Komentarz: Urban(istyka) przy Łazienkowskiej

Piotr Jóźwiak

Źródło: Legia.Net

06-06-2012 / 11:09

(akt. 05-01-2019 / 10:21)

Urbanistyka, czyli nauka o planowaniu miast, ich budowie i późniejszym rozwoju, od 11 czerwca będzie największym wyzwaniem naukowym w trenerskim życiu Jana Urbana. Jego miastem znów będzie Legia – ale już nieco ładniej opakowana niż ta, z którą pożegnał się ponad 2 lata temu. Dlaczego naukowym? Bo dla niego jedyna możliwość zaliczenia roku, to zdobycie 9. w historii klubu mistrzostwa Polski, pierwszego po 7-letniej posusze. Egzamin poprawkowy, ze względu na repetę, po prostu Urbanowi nie przysługuje.

Sytuacja kadrowa jest na „krzywej wznoszącej”. Wreszcie na liście zawodników pierwszego zespołu, więcej niż co trzeci legionista nie ukończył jeszcze 21. roku życia. Niestety, dla wielu taka sytuacja, zamiast stać się powodem do dumy, prowokuje dyskusje o polityce oszczędnościowej ITI. A może to dwukrotne oglądanie każdej złotówki ostatecznie przyniesie w przyszłości kilka walizek z pieniędzmi? Jeśli nie trzeba byłoby płacić Kneżeviciom, Kelharom i Ogbukom, wtedy byle oferta (bo to były byle oferty) za Ariela Borysiuka czy Macieja Rybusa miałaby wartość spamu w mailowej skrzynce dyrektora sportowego. Kiedy Legia drogo sprzedała zagranicznego piłkarza? No, kiedy? A w tym czasie na legijne konto wpływały niemałe przelewy za Łukasza Fabiańskiego, Dawida Janczyka, a także wysokie (raz jeszcze podkreślę – powinny być wyższe) za wspomniany duet „dzieci Urbana”. Latem największym wzmocnieniem Legii będzie pozostanie przy Łazienkowskiej Rafała Wolskiego i Michała Żyry. Za rok, dwa, obaj zyskają na cenie i jako kluczowe postaci zespołu wyjadą na zachód. Ale nie za drobne. Spójrzmy na chorwackie Dynamo Zagrzeb i uczmy się szanować samych siebie.

Skoro już w tej chwili odejście tej dwójki wydaje się być kwestią kilku najbliższych transferowych okienek, architekt Urban musi mieć w zanadrzu kilka innych projektów. Szkice w zasadzie ma już przygotowane, pozostanie mu tylko wszystko jeszcze raz dokładnie się przyjrzeć, gdzieniegdzie poprawić kontury, minimalizując ryzyko jakiejś pomyłki. Naprawdę, Legia nie będzie słabsza stawiając na swoich ludzi. Dominik Furman, Mateusz Cichocki, Aleksander Jagiełło, Michał Kopczyński, Bartosz Żurek, a nawet Norbert Misiak i Grzegorz Tomasiewicz to przyszłość tego klubu, kolejni ulubieńcy trybun i następne przelewy. Każdego dnia trenując na sztucznej murawie przy Łazienkowskiej kilkudziesięciu innych, jeszcze młodszych chłopców nieśmiało spogląda na stadion Legii, marząc o swoich „pięciu minutach”. Na nich też przyjdzie czas, taka kolej rzeczy. I ten cykl Urban, w przeciwieństwie do Macieja Skorży, gwarantuje.


