Ekstraklasa: Pierwsze kluby zmniejszają pensje piłkarzy

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Śląsk Wrocław, Wisła Kraków

25-03-2020 / 07:14

(akt. 25-03-2020 / 05:27)

Śląsk Wrocław i Wisła Kraków to pierwsze kluby, które porozumiały się z zawodnikami i zdecydowały się na zamrożenie części wypłat. - Rozumiemy powagę sytuacji, która dotyka nas wszystkich. Wierzymy, że tylko jednocząc się w obliczu problemów, możemy je wspólnie przezwyciężyć - stwierdził Krzysztof Mączyński.

Śląsk Wrocław doszedł do porozumienia z zawodnikami w kwestii zamrożenia części wypłat. Sytuacja ma związek z pandemią koronawirusa i jest realizacją wizji, o której dyskutowano w ostatnich dniach. Nie podano, jak wielki procent wypłat nie trafi do zawodników, ale pierwszy ruch został już wykonany. - Rozumiemy powagę sytuacji, która dotyka nas wszystkich. Wierzymy, że tylko jednocząc się w obliczu problemów, możemy je wspólnie przezwyciężyć - stwierdził Krzysztof Mączyński, były gracz Legii, a aktualnie kapitan wrocławian. 

- To inicjatywa rady drużyny, która świadczy o odpowiedzialności doświadczonych zawodników i prawdziwym charakterze naszego zespołu - dodał Piotr Waśniewski, prezes WKS-u. Ta decyzja ma pozwolić Śląskowi na minimalizację strat związanych z epidemią i zawieszeniem rozgrywek. Gracze wrocławskiego klubu będą otrzymywali od 15 do 30 procent swoich podstawowych miesięcznych pensji.

Na podobny krok zdecydowano się w Krakowie, gdzie decyzję w imieniu drużyny i sztabu szkoleniowego ogłosili kapitan i trener: Jakub Błaszczykowski oraz Artur Skowronek. - Wisła Kraków jest dla nas, tak samo jak dla setek tysięcy kibiców, czymś więcej niż tylko miejscem pracy. Pokazaliśmy to zaangażowaniem na boisku, podnosząc się wspólnie ze strefy spadkowej, pokażemy to również poza boiskiem, ponosząc solidarnie część kosztów ogarniającego nas kryzysu. Zarówno drużyna, jak i sztab szkoleniowy wyrażają gotowość do uczestnictwa w programie oszczędnościowym w zakresie ustalonym z władzami klubu i władzami polskiej piłki - czytamy w oświadczeniu. 

Komentarze (25)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Generał dywizji
 • 1 / 0
Pomijając niewątpliwą zasadność tego kroku, to czy nie jest przypadkiem tak, że właśnie piłkarz Jakub Błaszczykowski poszedł bardzo na rękę Jakubowi Błaszczykowskiemu - właścicielowi klubu?
Bo jeśli tak, to trzeba docenić wyjątkowa empatię i altruizm kierujący piłkarzem Błaszczykowskim. :)
Generał
 • 0 / 0
Póki co, wyrazili zgodę na zamrożenie poborów a to nie znaczy, że z nich zrezygnowali.
Ludzie np .w Chinach wykonuja ciezka fizyczna prace w kiepskich warunkach za 1€/1godz.

A tu taki Cecarić czy Exposito chwalą sie ze zarobili mniejsze miliony na pensji.
A tak naprawdę to spora czesc ekstraklasowcow powinna doplacac za ogladanie ich fatalnej gry, i rowniez odkupic pilki ktore ladowaly po strzalach na autach czy po karnym w kosmosie...:-)
Podpułkownik
 • 2 / 1
Wisła Kraków i program oszczędnościowy ;)) chyba z przyzwyczajenia...
Podpułkownik
 • 1 / 0
To było do przewidzenia.
Nie bylo innego wyjścia.
Lechia nie lubi tego
Ten nasz Obradovic na to się nie zgodzi.
Porucznik
 • 1 / 0
Piłkarze muszą mieć świadomość, że zaraz mogą w ogóle stać się niepotrzebni, tak , jak luksusowe zegarki. Kto im będzie płacił, jak np Canal plus wypowie lub zmieni na niekorzyść umowy powołując się trudna sytuację? Albo sponsorzy popadna w tarapaty....zainteresowanie piłka może spaść radykalnie
Czlowiek będzie się pytał najpierw jak przeżyć?
A nie kiedy gra liga.
Luksusowy zegarek szczególnie gdy jest złoty zawsze można sprzedać, piłkarza kiedy ligi upadną już nie.
Porucznik
 • 0 / 0
W dniu zakupu, tak , jak auto dnia następnego traci wartość, chyba, że ma charakter muzealny.
Na luksusowe zegsrki zawsze bėdzie popyt po luksudowych cenach Co do piłkarzy to są tacy , którzy zawsze się sorzedadzą - np.Karbownik i jemu podobni - i tacy na których nie będzie chętnych.
Generał brygady
 • 2 / 0
Dobra luksusowe to zawsze dobra forma inwestowania w sytuacjach kryzysowych. Paradoksalnie, właśnie w trudnych momentach popyt na takie dobra rośnie, gdy na dobrą niższego rzędu maleje.
Nie zapominajmy, że osoby majętne gdzieś muszą ulokować swój majątek, a więc dywersyfikują swoje portfolio finansowe.

