Koszykówka: Legia lepsza od Sokoła

18.11.2023 21:15

(akt. 19.11.2023 01:04)

Koszykarze "Zielonych Kanonierów" wygrali na Bemowie 87:78 z Sokołem Łańcut w 9. kolejce Orlen Basket Ligi. Spotkanie z trybun oglądał m.in. kapitan piłkarskiej Legii, Josue.

Legia zaczęła mecz od akcji Josipa Sobina, lecz goście odpowiedzieli serią 7:0, w dodatku w pierwszej kwarcie mieli więcej zbiórek (14; gospodarze 10), co okazało się sporą zasługą byłych koszykarzy "Zielonych Kanonierów", czyli Adama Kempa (4) oraz Janisa Berzinsa (6). W tej części gry prowadzenie kilka razy się zmieniało, w niektórych momentach dochodziło do wymiany ciosów, ale po 10 minutach przyjezdni wygrywali 19:15.

Druga "ćwiartka" okazała się bardzo solidna w wykonaniu Legii. O ile początek tego nie zwiastował, gdyż Sokół miał akcję 2+1 (Tyler Cheese) i 7 punktów więcej, to z czasem miejscowi podkręcili tempo, poprawili skuteczność na dystansie, częściej zbierali, asystowali oraz przechwytywali piłkę, wypracowali też serię 9:0 i do przerwy prowadzili 44:39. Do bardzo dobrej postawy przyczynił się m.in. Christian Vital, zdobywca 12 "oczek" w tej części spotkania.

Niezłe wejście "Zielonych Kanonierów" w trzecią kwartę przełożyło się na kilkunastopunktowe prowadzenie. Stołeczny zespół dobrze radził sobie w ofensywie, wywalczył serię 8:0, a po akcji Dariusza Wyki miał o 20 "oczek" więcej od Sokoła. Ekipa z Łańcuta zmniejszyła trochę strat w końcówce tej części rywalizacji i po 30 minutach przegrywała 54:67.

Sokół, konkretnie Corey Sanders, zaczął ostatnią kwartę od dwóch akcji 2+1, co sprawiło, że przewaga Legii zmalała do raptem 7 "oczek", ale jej reakcja okazała się imponująca. Raymond Cowels rzucił dwie "trójki", a po drugim rzucie, czyli przy wyniku 79:67 dla gospodarzy, o przerwę na żądanie poprosił trener przyjezdnych. Potem "Zieloni Kanonierzy" znowu wrzucili wyższy bieg, wyszli na 15-punktowe prowadzenie i ostatecznie zwyciężyli 87:78.

W najbliższą środę, 22 listopada (godz. 18:00), koszykarze Legii zmierzą się na wyjeździe z CSM Oradea (Rumunia) w 6. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup. Warszawiacy mają już zapewniony awans z 1. miejsca do kolejnego etapu wspomnianych rozgrywek.

9. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Sokół Łańcut 87:78 (15:19, 29:20, 23:15, 20:24)

Legia: Vital 22 pkt, Cowels 17, Holman 15, Ponitka 12, Kolenda 8, Wyka 6, Sobin 4, Pipes 3, Wieluński 0, Linowski 0, Maciejewski -, Gomółka -,

Sokół: Cheese 21 pkt, Sanders 20, Kemp 12, Młynarski 8, Szczypiński 7, Nowakowski 4, Struski 3, Berzins 3, Płowy -, Dobrzański -,