Właśnie dlatego komitet transferowy powinien skupić się na sprowadzeniu mentorów, którzy swoją wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem wskażą zdolnej młodzieży, dodatkowo zmotywowanej otrzymaną szansą, odpowiedni kierunek. Rok temu byli Dusan Kuciak, Michał Żewłakow i Danijel Ljuboja. Teraz wystarczyłby Aleksandar Vuković wsparty Marcinem Żewłakowem, ewentualnie sprawdzonym w polskich warunkach Wladimirem Dawaliszwilim. Pozostaje mieć nadzieję, że te elementy ujmie w swojej pracy legijny urbanista…

Komentarze (20)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~benek
 • 0 / 0
Normalny kontrakt trenera w normalnej lidze trwa trzy lata ma czas na wprowadzenie zmian i stworzenie swojej drużyny jak tu kolega wyżej opisał natomiast w Legii będzie trwał trzy tygodnie..życzę powodzenia
~Dzynek
 • 0 / 0
W Legii nie możemy mówić o polityce oszczędnościowej, bo takiej nie ma. Żeby to zrozumieć musimy sobie uzmysłowić podstawowy cela działania każdej spółki prawa handlowego. Jest to osiąganie zysków. Czyli doprowadzenie do stanu, kiedy koszty działalności będą mniejsze niż wpływy do budżetu. Na koszt działalności składają się przede wszystkim wynagrodzenia dla pracowników spółki (piłkarze, trenerzy, zarząd). Praktycznie co rok są wyższe. Więc w przypadku mniejszych wpływów od zakładanych, które nie pokryją kosztów nie mamy do czynienia ze zmniejszaniem kosztów pracowniczych, jak to zazwyczaj się czyni. Zarząd nie tnie kosztów, bo sam je sprokurował zatrudniając drogich w utrzymaniu słabych piłkarzy, wypłacając odprawy dla trenerów, zmniejszając zatrudnienie w przerośniętej administracji (patrz Miklas). Oni szukają zwiększenia przychodów. Więc podwyższają ceny biletów i sprzedają najwartościowszych piłkarzy. Cel sportowy schodzi na dalszy plan, bo chodzi o to,żeby bilans finansowy wypadł dodatnio. A to wtedy oznacza, że dobrze rządzi, dostaje absolutorium na następny okres i w nagrodę wypłaca sobie premie.
Tylko, że w piłce nożnej bilans finansowy uzależniony jest od sukcesu sportowego. Legia bez przynajmniej jednego jakościowego transferu nie może mówić o rozwoju i szansy na zwiększenie przychodów. Trzeba to traktować jak inwestycja, która powinna się spłacić w najbliższym czasie. Rumak ma w jednym rację. Woli jeden bardzo dobry zakup niż 2 średnie. I nam powinna taka zasada przyświecać. Legia powinna już się nauczyć na własnych błędach, że szukanie taniej okazji to gwarancja porażki. Z całego tabunu testowanych i kontraktowanych zawodników sprawdził się tylko Ljuboja. Furę pieniędzy stracono, fura pieniędzy wyparowała z klubu, bo żadnej korzyści nie osiągneliśmy. Ale widać, że Jóźwiak brnie dalej w to samo bagno. Vukovic?, Jodłowiec? kolejne wynalazki z zagranicy? To ma być jakość podnosząca poziom sportowy drużyny? Bądźmy poważni.

Wychowywanie młodzieży, wprowadzanie ich do zespołu i opieranie na nich przyszłości klubu to bardzo dobry pomysł. Ale oni sami nie udźwigną tego ciężaru.Klub potrzebuje doświadczonych zawodników o uznanej renomie gwarantujących wysoki poziom sportowy i jednocześnie przewodników, od których młodzi nauczą się grać na wyższym poziomie. Ale to muszą być wybitni gracze. Lepsi od obecnie grających z bogatą karierą zawodniczą. Teraz jeden, na zimę kolejny i tak powoli rozwijać drużynę. Lepiej mniej mieć zawodników w pierwszej drużynie, ale dużej jakości. Po co kadra licząca 30 ludzi, skoro połowa z nich nie powącha murawy? Nie bać się wydać 2,3 mln euro na sprawdzony towar. Na prawdę wolę jednego Kuciaka niż dwóch Knezeviców. Czy przy Kniaziu Zbozień czegoś się nauczy? Wątpię. Po co ściągać podobnego grajka?
Potrzeba graczy pokroju Kuciaka, Ljuboji i Żewłakowa. I to w ciągu najbliższego roku. Jeden, dwóch i wystarczy. O Blanco nie mówmy, bo on nie ma odpowiedniej osobowości. Wyobrażacie sobie, że on pociągnie zespół w trudnym momencie? To tak jakby powiedzieć, że Szałach to dusza towarzystwa.
Pod przykrywką oszczędności klub lansuje obecnie politykę promowania wychowanków. Fajnie, tylko że jednocześnie dochodzi do zachwiania proporcji pomiędzy młodzieżą a doświadczonymi graczami. Furmany, Jagiełły czy Żurki nie są jeszcze gotowe aby być alternatywą dla podstawowej jedenastki w drodze po MP, w szczególności pod wodzą JU.

