21 czerwca

Grano dzisiaj (21.06). Gole do szatni, kontuzje

21.06.2023 07:00

(akt. 21.06.2023 00:06)

Dwudziestego pierwszego czerwca legioniści rozegrali 9 meczów. Tego dnia wygrali 5 razy, 3 spotkania zremisowali, a 1 przegrali.

Ostatni raz Legia grała 21 czerwca 3 lata temu. Wówczas wygrała u siebie 2:0 ze Śląskiem Wrocław w 31. kolejce ekstraklasy. Dwa gole strzelił Walerian Gwilia (FOTOREPORTAŻ).

Stołeczny klub wykonał pierwszy krok w rundzie mistrzowskiej. Tym ważniejszy, że powiększający przewagę nad Piastem Gliwice, który dzień wcześniej przegrał 0:2 z Lechem Poznań. Niestety, pojawiły się też złe informacje: kontuzje Marko Vesovicia i Jose Kante… Gdyby tego było mało, to po meczu, podczas treningu wyrównawczego, ścięgno Achillesa zerwał Vamara Sanogo, który dopiero co wrócił do gry po zerwaniu więzadła krzyżowego.

FORMALNOŚĆ

Dwudziestego pierwszego czerwca 1970 roku Legia rywalizowała z Ruchem Chorzów. Było to ostatnie spotkanie w sezonie. Mecz ligowy okazał się natomiast regulaminową formalnością i zgromadził zaledwie 5-tysięczną publiczność. Zakończył się remisem 1:1, dzięki któremu chorzowianie zostali wicemistrzami kraju. A "Wojskowi" tydzień wcześniej zapewnili sobie mistrzowski tytuł.

BARAŻ

W ostatnich spotkaniach w 1962 roku legioniści walczyli o 2. pozycję w grupie i szansę na grę o brązowy medal, ale ostatecznie zakończyli rundę zasadniczą jako trzeci. Pozostała im więc rywalizacja o 5. miejsce w rozgrywkach z krakowską Wisłą – zwycięska po remisie 1:1 pod Wawelem (61 lat temu) i wygranej 4:1 u siebie.

GOLE DO SZATNI

Cały zespół zebrał pochwały po meczu ostatniej kolejki pierwszej rundy z innym Ogniwem, tym razem krakowskim. Na stadionie przy ul. Kałuży "Wojskowi" gładko wygrali 3:0 (21 czerwca 1953 roku), tworząc wreszcie zespół wyrównany, grający dobrą technicznie piłkę i niepodzielnie panujący na boisku. Popisowe akcje piłkarze CWKS przeprowadzili tuż przed zakończeniem pierwszej połowy, kiedy w odstępie minuty strzelili 2 gole. Te tzw. bramki do szatni podcięły całkowicie skrzydła gospodarzom, których 10 minut po przerwie dobił Henryk Szymborski (to było jego drugie trafienie w tym spotkaniu).