Ekstraklasa. Legia liderem, porażki Pogoni i Lecha

22.08.2023 14:30

(akt. 22.08.2023 13:56)

Zakończyła się 5. kolejka PKO Ekstraklasy w sezonie 2023/2024. Legia została liderem, Raków też wygrał, porażki na wyjazdach ponieśli m.in. Lech Poznań i Pogoń Szczecin.

Piąta kolejka wystartowała w piątek, 18 sierpnia. Tego dnia odbyły się dwa mecze. Najpierw Zagłębie Lubin pokonało 1:0 Puszczę Niepołomice. "Miedziowi" przeważali, stworzyli dogodne szanse, a w 50. minucie objęli prowadzenie po golu Kacpra Chodyny. Beniaminek, grający od 87. minuty w osłabieniu po czerwonej kartce dla Artura Craciuna, w doliczonym czasie miał świetną okazję, ale Roman Jakuba główkował w poprzeczkę.

Adrian Kapralik, nowy zawodnik Górnika Zabrze, świetnie przywitał się z ekstraklasą. Słowak wykorzystał podanie Lukasa Podolskiego i dał miejscowym prowadzenie w meczu z Widzewem Łódź. Goście walczyli do końca i ostatecznie zremisowali 1:1. W 5. minucie czasu doliczonego wyrównał Jordi Sanchez.

Sobota zaczęła się od szalonego meczu w Radomiu. Wymiana ciosów, pięć bramek, dwa rzuty karne, w tym jeden zmarnowany. Warta Poznań potrafiła dwukrotnie doprowadzać do remisu, lecz Radomiak za trzecim razem dowiózł prowadzenie do końca. O zwycięstwie gospodarzy (3:2) zadecydował gol Leonardo Rochy w doliczonym czasie.

Raków Częstochowa udanie wrócił do gry w PKO Ekstraklasie po awansie do 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Aktualny mistrz Polski bez większych problemów pokonał Stal Mielec 2:0 po golach Giannisa Papanikolaou oraz Bartosza Nowaka.

W sobotni wieczór Jagiellonia wygrała 1:0 z Ruchem Chorzów. O zwycięstwie zespołu z Białegostoku przesądziła akcja Bartłomieja Wdowika i szczęśliwe dotknięcie piłki przez Nene.

W niedzielę też odbyły się trzy mecze. Najpierw ŁKS niespodziewanie zwyciężył 1:0 Pogoń Szczecin. Łodzianie ustalili wynik w 7. minucie czasu doliczonego. Błysnął Engjell Hoti, który pięknie uderzył z 18. metra.

Koncert we Wrocławiu zagrał Erik Exposito. Kapitan Śląska zdobył dwie bramki, miał asystę i dołożył wielką cegiełkę do pokonania Lecha Poznań 3:1. Dla gospodarzy było to pierwsze zwycięstwo w sezonie ligowym, "Kolejorz" poniósł za to pierwszą porażkę.

Legia, która kilka dni wcześniej awansowała do 4. rundy el. Ligi Konferencji Europy, wygrała u siebie 1:0 z Koroną Kielce. Jedyną i zarazem pierwszą bramkę w barwach "Wojskowych" zdobył Makana Baku. Od 74. minuty miejscowi grali w osłabieniu, gdyż Artur Jędrzejczyk został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną. Warszawiacy zostali liderem tabeli, przeciwnicy spadli na ostatnie miejsce.

W poniedziałek, 21 sierpnia, czyli na zakończenie kolejki, Cracovia zremisowała u siebie 1:1 z Piastem Gliwice. Krakowianie objęli prowadzenie tuż przed przerwą (Benjamin Kallman), a goście ustalili wynik po golu Patryka Dziczka z rzutu karnego w ostatniej minucie czasu doliczonego.