News: Wojciech Kostrzewa: Sprzedajemy klub, który osiąga sukcesy

Forbes: Kryzys w ITI, smuta w TVN

Marcin Szymczyk

Źródło: Forbes

13.02.2012 10:27

(akt. 04.01.2019 13:26)

<p>Wszyscy jesteśmy poirytowani brakiem transferów w klubie, osłabianiem zespołu. O pośrednich przyczynach takiego faktu pisze magazyn "Forbes", który naświetla kryzys grupy ITI.  Wszystko zaczęło się sypać po śmierci Jana Wejcherta od której minęły już dwa lata, a telewizja TVN wciąż nie ma przywódcy i jasnej wizji rozwoju. Szansą na nowe otwarcie mogło być wejście nowego inwestora – francuskiego koncernu Vivendi, ale skomplikowana sytuacja firmy wcale się przez to nie wyklarowała. Decyzje są wynikiem kompromisów w gronie kilku udziałowców i menedżerów, z których każdy ma odrębne interesy i inne poglądy na przyszłość firmy.</p>

Inwestorzy nie wierzą, że ta mozaika indywidualności sprosta stagnacji na rynku reklamy telewizyjnej i wyzwaniom, jakie niesie mariaż telewizji z internetem, że będzie potrafiła skutecznie konkurować z rozrastającą się grupą Zygmunta Solorza-Żaka. Nie przekonuje ich jedyny jak dotąd wymierny skutek inwestycji Francuzów – połączenie należącej do TVN platformy cyfrowej „n” i francuskiej Cyfry+. W efekcie wartość TVN spadła ostatnio do ok. 3 mld zł, czyli poziomu sprzed dwóch lat, gdy rynki były w szoku po upadku Lehman Brothers. Niewiele wskazuje, by miała znowu dynamicznie rosnąć.


Francuzi kupują TVN w sytuacji dość trudnej dla klasycznej telewizji. Głównym paliwem rozwoju stacji była umiejętność tworzenia nowoczesnego kontentu. W tej konkurencji TVN długo bił na głowę Polsat. Szybko zaczął inwestować w kanały tematyczne, które dziś stanowią 33 proc. rynku. Ale sukces oglądalności telewizji tematycznych TVN w ograniczonym stopniu przełożył się na sukces komercyjny – TVN24 zarabia znacznie mniej niż o wiele tańsze stacje, takie jak VIVA Polska, AXN czy Discovery. Nowoczesność stała się prostsza i tańsza (Polsat News, mimo że powstał siedem lat po TVN24, zdobył jedną trzecią widowni swojego konkurenta).


TVN, który traci młodych, inteligentnych, dobrze sytuowanych widzów. Nie odchodzą oni do konkurencji, ale przestają w ogóle oglądać telewizję. Telewidzowie czas spędzany do tej pory na oglądaniu seriali albo reality show będą przeznaczać na aktywną rozrywkę oferowaną przez smart-tv. Przez lata inwestorzy byli przekonani, że interesy TVN w internecie zabezpiecza kupiony w szczycie internetowej hossy Onet. W starciu ze smart-tv nie ma on jednak szans. Ile dziś jest wart portal internetowy, pokazują historie upadku Yahoo! i AOL. Dla telewizji zagrożeniem jest dziś internet, a wraz z Wejchertem TVN stracił swojego wizjonera. 


Cały tekst z magazynu "Forbes" można przeczytać tutaj.

Polecamy

Komentarze (68)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.