Koszykówka: Legia lepsza od wicemistrza Rumunii

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

01.11.2023 20:30

(akt. 03.11.2023 20:34)

Koszykarze Legii wygrali na Bemowie 90:79 z CSM Oradea (wicemistrz Rumunii) w 3. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup. Dla "Zielonych Kanonierów" to jednocześnie trzecie zwycięstwo z rzędu, które przybliżyło ich do awansu do kolejnego etapu rozgrywek.

Pierwsze punkty w środowym meczu, po zbiórce w ataku, zdobył Josip Sobin, a następnie dwukrotnie na półdystansie punktował znany z występów na parkietach PLK Kris Richards. Początek spotkania z wicemistrzami Rumunii był bardzo wyrównany, ale mocne otwarcie miał Christian Vital, który szybko zdobył 10 "oczek" i jego zespół wyszedł na prowadzenie 16:10. W końcówce pierwszej odsłony goście wykorzystywali przewagę podkoszową, gdzie wyjątkowo skuteczny był Donatas Tarolis i ostatecznie po 10 minutach Legia prowadziła z Oradeą tylko 23:19.

Drugą kwartę tym razem to legioniści zaczęli od wykorzystywania przewag podkoszowych. Najpierw Michał Kolenda łatwo ograł niższego rywala, a po chwili Sobin zdobył punkty swoim firmowym hakiem. Koszykarze z Rumunii mieli duże problemy ze skutecznością zza łuku, ale byli w stanie dzięki lepszej obronie wymusić aż 4 straty Legii i zmniejszyli straty do zaledwie 3 "oczek". W końcówce pierwszej połowy oba zespoły zdecydowanie zwiększyły tempo, co przełożyło się na wiele skutecznych akcji. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego w pierwszych 20 minutach oddali tyle samo rzutów za trzy co za dwa i to dzięki niezłej skuteczności zza łuku "Zieloni Kanonierzy" schodzili do szatni prowadząc 45:38.

Drugą połowę legioniści zaczęli od straty, a ciężar gry po stronie Oradei wziął na siebie Tarolis, który szybko zdobył 9 "oczek" zmniejszając straty do zaledwie jednego punktu. Na szczęście po stronie Legii w ważnych momentach w rolę lidera wchodził Vital, który zdobył 7 punktów z rzędu. Od tego momentu gospodarze długo utrzymywali bezpieczną przewagę, a w ostatnich minutach trzeciej kwarty dobrą zmianę dał Marcel Ponitka i po 30 minutach "Zieloni Kanonierzy" prowadzili 66:57.

W czwartej kwarcie bardzo agresywnie w obronie grał Ponitka, ale po atakowanej stronie parkietu zdążył popełnić już piątą stratę. Goście zaczęli pomału zmniejszać straty dzięki skutecznym akcjom Nijala Pearsona, jednak po stronie Legii dwukrotnie za trzy trafił Shawn Pipes uspokajając grę. W końcówce meczu obwodowi gospodarzy kontrolowali wynik, a wyjątkowo udany wieczór miał Vital, który z 30 punktami był najlepszym graczem na boisku i poprowadził Legię do wygranej z Oradeą 90:79.

W sobotę, 4 listopada (godz. 15:30), Legia znowu zagra u siebie, tym razem z Twardymi Piernikami Toruń, w 7. kolejce Orlen Basket Ligi.

3. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup: Legia Warszawa – CSM Oradea 90:79 (23:19, 22:19, 21:19, 24:22)

Legia: Christian Vital 30 pkt. 4 zb. 1 as. 4 str.., Shawn Pipes 16 pkt. 2 zb. 3 as., Marcel Ponitka 12 pkt. 7 zb. 2 as. 5 str., Michał Kolenda 12 pkt. 2 zb., Aric Holman 11 pkt. 4 zb. 2 as. 3 bl., Ray Cowels III 6 pkt. 3 zb. 2 as., Josip Sobin 2 pkt. 5 zb. 3 as., