Igor Strzałek

EURO U-19: Remis z Włochami, gol Strzałka, występ Majchrzaka

09.07.2023 19:50

(akt. 09.07.2023 20:07)

Reprezentacja Polski U-19 zremisowała 1:1 z Włochami w trzecim meczu mistrzostw Europy, co sprawiło, że nie wyszła z fazy grupowej. W wyjściowym składzie znalazło się dwóch piłkarzy Legii Warszawa, czyli Igor Strzałek oraz Jordan Majchrzak, który w poprzednim sezonie był wypożyczony do AS Roma. W 8. minucie "Strzała" zdobył bramkę na 1:0 po skutecznym uderzeniu z 20. metra.

Igor Strzałek świetnie wszedł w mecz, dając Polsce prowadzenie (1:0) już w 8. minucie. Środkowy pomocnik uderzył z prawej nogi (20. metr) na bliższy słupek, piłka wpadła w kozioł tuż przed Davide Mastrantonio, który odbił futbolówkę, ale ta i tak znalazła się w siatce. Zawodnik Legii, dla którego był to 2. gol na EURO U-19, pomagał w odbiorze, doskakiwał, potrafił zatrzymywać rywali, utrudniać im zadanie. Wykonał także kilka stałych fragmentów.

"Strzała" uczestniczył w kreowaniu, rozgrywaniu, wykazywał się zaangażowaniem, między 48. a 56. minutą oddał strzały z lewej nogi, najpierw z dystansu, później z 14. metra, lecz oba okazały się nieczyste, przeleciały nad poprzeczką. Po godzinie gry zawodnik pierwszej drużyny "Wojskowych" chciał prostopadle podać do Tomasza Pieńki, ale zagranie okazało się za mocne. W 70. minucie Strzałek został zmieniony przez Mateusza Kowalskiego.

Jordan Majchrzak dzielnie walczył z reprezentantami Włoch zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Rosły napastnik pracował w różnych sektorach boiska, potrafił umiejętnie rozciągnąć grę, dobrze radził sobie w kontakcie, zastawiał się, był w stanie utrzymać się pod presją, a potem celnie zgrać. Parę razy chciał prostopadle podać, choćby do Juniora Nsangou, lecz brakowało nieco precyzji.

W 8. minucie "Jordi" wygrał pojedynek główkowy, wyszło z tego wycofujące zgranie do Mateusza Kowalczyka, który został zablokowany w "szesnastce". Po chwili Antoni Kozubal mocno uderzył z dystansu, doszło do odbitki, Majchrzak zebrał piłkę w polu karnym Włochów, wypatrzył Strzałka, ten zagrał do Dawida Bugaja, od którego otrzymał podanie zwrotne i zdobył bramkę.

Kwadrans później Majchrzak ograł Iacopo Regonesiego, wbiegł w "szesnastkę" z prawej strony, po czym upadł na murawę po kontakcie ze wspomnianym przeciwnikiem, ale nie dość, że sędzia nie podyktował rzutu karnego, to ukarał go żółtą kartką za próbę wymuszenia "jedenastki". W końcówce pierwszej połowy "Jordi" dopadł do miękkiego, dalszego podania od Bugaja, wyprzedził Filippo Missori'ego, zgrał do Nsangou, lecz z jego strzałem uporał się Mastrantonio.

Majchrzak ochoczo pressował, naciskał Włochów, był aktywny, parę razy zbiegał na podania prostopadłe. W 51. minucie znowu powalczył w powietrzu (15. metr), umiejętnie zgrał do Bugaja, ten podał do Pieńki, ale jego płaski strzał zza "szesnastki" został wyłapany przez Mastrantonio.

EURO U-19: Włochy – Polska 1:1 (1:1)
Hasa (34. min.) – Strzałek (8. min.)

Żółte kartki: Faticanti, Missori, N'Dour, Turco – Majchrzak, Lewicki

Włochy: Mastrantonio – Missori, L. Dellavalle, Regonesi, Kayode – Faticanti (77' Amatucci), Chlarodia, N'Dour – Hasa, Esposito (83' Turco), Vignato (77' Koleosho)

Polska: Zych – Smoliński, Matysik, Drapiński – Bugaj (82' Kaczmarski), Kowalczyk (46' Urbański), Kozubal, Strzałek (70' Kowalski), Lewicki (55' Brzozowski) – Nsangou (46' Pieńko), Majchrzak