Koszykówka: Emocje na Bemowie, drugie zwycięstwo z rzędu

01.12.2023 19:20

(akt. 01.12.2023 19:44)

Koszykarze Legii wygrali u siebie 83:81 z GTK Gliwice w 11. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to jednocześnie drugie zwycięstwo z rzędu.

Legioniści fatalnie weszli w mecz, o czym świadczył fakt, że w 5. minucie przegrywali już 0:13! Stołeczna drużyna miała spore problemy ze skutecznością, ale w końcu się odblokowała, w czym pomógł m.in. Raymond Cowels, który przerwał bardzo złą serię poprzez rzut zza łuku, a potem z półdystansu. Gliwiczanie dobrze odpowiedzieli, gdyż w pewnym momencie mieli 14-punktową przewagę (21:7), lecz wtedy dał o sobie znać Aric Holman, który trafił dwie "trójki" i sprawił, że miejscowi zbliżyli się do gości na 9 "oczek".

Początek drugiej "ćwiartki" należał do Christiana Vitala i Michała Kolendy, którzy zdobyli po 5 punktów z rzędu. To spowodowało, że w 13. minucie "Zieloni Kanonierzy" mieli już raptem 3 "oczka" straty do GTK, a nieco później, po akcji Marcina Wieluńskiego, doprowadzili do remisu (po 38). W tzw. międzyczasie niezły moment w ofensywie miał Marcel Ponitka. Legioniści dobrze sobie radzili, otrząsnęli się po beznadziejnym starcie spotkania, ale tuż przed przerwą zespół z Gliwic podkręcił tempo i na półmetku rywalizacji wygrywał 48:37.

Po przerwie doszło do małego koncertu "Zielonych Kanonierów", którzy zaczęli trzecią kwartę od serii 14:0 (m.in. dwie "trójki" Holmana, jedna Vitala) i objęli 3-punktowe prowadzenie. Trener GTK poprosił o czas, po którym Josh Price popisał się akcją 2+1 i zrobiło się po 51. Następnie pojawił się moment nieskuteczności z obu stron, później doszło do wymiany ciosów przy stykowym wyniku, potem miejscowi znowu przycisnęli i mieli 5 "oczek" więcej niż przyjezdni, którzy całkiem dobrze zareagowali i po 30 minutach przegrywali 62:63.

Dwie akcje na półdystansie na początku ostatniej kwarty spowodowały, że GTK objął prowadzenie (66:63), ale Legia dość szybko je odzyskała i – po emocjonującej końcówce – ostatecznie dowiozła zwycięstwo.

Warszawiacy wygrali 83:81, odnieśli drugie zwycięstwo z rzędu, a w najbliższą środę, 6 grudnia (godz. 17:00), zagrają na wyjeździe z Bahcesehirem Stambuł na inaugurację 2. rundy FIBA Europe Cup.

11. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – GTK Gliwice 83:81 (14:23, 23:25, 26:14, 20:19)

Legia: Holman 14 pkt, Ponitka 14, Wyka 12, Vital 11, Kolenda 11, Pipes 9, Cowels 6, Kulka 3, Wieluński 2, Sobin 1, Maciejewski -,

GTK: Price 30 pkt, Henderson 12, Frąckiewicz 10, Laksa 9, Śnieg 7, Busz 5, Bender 4, Samsonowicz 2, McEwen 2, Palmowski -,