Igrzyska Europejskie. Gutkowski ósmy i z kwalifikacją olimpijską

02.07.2023 16:00

(akt. 02.07.2023 16:12)

Łukasz Gutkowski zajął 8. miejsce w pięcioboju nowoczesnym podczas igrzysk europejskich. Zawodnik Legii Warszawa zapewnił sobie jednocześnie imienną kwalifikację na IO w Paryżu (2024).

Łukasz Gutkowski zajmował 7. miejsce po zasadniczej rundzie szermierki (230 punktów) z niewielką stratą do czołówki.

Finał zaczął się od jazdy konnej, w której zawodnik Legii spisał się rewelacyjnie, bezbłędnie, zdobywając komplet 300 "oczek" – taki wynik miał jeszcze tylko Marvin Dogue (Niemcy). Polak dołożył dwa dodatkowe punkty w bonusowej rundzie szermierki, a w klasyfikacji po dwóch konkurencjach był na 3. pozycji.

W pływaniu (200m stylem dowolnym) osiągnął czas 2:05.48 i zajmował 6. lokatę przed biegiem ze strzelaniem, który rozpoczął z zaledwie 6-sekundową stratą do lidera. Reprezentant Polski, po mocnym finiszu, był 8., dzięki czemu wywalczył ostatni bilet na przyszłoroczne IO w Paryżu.

Złotym medalistą został Giorgio Malan (Włochy), srebro zgarnął Joseph Choong (Wielka Brytania), a po brąz sięgnął Csaba Bohm (Węgry). Oprócz Gutkowskiego i zawodników z podium, imienne kwalifikacje olimpijskie zdobyli również Valentin Prades (Francja), Dogue, Ołeksandr Towkaj (Ukraina) oraz Alexandre Dallenbach (Szwajcaria).