Koszykówka: Emocje na Bemowie, Spójnia pokonana!

28.01.2024 17:25

(akt. 29.01.2024 10:34)

Koszykarze Legii wygrali na Bemowie 89:78 ze Spójnią Stargard w 19. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to 11. zwycięstwo we wspomnianych rozgrywkach w obecnym sezonie.

Legioniści dobrze weszli w mecz, gdyż dość szybko objęli prowadzenie 6:0, a potem – po celnym rzucie Spójni z półdystansu – udanie odpowiedzieli, dzięki czemu wygrywali 12:2. Z niezłej strony pokazał się m.in. Michał Kolenda, który zdobył 5 punktów w 58 sekund. Warszawiacy zdołali odskoczyć na 11 "oczek", lecz goście, którzy mieli wcześniej parę strat i gorszy moment, potrafili nieco zbliżyć się do gospodarzy w końcówce pierwszej kwarty. Po 10 minutach było 19:14 dla "Zielonych Kanonierów".

Spójnia odrobiła resztę strat na początku drugiej "ćwiartki", co przełożyło się na wymianę ciosów i częste zmiany prowadzenia. W tej części gry Legia lepiej zbierała w ataku, a goście w obronie. Z czasem przyjezdni znowu podkręcili tempo, w pewnym momencie osiągnęli 7–punktowe prowadzenie, a do przerwy wygrywali 42:38.

W trzeciej kwarcie, która okazała się dość wyrównana, wynik też był na styku. Legioniści dobrze spisywali się na półdystansie, a potem, m.in. dzięki dwóm celnym "trójkom" Raymonda Cowelsa, wyszli na minimalnie prowadzenie, które znowu się zmieniało. Po pół godzinie gry było 61:60 dla Spójni.

Większość czwartej kwarty przypominała wymianę ciosów – raz trafiali jedni, raz drudzy. Koszykarze Legii starali się zmniejszać straty, lecz drużyna ze Stargardu była w stanie utrzymywać 3– czy 4–punktowe prowadzenie. Sytuacja zmieniła się na niecałe 4 minuty przed końcem meczu, za sprawą celnej "trójki" Arica Holmana, po której trener Spójni poprosił o czas. "Zieloni Kanonierzy" podkręcili tempo, wypracowali serię 11:0 i ostatecznie – po sporych emocjach na finiszu – zwyciężyli 89:78.

W najbliższą środę, 31 stycznia (godz. 17:30), legioniści zagrają na wyjeździe z Jonavą w FIBA Europe Cup.

19. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Spójnia Stargard 89:78 (19:14, 19:28, 22:19, 29:17)

Legia: Holman 19 pkt, Jackson 17, Ponitka 13, Cowels 12, Vital 11, Sobin 8, Kolenda 5, Kulka 2, Wyka 2, Wieluński 0, Linowski -, Gomółka -,

Spójnia: Stein 15 pkt, Łapeta 13, Daniels 11, Gruszecki 8, Brenk 7, Simons 7, Langović 7, Brown 6, Gordon 4, Kowalczyk -, Grudziński -,