Koszykówka: Dogrywka, koncert Vitala, czwarte zwycięstwo z rzędu

04.11.2023 17:40

(akt. 05.11.2023 01:20)

Koszykarska Legia wygrała u siebie po dogrywce z Twardymi Piernikami Toruń (91:84) w 7. kolejce Orlen Basket Ligi i odniosła jednocześnie czwarte zwycięstwo z rzędu. Bohaterem "Zielonych Kanonierów" okazał się Christian Vital, zdobywca 31 punktów, w tym 11 w ostatnich 5 minutach.

Początek należał do Legii, która zdobyła dwie "trójki" (Michał Kolenda, Christian Vital), prowadziła 6:0, utrzymywała przewagę, a po dwóch rzutach Shawna Pipesa zza łuku miała już o 9 "oczek" więcej (15:6). Warszawiacy wyglądali znacznie lepiej, świetnie trafiali z dystansu (6/10 w pierwszych 10 minutach; Twarde Pierniki 0 proc. skuteczności za 3) więcej zbierali i asystowali, później jeszcze bardziej podkręcili tempo, odskoczyli i wyraźnie wygrali pierwszą kwartę (27:13).

Druga "ćwiartka" zaczęła się od serii 7:0 w wykonaniu Twardych Pierników, ale legioniści nieźle zareagowali, zdobyli nieco punktów na półdystansie, a po dwóch akcjach Dariusza Wyki wyszli na 17-punktowe prowadzenie. Drużyna z Torunia starała się odgryźć, znowu miała lepszy moment, odrobiła trochę strat, lecz do przerwy "Zieloni Kanonierzy" wygrywali 43:31.

Trzecia kwarta zaczęła się tak, jak druga, czyli od serii 7:0 na korzyść gości. Sytuację chwilowo uspokoił Vital, który trafił za 3, a potem wykorzystał akcję 2+1. Po tym fakcie, Twarde Pierniki zdobyły 9 punktów z rzędu, doprowadziły do wyrównania (po 49), później objęły prowadzenie i po 30 minutach wygrywały 61:59.

Początek ostatniej "ćwiartki" okazał się dość wyrównany, wynik był na styku. Potem Aric Holman popisał się akcją 2+1 (kapitalny wsad), Legia chwilowo prowadziła, ale goście odpowiedzieli serią 6:0 i 5-punktowym prowadzeniem. "Zieloni Kanonierzy" nieźle zareagowali (m.in. "trójki" Vitala i Holmana), w pewnym momencie mieli o 2 "oczka" więcej niż rywale. Końcówka należała do tych z gatunku emocjonujących, doszło do remisu, a gdy zostały raptem 3 sekundy, Bartosz Diduszko celnie rzucił z półdystansu. Warszawiacy poprosili o czas, po którym Holman trafił za 2 i zrobiło się po 74.

Doszło do 5-minutowej dogrywki, w której show skradł Vital (11 punktów), dokładając sporą cegiełkę do zwycięstwa Legii (91:84).

W najbliższą środę, 8 listopada (godz. 17:30), Legia zagra na wyjeździe z Katają Basket w 4. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup.

7. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Twarde Pierniki Toruń 91:84 (27:13, 16:18, 16:30, 15:13, d. 17:10)

Legia: Vital 31 pkt, Holman 16, Pipes 10, Cowels 8, Ponitka 8, Kulka 7, Kolenda 5, Wyka 4, Sobin 2, Wieluński -, Linowski -,

Twarde Pierniki: Filipović 30 pkt, Smith 14, Diggs 12, Kunc 8, Vucić 6, Tomaszewski 5, Cel 4, Lipiński 3, Diduszko 2, Szymański -,