Ernest Muci

Ekstraklasa. Dziewięć punktów straty Legii do lidera

14.11.2023 09:00

(akt. 13.11.2023 23:46)

W poniedziałek, 13 listopada, zakończyła się 15. kolejka Ekstraklasy i rozpoczęła się przerwa reprezentacyjna. Zwycięstwo odniósł m.in. liderujący Śląsk Wrocław, który powiększył przewagę nad Legią Warszawa.

Piętnasta kolejka wystartowała w piątek, 10 listopada. Tego dnia odbyły się dwa mecze. Warta Poznań przegrała u siebie 0:2 z Puszczą Niepołomice, która zdobyła bramki między 14. a 24. minutą, obie po rzutach rożnych.

Cracovia uległa 0:1 Śląskowi Wrocław. Jedynego gola strzelił Nahuel Leiva, który w drugiej połowie wyleciał z boiska (bezpośrednia czerwona kartka), tak jak Jehor Macenko (za dwa żółte kartoniki), co sprawiło, że od 78. minuty lider Ekstraklasy grał w... dziewiątkę.

W sobotę doszło do trzech spotkań i zarazem trzech remisów. Od 38. minuty Piast Gliwice prowadził już 3:0 z ŁKS-em, ale czerwona kartka Alexandrosa Katranisa sprawiła, że miejscowi, zajmujący ostatnie miejsce w lidze, złapali wiatr w żagle i potrafili doprowadzić do wyrównania.

Anulowane gole, dobitka po nietrafionym rzucie karnym i wyrównanie w 9. minucie czasu doliczonego. Zagłębie Lubin zremisowało 1:1 z Widzewem Łódź i ma serię czterech ligowych meczów bez zwycięstwa.

Korona Kielce dwukrotnie obejmowała prowadzenie, lecz ostatecznie zremisowała u siebie 2:2 z Jagiellonią Białystok.

Mimo że Stal Mielec przegrywała 0:1, a od 55. minuty grała w osłabieniu (czerwona kartka Berta Esselinka), to wygrała u siebie 2:1 z Górnikiem Zabrze.

Pogoń Szczecin zremisowała 1:1 z Rakowem Częstochowa. "Portowcy" mieli przewagę i więcej szans, ale dobry mecz zagrał bramkarz mistrza Polski, Vladan Kovacević.

Legia zremisowała u siebie 0:0 z Lechem Poznań w hicie kolejki, na który wyprzedały się wszystkie bilety. O ile przy Łazienkowskiej pojawiło się sporo walki i fauli, to nie było wielu klarownych szans.

W poniedziałek Ruch Chorzów bezbramkowo zremisował na Stadionie Śląskim z Radomiakiem Radom. Miejscowi byli bliżej zwycięstwa, gości uratowały m.in. słupek i poprzeczka.

Śląsk jest liderem PKO Ekstraklasy, ma na koncie 33 punkty (10 zwycięstw, 3 remisy, 2 porażki) i 9 "oczek" przewagi nad Legią, która zajmuje 6. miejsce (7 wygranych, 3 remisy, 4 porażki), ale rozegrała o 1 mecz mniej niż zespół z Wrocławia.

AKTUALNA TABELA PKO EKSTRAKLASY (TERMINARZ, WYNIKI MECZÓW TUTAJ):

STATYSTYKI LEGII W SEZONIE 2023/2024 (WE WSZYSTKICH ROZGRYWKACH):

Bramki:

• 10 – Tomas Pekhart (4 prawą nogą, 3 głową, 3 lewą nogą)
  • 7 – Ernest Muci (1 głową, 4 prawą nogą, 2 lewą nogą)
  • 6 – Blaz Kramer (3 prawą nogą, 2 lewą, 1 głową)
  • 5 – Josue (5 lewą nogą)
  • 4 – Paweł Wszołek (2 prawą nogą, 2 głową), Marc Gual (1 prawą nogą, 2 głową, 1 lewą)
  • 2 – Juergen Elitim (2 lewą nogą)
  • 1 – Yuri Ribeiro (lewą nogą), Makana Baku (lewą nogą), Maciej Rosołek (prawą nogą), Bartosz Slisz (głową), Igor Strzałek (lewą nogą), Steve Kapuadi (głową), Rafał Augustyniak (prawą nogą)