Ale zakładając, że jedynymi „wzmocnieniami” ma być młodzież można było zatrudnić dowolnego trenera, pod którego wodzą mogliby się czegoś nauczyć, zamiast gamonia, którego metody szkoleniowe i taktyka gry skutkują uwstecznieniem piłkarskich umiejętności.

--------------
Urban musi odejść! Nie odejdzie. I tak wyp.erdolą go po rundzie jesiennej! :)
Generał dywizji
 • 0 / 0
To będzie trudny sezon. Ale mam nadzieję, że na trudnej rundzie się skończy.
Chociaż ktoś pod jakimś newsem ładnie napisał: Jan Październik.
~krawat
 • 0 / 0
Janek Pazdziernik. Moje to :).

Nie mam żadnych złudzeń co do umięjętności trenerskich tego pana. Wiecej czasu mu nie daje i mam nadzieję, że tak się stanie - wtedy zostanie nam chociaż runda wiosenna na gonienie miejsca pucharowego.
~fas
 • 0 / 0
Zdobycie 9 mistrzostwa Polski? To znaczy co, Urban odbierze MP od PZPN za 93?

Ja przede wszystkim oczekuję, że Urban zdobędzie 10 mistrzostwo Polski.
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Przepraszam bardzo,ale o takiej Legii,o jakiej pisze autor,to ja nie marzyłem.Budowanie zespołu na samych wychowankach,plus paru weteranach,jak na razie efektów,nam nie przyniosło żadnych.Tak nie buduje sie sredniej klasy zespołu europejskiego.Ktos na innych forach,podawał przykłady Ajaxu,Borussi,jako drogę,którą idzie Legia.Problem w tym,ze własnie nie idzie tą drogą.Legia za rządów ITI,jak na razie,jest tylko nieudolną kopią tych klubów.Tam rzeczywiscie stawia sie na wychowanków,a potem zarabia sie na ich sprzedaży,ale zarazem jak tam jakis zawodnik zostaje sprzedany np.za pare mln.euro,to zostaje kupiony jego zastępca,za co najmniej 1/4 tej sumy,najczęsciej w dobrym piłkarskim wieku,a nie tylko liczy sie na kolejnego wychowanka.Musi byc jakas równowaga jakości w zespole.U nas to jest niemozliwe,bo jak napisał autor,szczytem naszych mozliwosci jest odswieżanie weterana Vukovica,lub szukanie darmowych okazji,w postaci piłkarzy bez klubu.Nie tędy droga.Tak nie zbudujemy dobrej drużyny.Jednak do tego potrzebny chyba będzie inny własciciel,bo z tym,chcącym zbudowac zespół jak najmniejszym kosztem,możemy jeszcze długo czekac na jakiekolwiek sukcesy.
~GO
 • 0 / 0
Autor chyba troche sie zagalopowal, gdzie Lubolja, Michał Zewlakow czy Kuciak, a gdzie Vukovic lub Marcin Zewlakow? Wymagajmy jednak od zawodnikow, ktorzy tu trafiaja odpowiednich umiejetnosci, a zaden z tej dwojki takich juz nie prezentuje, doswiadczenie czy przywiazanie do barw nie zastapi skilla.
Generał dywizji
 • 0 / 0
Za dużo doświadczonych graczy, którzy już grają naście lat też nie jest dobrym posunięciem.
Szczerze powiem, że wolałbym aby Legia pozyskała kilku młodszych graczy, takich jak Wszołek, Mateusz Mak i Olkowski, ale przy tym wsparła się np. Dwaliszwilim, Vukovićem.