Drogie zegarki, z najwyższej pułki to zawsze dobra inwestycja, na tym się nie traci.

Kiedyś Panowie Czapek i Patek założyli firmę a dziś cały świat chciałby mieć ich wyrób...
W przypadku upadku lig zorganizują się na nowo i będą zatrudniać czyli kupować.
Wystarczy spojrzeć na cenę złota która w takich czasach wręcz galopuje.
Generał brygady
 • 0 / 0
Zgadza się, w czasie ostatniego kryzysu obserwowałem spadki sprzedaży w wielu segmentach rynku a jeżeli chodzi o np samochody luksusowe (marki) to były wzprosty.
To tylko kwestia czasu lub uzgodnień na poziomie właścicieli. I ds tacy pójdą tą drogą. Zreszra6cala gospodarka ma kłopoty. Ibeielu ludzi w wielu zawodach nie zarabia lub zarabia część wynagrodzenia. Dlaczego akurat piłkarze mieliby przejść przez kryzys suchą stopą.
Starszy kapral
 • 6 / 0
Pomijając fakt pandemii z przykrością zauważyłem, że wszelkiej maści eksperci od dwóch tygodni wałkują jedynie temat STRAT FINANSOWYCH, strasznie kręci ich to kto ile straci, licytują się na miliony itd. Strasznymi ludźmi jesteśmy. Zachowując proporcje klubów do szarego Kowalskiego na 100% każdy straci. Ja też stracę finansowo, ale trudno NIE TO JEST NAJWAŻNIEJSZE!! Mogę mieć 0 zł na koncie a rodzinę zdrową i to jest najważniejsze.
Sierżant
 • 2 / 2
Dałem plusa bo bardzo dobrze napisałeś, jednak w tych czasach tak się po prostu nie da niestety. Nie po to ludzie nawykupywali zapasów s**jtasmy na wieki żeby się z innymi np podzielić. Jak będę miał 0 na koncie co powiem 10-miesięcznej córce jak nie będę miał co jej zjeść dać?
Umierają ludzie starsi i chorzy powiedzmy bezczelnie nic nie wnoszący a żerujący na państwach. Bedą upadać małe firmy a wielcy pomimo małych strat odbija sobie to z nawiązką (dziwne że akurat tak to się układa ale oczywiście to przypadek i każdy komu tu coś nie pasuje jest oszołomem i idiotą).
Powinno być tak jak napisałeś ale niestety teraz pieniądz jest najważniejszy a kto go miał nie będzie będzie w wielkiej d... i tyczy się to każdej dziedziny życia naszego nieszczęsnego.
Major
 • 5 / 0
Zgoda. Z tym, że Twoje cztery tysiące miesięcznej pensji (przykładowa kwota na potrzeby porównania) nijak się ma do do +/- 100 tysięcy miesięcznie dla zawodnika. I przez miesiąc dwa sobie poradzi jak dostanie 20 procent tego. A poza tym to nie jest stale zmniejszenie pensji tylko zamrozenie. Czyli dostanie to z powrotem
"Umierają ludzie starsi i chorzy powiedzmy bezczelnie nic nie wnoszący a żerujący na państwach". Ty tak na serio???
Sierżant
 • 0 / 0
będziedobrze
nie napisałem ze mi się to podoba , tylko ze tak jest i uważam iz nie jest przypadkiem iż akurat tak ten wirus działa. Umierają ludzie z brakiem lub osłabioną odpornością. Depopulacja ( o której to lewactwo coraz śmielej opowiada) się zaczyna. Najpierw odpadają najsłabsze ogniwa a co będzie dalej zobaczymy a będzie na pewno źle i w d.. mam czy ktoś mnie ma za oszołoma czy jak tam określają kogoś kto twierdzi że takie ,,akcje'' są planowane i wykorzystywane w jakimś tam celu. Jest selekcja komu pozwalamy przeżyć kto do piachu Już zaczyna się gadka o szczepieniu na ten wirus (zapewne przymusowym i nie darmowym oczywiście) i idziemy ku totalnemu zniewoleniu i będziemy zniewoleni.
No to jestem ciekaw co stanie się u nas ;)
Major
 • 1 / 0
Z czasem reszta klubów tak zrobi i u nas tez tak bedzie. Wydaje mi sie, ze nawet jak sie któryś zawodnik bedzie mniej srednio zadowolony to i tak ulegnie pod presją.
Tylko czekać aż w zrobi się gorąco w klubach - brak jakiejkolwiek kasy - i wszystko ruszy niczym śnieżna lawina.
Generał brygady
 • 2 / 0
Nie gramy nie zarabiamy. I tak nie mają źle.