Josue Pesqueira

Ekstraklasa. Zwycięstwo Legii, historyczna wygrana Puszczy, remisy Rakowa i Lecha

08.08.2023 09:00

(akt. 08.08.2023 02:07)

Jak na razie odbyło się 8 z 9 spotkań 3. kolejki PKO Ekstraklasy. Legia Warszawa znowu wygrała 3:0 z beniaminkiem, tym razem z Ruchem Chorzów. Punkty potracili m.in. Raków Częstochowa oraz Lech Poznań. Puszcza Niepołomice odniosła historyczne, pierwsze zwycięstwo w najwyższej klasie rozgrywkowej. Mecz Śląska Wrocław z Pogonią Szczecin został przełożony z powodu awansu "Portowców" do 3. rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy.

Trzecia kolejka rozpoczęła się w piątek, 4 sierpnia. Tego dnia odbyły się dwa mecze. Najpierw Jagiellonia Białystok wygrała u siebie 2:1 z Widzewem Łódź, mimo że przegrywała 0:1 po ładnym golu Ernesta Terpiłowskiego z 17. metra. Miejscowi odpowiedzieli w drugiej połowie. W 79. minucie Afimico Pululu wykorzystał "jedenastkę", a w końcówce Bartłomiej Wdowik fantastycznie, bezpośrednio uderzył z rzutu wolnego i zapewnił "Jadze" komplet punktów.

Piątkowy wieczór był bardzo udany dla ŁKS-u, który zdobył pierwsze punkty w obecnym sezonie. Beniaminek pokonał u siebie 2:1 Koronę Kielce. Gospodarze objęli prowadzenie w 28. minucie, po rzucie karnym wykonanym przez Daniego Ramireza. Goście zdołali wyrównać w końcówce, w taki sam sposób – "jedenastkę" wykorzystał Adrian Dalmau. Wynik ustalił Artemijus Tutyskinas, który główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na dalszy słupek. Stało się to w ostatniej, 9. minucie czasu doliczonego.

W sobotę rozegrano trzy spotkania. Niespodziankę sprawiła Warta Poznań, która zaskoczyła Raków w Częstochowie, remisując 2:2. "Zieloni" dwa razy wychodzili na prowadzenie (ładny strzał Miguela Luisa z dystansu, precyzyjne uderzenie Macieja Żurawskiego z ostrego kąta), ale mistrz Polski zdołał dwukrotnie wyrównać (rzut karny Łukasza Zwolińskiego, wolej Jeana Carlosa Silvy).

Górnik Zabrze bezbramkowo zremisował z Piastem. W pierwszej połowie przeważali miejscowi, którzy stworzyli parę szans, ale nie dość, że nie wykorzystali żadnej z nich, to od 70. minuty grali w osłabieniu, gdyż Kryspin Szcześniak został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną. Gliwiczanie oddali zero celnych strzałów w meczu, gospodarze dwa.

Radomiak zagrał pierwszy raz na nowym stadionie, ale nie będzie tego dobrze wspominał, gdyż przegrał u siebie 0:1 po golu Benjamina Kallmana, który wykończył dośrodkowanie Michała Rakoczego. Miejscowi mieli parę świetnych szans, a największym pechowcem okazał się Pedro Henrique, który trzy razy główkował w poprzeczkę, a później jego centrostrzał obił słupek.

W niedzielę odbyły się dwa mecze. Spotkanie Zagłębia z Lechem, czyli drużyn, które po dwóch kolejkach miały na koncie komplet punktów, zakończyło się remisem 1:1. Lublinianie objęli prowadzenie przed przerwą, po bramce Dawida Kurminowskiego, który dobił uderzenie z dystansu Tomasza Makowskiego. W 50. minucie "Miedziowi" zwiększyli szansę na zwycięstwo, gdyż Radosław Murawski obejrzał czerwoną kartkę za brutalny faul w środku boiska. Gospodarze nie dowieźli wygranej, kwadrans przed końcem "Kolejorz" wyrównał po rzucie rożnym i golu Mihy Blazicia.

Wieczorem Legia znowu wygrała 3:0 z beniaminkiem. Dwa tygodnie temu zwyciężyła ŁKS, teraz pokonała Ruch w 3. kolejce PKO Ekstraklasy. Bramki zdobyli Marc Gual (pierwsza w barwach "Wojskowych"), Tomas Pekhart (dobitka uderzenia Jurgena Celhaki) i Josue, który precyzyjnie strzelił z ok. 16. metra na dalszy słupek. Chorzowianie od 23. minuty grali w osłabieniu po bezpośredniej czerwonej kartce dla Konrada Kasolika.

Poniedziałek okazał się wielkim dniem dla Puszczy Niepołomice, która odniosła historyczne, pierwsze zwycięstwo w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Beniaminek pokonał 1:0 Stal Mielec po bramce Michała Walskiego, który dopadł do piłki odbitej przez Mateusza Kochalskiego (były zawodnik Legii) i pokonał go po strzale z 8. metra.

Mecz Śląska Wrocław z Pogonią Szczecin, który miał się odbyć w niedzielę, 6 sierpnia (godz. 15:00), został przełożony z powodu awansu "Portowców" do 3. rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy.