euro 2020

Euro 2020: Zwycięstwa Włochów i Szwajcarów

20.06.2021 20:00

(akt. 20.06.2021 20:18)

W sobotę odbyły się dwa mecze mistrzostw Europy. Reprezentacja Szwajcarii wygrała 3:1 z Turcją, a Włosi pokonali 1:0 Walię.

Do przerwy Szwajcarzy prowadzili 2:0. Objęli prowadzenie po trafieniu Harisa Seferovicia, a następnie bramkę zdobył Xherdan Shaqiri. Po przerwie również padły dwa trafienia. Gola kontaktowego strzeliła reprezentacja Turcji, do siatki trafił Irfan Kahveci. Parę chwil później wynik spotkania ustalił jednak Shaqiri.

Szwajcaria - Turcja 3:1 (2:0)

Seferović (6. min.),  Shaqiri (26. min., 68. min.) - Kahveci (62. min.)

Szwajcaria: Sommer -  Elvedi, Akanji, Rodriguez, Widmer (90' Mbabu) - Freuler, Xhaka, Zuber (85' Benito), Shaqiri (75' Vargas) - Seferović (75' Gavranović), Embolo (85' Mehmedi).

Turcja: Cakir - Celik, Demiral, Soyuncu, Muldur - Ayhan (64' Yokuslu), Tufan (64' Yazici), Kahveci (80' Kokcu), Under (80' Karaman), Calhanoglu (86' Tokoz) - Yilmaz.

----------------

Pewni udziału w fazie pucharowej Włosi wyszli na murawę w zupełnie innym zestawieniu niż w poprzednich meczach. Trener Roberto Mancini wymienił aż ośmiu zawodników. W początkowych fragmentach w zespole brakowało zgrania, co przełożyło się na brak groźnych okazji pod bramką rywala. Im dłużej jednak trwała pierwsza połowa, tym Włosi na boisku prezentowali się lepiej. Efektem dobrej gry była bramka z 39. minuty. Dośrodkowanie Marco Verattiego wykończył Matteo Pessina. Dla pomocnika Atalanty Bergamo był to trzeci gol w reprezentacji.

Na początku drugiej części gry odgryźć próbowali się Walijczycy, którzy grali odważniej i wyżej. Ochoty i siły wystarczyło im jednak zaledwie na parę minut. Duży wpływ na dalsze fragmentu meczu miała sytuacja z 55. minuty. W walce o piłkę w środku pola Ethan Ampadu sfaulował Federico Bernardeschiego, za co otrzymał czerwoną kartkę. Od tego momentu Walijczycy już się tylko bronili, natomiast Włosi konstruowali kolejne akcje ofensywne pod polem karnym rywali. Kolejnych bramek w ich wykonaniu już jednak nie obejrzeliśmy. Włosi zwyciężyli 1:0 i z kompletem punktów wygrali grupę A.

Włochy - Walia 1:0 (1:0)

Pessina (39. min)

Włochy: Donnarumma (89' Sirigu) - Toloi, Bonucci (46' Acerbi), Bastoni, Emerson - Pessina (87' Castrovilli), Jorginho (75' Cristante), Veratti - Chiesa, Belotti, Bernardeschi (75' Raspadori).

Walia: Ward - Gunter, Rodon, Ampadu - Roberts, Allen (86' Levitt), Morrell (60' Moore), Williams (86' Davies) - Bale (86' Brooks), Ramsey, James (74' Wilson).