Koszykówka: Arka pokonana, drugie zwycięstwo z rzędu

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

28.10.2023 17:00

(akt. 28.10.2023 21:55)

Legia wygrała u siebie 87:67 z Arką Gdynia w 6. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to jednocześnie drugie zwycięstwo z rzędu.

Legioniści dobrze weszli w mecz, najpierw punkty na półdystansie zdobył Michał Kolenda, a po chwili ładnie pod kosz wjechał Christian Vital. Pierwszą skuteczną akcją dla gości w efektywnym stylu popisał się, dobrze znany warszawskiej publiczności, Grzegorz Kamiński. Od tego momentu goście zaczęli grać agresywnie w obronie wymuszając kilka przechwytów i zdobywając kilka łatwych punktów z szybkiego ataku. Bardzo dobry fragment miał Andrzej Pluta, który zdobył 7 "oczek" z rzędu i prowadził swój zespół do serii punktowej 13:0. Złą passę Legii przerwał wreszcie dwoma "trójkami" Aric Holman, a potem dobrą zmianę dał PJ Pipes zdobywając 5 punktów z rzędu i doprowadzając do remisu po 15. W końcówce pierwszej odsłony przewaga talentu Legii dała o sobie znać, a także dobra skuteczność zza łuku 5/7 pozwoliła wygrać gospodarzom pierwszą kwartę 24:19.

W drugiej "ćwiartce" legioniści poprawili obronę na obwodzie i bardzo dobrze obsługiwali podaniami Josipa Sobina, który szybko zdobył 6 punktów wyprowadzając "Zielonych Kanonierów" na pierwsze dwucyfrowe prowadzenie. Koszykarze trenera Wojciecha Bychawskiego totalnie znikli w tej odsłonie meczu z dobrze broniącą Legią. W ciągu 8,5 minuty tej kwarty zawodnicy z Gdyni zdołali trafić tylko dwukrotnie do kosza co pozwoliło warszawiakom wyjść na 22-punktowe prowadzenie. Ostatecznie wynik pierwszej połowy "trójką" równo z końcową syreną na 48:27 ustalił Vital.

Po zmianie stron podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego dalej bawili się grą, otwierając drugą połowę od efektownej akcji dwójkowej pomiędzy Vitalem a Holmanem. Po stronie Arki z dobrej strony pokazywał się jedynie Kamiński, a przede wszystkim Pluta. To właśnie trafienia za trzy tego ostatniego nie pozwalały Legii powiększać przewagi. Wysokie prowadzenie uśpiło gospodarzy i w połowie trzeciej kwarty rozpędzeni goście zmniejszyli straty do zaledwie 12 punktów. Ostatnie minuty tej odsłony to już bardzo wyrównane spotkanie. Niestety legioniści dali uwierzyć młodym graczom z Gdyni, że mecz nie jest jeszcze przegrany i po 30 minutach gry Legia prowadziła z Arką tylko 67:52, a z bardzo dobrej strony pokazywał się Pluta, który miał na koncie 24 "oczka".

Ostatnią kwartę ponownie lepiej zaczęli legioniści, a przyjezdnym coraz bardziej brakowało energii, zwłaszcza grający długie minuty Pluta nie prezentował poziomu z wcześniejszych etapów meczu. Koszykarze Legii też nie potrafili złapać odpowiedniego rytmu i to była najgorsza ofensywnie kwarta w ich wykonaniu. Na dwie minuty przed końcem rezerwowi Arki po dwóch z rzędu przechwytach zmniejszyli straty do zaledwie 9 "oczek" i szkoleniowiec Legii poprosił o czas, po którym miejscowi mieli serię punktową 11:0. Ostatecznie "Zieloni Kanonierzy" wygrali z Arką 87:67.

W najbliższą środę, 1 listopada (godz. 19:00), koszykarze Legii zagrają trzeci mecz fazy grupowej FIBA Europe Cup. Rywalem "Zielonych Kanonierów" będzie rumuńska CSM Oradea.

6. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Arka Gdynia 87:67 (24:19, 24:8, 19:25, 20:15)

Legia: Christian Vital 18 pkt. 3 zb. 2 as. 4  prz., Shawn Pipes 17 pkt. 2 zb. 3 as. 3 str., Aric Holman 13 pkt. 4 zb. 3 as., Josip Sobin 12 pkt. 2 zb. 1 as. 3 str., Marcel Ponitka 10 pkt. 2 zb. 1 as., Michał Kolenda 9 pkt. 1 zb. 2 as., Ray Cowels III 8 pkt. 6 zb. 2 as., Dariusz Wyka 0 pkt. 6 zb., Grzegorz Kulka 0 pkt. 1 as., Filip Maciejewski 0 pkt. 1 zb., Marcin Wieluński 0 pkt., Adam Linowski 0 pkt.

Arka: Andrzej Pluta 26 pkt. 4 zb. 4 as. 3 prz., Grzegorz Kamiński 14 pkt. 5 zb. 3 as. 4 str., Adrian Bogucki 9 pkt. 7 zb. 2 as. 3 str., Jakub Szumert 6 pkt. 3 zb. 3 as., Przemysław Żołnierewicz 6 pkt. 3 zb. 1 as. 5 str.,Adam Hrycaniuk 2 pkt. 3 zb. 3 as., Kacper Gordon 2 pkt. 2 zb. 3 as., Maksymilian Wilczek 2 pkt. 2 zb. 2 as., Kacper Marchewka 0 pkt. 1 zb., Maciej Nagel 0 pkt., Stefan Kenić-, Nikodem Czoska -