News: Gibraltar - Polska 0:7 (0:1) - Świetny początek

Gibraltar - Polska 0:7 (0:1) - Świetny początek

Stanisław Rudzki

07.09.2014 22:46

(akt. 08.12.2018 10:42)

Reprezentacja Polski rozpoczęła eliminacje Euro 2016 od mało wymagającego przeciwnika. Gibraltar, podobnie jak selekcjoner Adam Nawałka, rozgrywał swój pierwszy, oficjalny mecz o stawkę. Biało-czerwoni pewnie pokonali zespół półamatorów, mimo iż początkowo się na to nie zanosiło. Robert Lewandowski popisał czterema golami, dwa razy do siatki trafiał Kamil Grosicki, a jedno trafienie zanotował Łukasz Szukała.

Polacy od początku meczu widocznie przeważali. Pierwsze poważne zagrożenie bramki powstało za sprawą Kamila Glika. W 8. minucie meczu obrońca Torino świetnie wyskoczył do podania z narożnika boiska, jednak jego strzał głową wybronił bramkarz Gibraltaru. Podopieczni Adama Nawałaki nie zniechęcili się i już kilka minut później piłka zatrzepotała w siatce po strzale z dystansu byłego legionisty, Kamila Grosickiego.

W dalszej części spotkania gra przybrała formę „kopaniny“. Mimo zdecydowanej przewagi w posiadaniu piłki, nie mogliśmy być świadkami wielu celnych podań i składnych akcji. Więcej oczekiwaliśmy od Pawła Olkowskiego czy Arkadiusza Milika. Zawodnicy dobrze wyglądali w pierwszym kwadransie meczu, później już stawali się niewidoczni i popełniali błędy. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Po przerwie Polacy ponownie wyszli mocno zmotywowani, co zamieniło się w serię bramek. Najpierw ponownie do siatki trafił Kamil Grosicki po efektownym dryblingu w polu karnym, a następnie celną wrzutką popisał się inny były legionista Jakub Wawrzyniak, wprost na głowę Roberta Lewandowskiego. Snajperowi Bayernu Monachium nie pozostało nic innego jak skierować piłkę między słupki. „Lewemu“ nie wystarczyło jedno trafienie. Chwilę później po dograniu Macieja Rybusa ponownie mogliśmy się cieszyć z podwyższenia prowadzenia autrostwa Roberta.  Następnie, ze świetnej storny pokazał się Łukasz Szukała, wyskakując do dośrodkowania z rzutu wolnego. Obrońca Steauy Bukareszt zawisł w potwietrzu, bezbłędnie umieszczając piłkę  w siatce uderzeniem głową.

Dzieła dokończył Robert Lewandowski strzelając dwa gole, jednocześnie ustalając wynik spotkania na 0-7. W reprezentacji Polski zadebiutował Filip Starzyński. Oprócz niego na boisku pojawili się Sobota oraz Mączyński. Polacy po niemrawym początku, stanowczo zaznaczyli swoją piłkarską wyższość i ze spokojnymi głowami mogą przygotowywać się do kolejnych meczów eliminacyjnych.

Gibraltar - Polska 0:7 (0:1)

Żółte kartki: Artell (Gibraltar) - Klich, Glik (Polska).

Bramki: Kamil Grosicki (11 min., 48 min.), Robert Lewandowski (50 min., 53 min., 86 min., 90 min.), Łukasz Szukała (58  min.)

Gibraltar: J. Perez - Wiseman, R. Chipolina, Artell (88'  Payas), J. Chipolina - L. Casciaro, R.Casciaro, Bado (46'' Gosling), Walker, B. Perez - K. Casciaro (63'  Priestley).

Polska: Szczęsny - Olkowski, Glik, Szukała, Wawrzyniak - Grosicki (78' Starzyński), Krychowiak, Klich (71' Mączyński), Rybus - Milik (71' Sobota), Lewandowski

Sędziował: Stefan Johannesson (Szwecja).

Widzów: 1620.