Koszykówka: Awans do finałów mistrzostw Polski U-20

Kamil Bloch

Źródło: Legia.Net, legiakosz.com

01.02.2020 16:24

(akt. 01.02.2020 16:52)

Juniorzy starsi koszykarskiej sekcji Legii pokonali rówieśników z PGE Spójni Stargard 62:61 w drugim spotkaniu turnieju półfinałowego o młodzieżowy Puchar Polski. Dzięki wygranej warszawiacy awansowali do finałów MPP oraz finałów mistrzostw kraju do lat 20.

Po piątkowym zwycięstwie z WKK Wrocław 70:68, legioniści grali z ekipą ze Stargardu, która w pierwszym meczu turnieju została rozbita przez Trefla Sopot (57:123).

Na początku spotkania legioniści zbudowali sobie kilkupunktową przewagę, która pozwoliła im zakończyć pierwszą kwartę z prowadzeniem 15:10. Podobny przebieg miała również druga kwarta. Legioniści kontrolowali grę i na przerwę schodzili wygrywając 28:22.

W drugą połowę zdecydowanie lepiej weszli rywale, którzy konsekwentnie odrabiali straty. Po niespełna trzech minutach trzeciej kwarty na tablicy mieliśmy remis po 34. Później legioniści uspokoili grę, zaczęli częściej trafiać, co pozwoliło im na ponowne zbudowanie przewagi. Przed ostatnią kwartą stołeczni prowadzili 48:39.

Kiedy wydawało się, że legioniści wypracowaną przewagę spokojnie dowiozą do końcowej syreny, w ostatniej kwarcie koszykarze dostarczyli kibicom sporych emocji. To Legia cały czas prowadziła, ale przewaga stołecznych stopniała to kilku punktów. Na minutę przed końcem były to 3 oczka (61:58). Legioniści wykorzystali jeden z dwóch rzutów wolnych, ale rywale błyskawicznie odpowiedzieli trafieniem za trzy. Zespół ze Stargardu miał jeszcze szanse na przeprowadzenie akcji dającej zwycięstwo, ale zabrakło czasu. W ten sposób Legia wygrała 62:61.

Juniorzy starsi udział w turnieju we Wrocławiu zakończą niedzielnym meczem z Treflem Sopot. Zarówno Legia jak i rywale mają na koncie dwa zwycięstwa. Oznacza to, iż oba kluby awansowały do finałów I edycji młodzieżowego Pucharu Polski oraz finałów mistrzostw Polski juniorów starszych. Dla stołecznej drużyny do lat 20 to największy sukces od 2009 roku. Wówczas legioniści zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski juniorów starszych w Sopocie.

Finały młodzieżowego Pucharu Polski zostaną rozegrane w dniach 14-16 lutego w Warszawie. Turniej finałowy mistrzostw Polski juniorów starszych zaplanowano na  4-8.03. Będzie rozgrywany w dwóch czterozespołowych grupach, po których nastąpią półfinały, finał oraz mecze o miejsca 3, 5 i 7. Podział na grupy w turnieju finałowym zostanie ustalony poprzez losowanie.