Koszykówka: Dogrywka na Bemowie. Legia przegrała z Zastalem

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

05.02.2022 21:30

(akt. 06.02.2022 11:11)

Koszykarze Legii przegrali u siebie 79:85 z Zastalem Zielona Góra w 22. kolejce Energa Basket Ligi. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Dla warszawiaków to 8. ligowa porażka.

Sobotnie spotkanie lepiej zaczęli legioniści od dwóch efektownych wsadów Adama Kempa. Dla gości pierwsze punkty w tym meczu, po 2,5 minutach, gry zdobył Dragan Apić. Kolejne 7 punktów dla Legii zdobył Grzegorz Kulka, ale po drugiej stronie parkietu uaktywnił się Jarosław Zyskowski i po 4 minutach mieliśmy wynik 11:7. W kolejnych fragmentach obie drużyny imponowały skutecznością w ataku, zwłaszcza w rzutach za trzy, których oba zespoły trafiły aż 9 w tej odsłonie. Trochę ponad 3 minuty przed końcem pierwszej kwarty Zastal wyszedł na swoje pierwsze prowadzenie w tym meczu. Dzięki bardzo dobrej grze Andrzeja Mazurczaka i Devoe Josepha goście zanotowali serię punktową 11:0, którą dopiero celnym rzutem za trzy punkty przerwał Raymond Cowels. Jednak po dobrym początku meczu w wykonaniu Legii ostatnie fragmenty to całkowita dominacja zespołu z Zielonej Góry i po pierwszej kwarcie przyjezdni prowadzili 28:20.

W kolejnej odsłonie koszykarze Zastalu kontynuowali dobrą passę. Dalej w obronie ograniczali wszystkie atuty legionistów i konsekwentnie zespołowo grali w ataku, co przełożyło się na ich prowadzenie na przełomie kwart 19:3. Po czasie dla trenera Wojciecha Kamińskiego “Wojskowi” wreszcie byli w stanie zatrzymać rozpędzonych przeciwników i nieznacznie zmniejszyć straty dzięki kontratakom. Wreszcie swoje pierwsze punkty w 14. minucie meczu zdobył Robert Johnson do tej pory doskonale ograniczany przez defensywę gości. Tym razem to Legia notowała serię 10:0 co pozwoliło zmniejszyć straty do zaledwie 5 “oczek”. Po przerwie na żądanie dla trenera Oliviera Vidina goście ponownie odzyskali skuteczność i oglądaliśmy wyrównaną końcówkę pierwszej połowy, ze wskazaniem na Legię dzięki bardzo dobrej grze Cowelsa, którego trójka ustaliła wynik pierwszej połowy na 40:42.

Po zmianie stron kosze w hali przy Obrońców Tobruku były bardzo nieżyczliwe dla obu drużyn i nie przyjmowały najprostszych rzutów. Po dość chaotycznym początku drugiej połowy z każdą kolejną akcją oglądaliśmy coraz lepsze widowisko. Po efektownej akcji 2+1 Muhammada-Ali Abdura Rahkmana ponownie był remis, a po dobitce Kempa gospodarze wrócili na prowadzenie 51:49. Legioniści mieli kilka okazji na powiększenie przewagi w szybkim ataku, niestety brakowało zimnej krwii wykańczaniu akcji. W końcówce oba zespoły popełniały liczne błędy, szczególnie przy stawianiu zasłon i ostatecznie po 30 minutach Legia prowadziła 59:55.

Ostatnią ćwiartkę celnymi trójkami otworzyli Kulka i Cowels, po drugiej stronie skuteczną penetracją popisał się Nemanja Nenadić, ale to Legia wyszła na swoje najwyższe 8-punktowe prowadzenie w tym meczu. Niestety potem goście zanotowali serię 8:0, którą celną trójką z 7 metra przerwał Łukasz Koszarek. Jednak kolejne straty legionistów i fizyczna przewaga gości pod koszem dały o sobie znać i na niespełna 4 minuty przed końcem Zastal prowadził 70:68. Abdur-Rakhman trudnym rzutem doprowadził do remisu, aby potem być faulowanym przy próbie rzutu zza łuku, niestety rzucający Legii trafił tylko jeden z trzech rzutów wolnych. Przy bardzo wyrównanej końcówce oba zespoły popełniały straty, a wynik meczu decydował się na linii rzutów wolnych, gdzie do tej pory nieskuteczny Zyskowski trafił dwa rzuty wolne wyprowadzając Zastal na dwupunktowe prowadzenie, z kolei na 29 sekund do końca tylko jeden z dwóch osobistych trafił Johnson i goście mieli piłkę przy minimalnym prowadzeniu. “Wojskowi” dwukrotnie dobrze wybronili akcję zielonogórzan, ale po niecelnym rzucie Brembley’a piłkę zebrał Nenadić i dobitką podwyższył prowadzenie gości do 3 “oczek”. Po czasie dla Legii Grzegorz Kulka trafił błyskawiczną trójkę z rogu boiska doprowadzając do remisu po 75 i mieliśmy dogrywkę.

W dodatkowym czasie obie drużyny długo nie mogły znaleźć drogi do kosza, w końcu dobitkę z faulem wykorzystał Apić wyprowadzając Zastal na prowadzenie 78:75. Przez ponad cztery minuty dogrywki legioniści nie potrafili znaleźć drogi do kosza i po punktach Mazurczaka było już 5 punktów straty. Dopiero Cowels z linii rzutów osobistych ponownie dał nadzieję Legii, ale to goście lepiej prezentowali się w doliczonym czasie i wygrali ostatecznie wygrali w Warszawie 85:79.

W środę (9.02) legioniści zagrają u siebie z medi Bayreuth w 6. kolejce II rundy FIBA Europe Cup.

Legia Warszawa - Zastal Zielona Góra 79:85 (20:28, 20:14, 19:13, 16:20, d. 4:10)

Legia: Raymond Cowels III 18 pkt. 6 zb. 2 as., Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 15 pkt. 1 zb. 2 as., Grzegorz Kulka 16 pkt. 7 zb. 1 as. 4 str., Łukasz Koszarek 10 pkt. 5 zb. 7 as., Robert Johnson 9 pkt. 4 zb. 3 as. 5 str., Adam Kemp 6 pkt. 7 zb. 1 as., Strahinja Jovanović 3 pkt. 1 zb., Dariusz Wyka 2 pkt. 4 zb. 1 as.,  Grzegorz Kamiński 0 pkt. 1 zb., Jakub Sadowski 0 pkt., Jure Skifić 0 pkt., Benjamin Didier-Urbaniak-,

Zastal: Dragan Apić 20 pkt. 13 zb. 1 as. 3 prz., Jarosław Zyskowski 17 pkt. 5 zb. 2 as. 3 str., Nemanja Nenadić 13 pkt. 4 zb. 3 as, 3 str., Andrzej Mazurczak 11 pkt. 7 zb. 7 as., Devoe Joseph 11 pkt. 2 zb. 1 as., Krzysztof Sulima 6 pkt. 5 zb., David Brembly 5 pkt. 1 zb., Tony Meier 2 pkt. 3 zb. 1 as., Przemysław Żołnierewicz 0 pkt., Paul Jackson 0 pkt., Konrad Szymański-, Ilian Węgrowski-