Igor Strzałek

EURO U-19: Wygrana z Maltą, gol Strzałka, występ Majchrzaka

06.07.2023 23:00

(akt. 06.07.2023 23:24)

Reprezentacja Polski U-19 wygrała 2:0 z Maltą (gospodarz turnieju) w drugim meczu mistrzostw Europy. W wyjściowym składzie znalazło się dwóch piłkarzy Legii Warszawa, czyli Igor Strzałek oraz Jordan Majchrzak, który w poprzednim sezonie był wypożyczony do AS Roma. W 59. minucie "Strzała" zdobył bramkę na 1:0 po płaskim uderzeniu z 8. metra.

Igor Strzałek już w 2. minucie był blisko gola na 1:0. Prostopadle podał do Dominika Bińka, ten dograł wzdłuż "szesnastki", doszło do zamieszania, Jordan Majchrzak nie trafił w piłkę, po chwili "Strzała" mocno uderzył z 7. metra, ale Hugo Sacco udanie interweniował. Potem zawodnik pierwszej drużyny "Wojskowych" został zablokowany przy strzale z 18. metra. Środkowy pomocnik okazał się aktywny, pokazywał się do gry, uczestniczył w kreowaniu, pomagał w pressingu, miał parę przechwytów, nie popełnił większych błędów. Czasami dryblował, lecz zdarzało się, że był podwajany, jak np. w jednej z akcji, gdy wbiegł w pole karne z prawej strony, minął jednego rywala, zatrzymał się na drugim.

Po przerwie Strzałek ładnie obrócił się z piłką i prostopadle podał do Miłosza Brzozowskiego, ten wbiegł w "szesnastkę" z lewej strony, lecz z jego uderzeniem (pod presją) uporał się Sacco. W 59. minucie zawodnik Legii dał Polsce prowadzenie (1:0). Biało-czerwoni mieli aut, Sacco odbił piłkę, dwóch innych rywali też próbowało ją wybić, dopadł do niej Kacper Urbański, który został zablokowany. Po chwili "Strzała" zmylił Svena Xerriego udanym przyjęciem, balansem ciała, a w drugim kontakcie płasko, skutecznie strzelił z prawej nogi (8. metr) na bliższy słupek (lewy, dolny róg). Został zmieniony w 78. minucie.

Majchrzak był zaangażowany, walczył z rywalami, czasami zbiegał na prostopadłe podania, poza tym kilkukrotnie schodził niżej, by dostać piłkę i celnie zgrać. Po niecałym kwadransie otrzymał ją od Strzałka, uderzył zza pola karnego, futbolówka odbiła się od przeciwnika i została wyłapana przez bramkarza. Chwilę wcześniej napastnik został trafiony w twarz, upadł w "szesnastce", lecz sędzia nie podyktował "jedenastki". W 24. minucie opuścił boisko z powodów taktycznych, wszedł za niego Wiktor Smoliński. Zmiana była spowodowana czerwoną kartką, którą został ukarany Wiktor Matyjewicz.

EURO U-19: Malta – Polska 0:2 (0:0)
Strzałek (59. min.), Pieńko (81. min.)

Żółte kartki: Hili, A. Borg – Matyjewicz, Matysik, Drapiński
Czerwone kartki: D. Scicluna (Malta, 61. min., bezpośrednia) – Matyjewicz (Polska, 21. min., za dwie żółte)

Malta: Sacco – A. Borg (85' Buhagiar), Xerri, Vassallo, Viviani – L. Scicluna, Letherby (71' Cross), D. Scicluna, Hili (71' Caruana) – Tuma (85' Gatt), Bridgman (63' B. Borg)

Polska: Zych – Matysik (78' Bugaj), Matyjewicz, Drapiński – Biniek (46' Przybyłko), Kowalczyk, Urbański, Strzałek (78' Kozubal), Brzozowski – Majchrzak (24' Smoliński), Nsangou (63' Pieńko)

W niedzielę, 9 lipca (godz. 18:00), Polska zagra o awans z Włochami.