Marcel Ponitka

Koszykówka: Czarni pokonani

19.01.2024 21:15

(akt. 20.01.2024 21:34)

Koszykarze Legii Warszawa wygrali u siebie 94:84 z Czarnymi Słupsk w 18. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to 10. zwycięstwo we wspomnianych rozgrywkach w sezonie 2023/2024.

Legioniści kapitalnie weszli w piątkowy mecz, o czym świadczył fakt, że prowadzili 12:0, a potem powtórzyli imponującą serię i w 7. minucie wygrywali aż 24:3! Warszawiacy świetnie rzucali z półdystansu, lepiej zbierali i mieli mniej strat niż Czarni, którzy w końcówce pierwszej kwarty nieco zmniejszyli straty, lecz po 10 minutach i tak przegrywali wysoko, bo różnicą 16 "oczek" (13:29). Bardzo dobrze w tej części spotkania radził sobie Christian Vital, który zdobył 10 punktów.

W drugiej "ćwiartce" koszykarze Legii byli w stanie powiększyć przewagę, mimo że zespół ze Słupska prezentował się solidniej niż w pierwszych 10 minutach. Stołeczna drużyna kapitalnie rzucała zza łuku (6 celnych "trójek", m.in. po 2 Łukasza Kolendy i Arica Holmana), a kiedy z dystansu trafił Vital, to w połowie kwarty "Zieloni Kanonierzy" objęli 26–punktowe prowadzenie (47:21). Do przerwy miejscowi wygrywali 57:35.

Początek trzeciej kwarty był dość nieskuteczny w wykonaniu obu zespołów. Potem Czarni wypracowali serię 9:0, którą poprzedziła akcja Vitala (rzut z dystansu) i przerwała "trójka" Raymonda Cowelsa. Ostatecznie ekipa ze Słupska nieznacznie zwyciężyła tę "ćwiartkę" (17:16), lecz po 30 minutach przegrywała 52:73.

Gospodarze mieli bezpieczną przewagę i dość pewnie utrzymywali ją przez większość czwartej kwarty, przypominającej wymianę ciosów, z wyjątkiem końcówki, w której Czarni podkręcili tempo i mieli serię 13:0. Zespół ze Słupska zbliżył się do Legii, która ostatecznie zwyciężyła 94:84. Najlepszymi strzelcami miejscowych okazali się Vital i Marcel Ponitka, którzy zdobyli po 23 "oczka".

W środę, 24 stycznia (godz. 19:00), "Zieloni Kanonierzy" zmierzą się na Bemowie z tureckim Bahcesehirem College Stambuł w 2. rundzie FIBA Europe Cup.

18. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Czarni Słupsk 94:84 (29:13, 28:22, 16:17, 21:32)

Legia: Vital 23 pkt, Ponitka 23, Holman 22, Kolenda 11, Cowels 9, Sobin 6, Wieluński 0, Maciejewski 0, Linowski 0, Wyka 0, Kulka -,

Czarni: Teague 21 pkt, Michalak 20, Sabeckis 17, Wójcik 11, Griciunas 7, Kohs 4, Jankowski 2, Leończyk 2, Caffey 0, Klocek 0