe. Po co się napinacie, to pełna amatorszczyzna. Cała LEGIA zawsze Razem!! iti patataj z Naszej Legii !!!!!!!!!!!
~Koziar
 • 0 / 0
Panowie, moje wpisy na temat Jóżwiaka są podyktowane tym co sie dzieje w tej chwili ( w Legii ) a o czym nie chciało się mówić przez jakies 3-4 lata. Krótko mówiąc , o indolencji ludzi odpowiedzialnych za transfery i budowę zaspołu. Człowiek ten jest odpowiedzialny za wyszukiwanie odpowiednich zawodników , pasujących do taktyki gry od bodajże 5 lat. Jakich piłkarzy przedstawił i rekomendował do drużyny Legii ? Na jego usprawiedliwienie działa fakt , iz ITI chciało dobrych zawodników z karta na ręku !!! Ale bez przesady... Szałachowski - każdy oglądacz piłki by go wyłuskał z Łęcznej, Radović - chyba ręka Okuki, Grzelak - chyba nie Jóżwiak, Astiz - podobnie, Wawrzyniak - załatwił do Wdowczyk ?, Chinyama - na pewno nie Jóżwiak, Iwański - Jak w przypadku Szałacha , gdyz był nóz na gardle, RYBUS - TAK ale pojechał do Łowicza po innego zawodnika. Kucharczyk i Quatara to osiągi naszego bohatera, których nie warto komentować. Jeden uciekł a o drugim wiem , że jest. Sorry ale moim zdaniem powinien dołączyć do duetu U & T. Pzdr.
~Marcin
 • 0 / 0
Urbanowi ze jasna
~Marcin
 • 0 / 0
Sprawa Lewego to wina Urbana i Trzeciaka Legia powinna domogac sie od nich odszkodowania za to co zrobili z legia.
A oni mu jeszcze placa smiechu warte...
Świetnie, że Redakcja wrzuciła wypowiedz Dziekana (ktora zreszta wczesniej wkleilem w innym miejscu)...niech nasze skórokopy przeczytają, wbiją do tych swych łepetynek i przestaną płakać. Trenować trenować trenować, a jak będziecie mieli choćby 50% umiejętności co Dziekan to bedziecie mogli narzekac, nawet na chrząknięcia na trybunach
~kk
 • 0 / 0
jesteście śmieszni,Jóźwiak polecał Lewandowskiego i jeździł obserwować go w meczach ,co jako scout mógł więcej zrobić?
eeeee to do mnie/?;d
~FN
 • 0 / 0
Wszyscy wiemy kto jest temu winien. I sytuacji na trybunach też.
~Koziar
 • 0 / 0
Radek ! czy czytałeś wypowiedż Darka D ? Czy zrozumiałeś o czym pisałem w dniu wczorajszym na temat Jóżwiaka i jego kompetencji ?
Lewandowski jest jednym z przykładów na total indolencję w/w skauta.
Czy zwróciłeś uwagę na tekst o lewej stronie obrony ? Czy to przypadkiem nie Pan Skaut sprowadzał Komorowskiego ?
Tak na marginesie , wiem że łatwiej dociera gdy wypowiada się ktoś znany ale każdy ma swój rozum , nie prawdasz ?
~bizonL
 • 0 / 0
nie jestem przekonany czy to Jóźwiak decydował o Lewym i Komorze. Raczej dyr Mirosław Trzeciak
Lewy to na spólke Trzeciak i Urban
~Radek
 • 0 / 0
Koziar,
czytałem, ale pamiętaj, że Darek się tylko wypowiada. Mówienie jak byc powinno to jedno, a umiejętnośc zrobienia tego to druga ... o ile wiem trudniejsza sprawa.

Nie odnoszę się tutaj do samego Dziekana, bo znam Darka i bardzo go szanuje za wele rzeczy. Mówię tutaj, że łatwiej jest mówic kazdemu niż robic.
~1500
 • 0 / 0
Ale stadion będzie ! Tylko z biletów to na sprzątanie wystarczy !.
~kjnkjn
 • 0 / 0
wlasnie to troche dziwi, po 6 latach zero wynikow druzyna do d.. a winnych nie ma
~Rafa(L) z Bielska
 • 0 / 0
Trzeciak i Urban polecieli a powinno jeszcze kilku w zarządzie. po sezonie zapłacą piłkarze i oby jak najwięcej.