Jeżeli miałbym wybierać pozyskać Żewłaka II, to wolałbym Caniego. 23 lata, bardzo dobra gra głową. Kontrakt na 2-3 lata i jeszcze można tak młodego zawodnika sprzedać.
Ljubo i Cani w jednym klubie to troche ryzykowne
~Lutek
 • 0 / 0
Panie autor powrót Vukovicia to byłoby nieporozumienie. Z całym szacunkiem co miał zrobić dla Legii to już zrobił i chwała mu za to, ale ściąganie kogoś za zasługi nie powinno mieć miejsca w takim klubie jak Legia. Za trzymanie szatni i motywowanie odpowiedzialny jest trener a i kilku staruchów mamy jak żewłak czy Ljubo którzy mają autorytet. To może pan jeszcze by chciał żeby Brychczy był pierwszym trenerem bo całe życie oddał Legi?!
~krawat
 • 0 / 0
Po pierwsze to urbankowi nie przysluguję prawo przystąpienia do egzaminu, bo niby i na podstawie czego? Smętnych dokonań w lubiniu, czy pseudodebiutu trenerskiego w Legii?

Po drugie rybus i borysiuk to nie dzieci urbana. On ich wprowadził do pierwszego składu, po czym obaj zaczeli sie cofać w rozwoju. Nie widzę jego zasług w ich wytransferowaniu.

Wytransferował za to jędze i paluchowskiego poza drużynę. A sposób w jaki ten drugi został potraktowany, z pewnoscią nie zostanie mu zapomniany. Taki to z niego spec od rozwijania młodzieży.
~EUROOPTYMISTA 2012
 • 0 / 0
100% racji.Powtarzam to do znudzenia,ze sprzedaz Rybusa i Borysiuka do pseudoklubow za grosze to ogromny blad!Jak zwykle mam racje i ktos glosno napisal jak sprawa wyglada...nie dla szrotu z zagranicy spoza naszej ligi!
~EUROOPTYMISTA
 • 0 / 0
Naprawdę, Legia nie będzie słabsza stawiając na swoich ludzi...swiete slowa,nic dodac,nic ujac...Polacy i pilkarze zagraniczni ograni w naszej lidze sa najlepsi.Przyklady Ruchu,Slaska mowia za siebie.Nikt z zewnatrz sie nie sprawdzi na bank.Musi grac wspaniala mlodziez,unikac kominow placowych,wiezy Babel (recykling,pilkarze wypaleni z balkonikami,na pomostowce),a sukcesy przyjda same.Urban "cudze chwalicie,swego nie znacie"...masz pod reka wszystko co najlepsze,nie zawiedz!!!
~Anonim
 • 0 / 0
Ty sam jesteś balkonik na pomostówce.
~boooorubarek
 • 0 / 0
Jasiu tylko ofensywa, pokaż ,że masz odwagę a nie jak ta miernota 3 defensywnych pomocników i na zero z tyły, gdyby nie asekurancka metoda skorży, dziś bylibyśmy mistrzem. Ja wierzę, że zrobisz z tej drużyny machinę ,która będzie strzelała bramki, znamienne że ostatnie mistrzostwo zostało zdobyte przez wdowczyka gdy Legia grała.....DWOMA napastikami, pamiętaj o tym JASIU!! powodzenia 3 mam kciuki
Marcin Żewłakow ciekawa alternatywa do ataku musze przyznac
~thh
 • 0 / 0
mowilem o tym juz przed poprzednim sezonem, na pewno bylby jeden w klubie, ktory potrafi grac glowa i zdobywa bramki.
~on
 • 0 / 0
a gdzie Łukasik, Widejko zapomnieliście o dwóch młodych..
~EUROOPTYMISTA 2012
 • 0 / 0
Mowic sobie mozecie.Juz jest w Koronie.U nas nadal posucha.