Michał Kolenda

Koszykówka: Emocje w końcówce, porażka z Arką

11.02.2024 17:30

(akt. 11.02.2024 17:36)

Koszykarze Legii, po emocjonującej końcówce, ulegli na wyjeździe 102:104 Arce Gdynia w 21. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to druga porażka z rzędu we wspomnianych rozgrywkach.

Początek meczu przypominał wymianę ciosów, gdyż trafiali jedni i drudzy, wynik był stykowy. Z czasem Arka, która w pierwszej kwarcie miała lepszą skuteczność rzutów z gry (58 proc.; Legia 47), wypracowała serię 7:0, potem objęła 6–punktowe prowadzenie (25:19), ale stołeczna drużyna zdołała nieco zmniejszyć straty i po 10 minutach przegrywała 28:30. Bardzo dobrze w tym fragmencie radził sobie koszykarz gości, Josip Sobin, który zdobył 10 "oczek".

Warszawiacy dobrze weszli w drugą "ćwiartkę", o czym świadczył fakt, że wyszli na prowadzenie, stopniowo odskakiwali, zbudowali serię 7:0, a w 16. minucie mieli o 10 punktów więcej niż drużyna z Gdyni. Tuż przed przerwą Arka zdołała nieźle zareagować, gdyż skonstruowała sześć skutecznych akcji z rzędu i nieznacznie wygrywała po pierwszej połowie (56:54).

"Zieloni Kanonierzy" zdobyli zaledwie 6 punktów w ciągu niecałych czterech minut trzeciej kwarty. Dla porównania, Arka uzbierała w tym czasie aż 17 "oczek" i prowadziła 73:60. Legioniści wrzucili wyższy bieg, troszkę zbliżyli się do gospodarzy i po 30 minutach przegrywali 79:87.

Na siedem minut przed końcem Legia miała tylko cztery punkty straty, lecz Arka odpowiedziała serią 7:0, która przełożyła się na 11–punktowe prowadzenie. Wydawało się, że w niedzielnym meczu nie wydarzy się już nic zaskakującego, ale warszawiacy podkręcili tempo, a po "trójce" Christiana Vitala doprowadzili do remisu. Po przerwie na żądanie dla miejscowych, Adrian Bogucki popisał się akcją 2+1, po chwili Bryce Alford wykorzystał 1 z 2 rzutów wolnych, co sprawiło, że zespół z Gdyni odskoczył i ostatecznie wygrał 104:102.

W najbliższy czwartek, 15 lutego (godz. 18:00), "Zieloni Kanonierzy" zagrają ze Startem Lublin w ćwierćfinale Pucharu Polski.

21. KOLEJKA ORLEN BASKET LIGI: ARKA GDYNIA – LEGIA WARSZAWA 104:102 (30:28, 26:26, 31:25, 17:23)

Arka: Bogucki 34 pkt, Pluta 21, Leday 17, Kamiński 16, Alford 7, Kenić 5, Hrycaniuk 4, Marchewka 0, Wilczek 0, Gordon 0, Czoska -, Szumert -,

Legia: Vital 34 pkt, Kolenda 20, Holman 19, Sobin 12, Cowels 7, Jackson 6, Wieluński 2, Wyka 2, Kulka 0, Ponitka -,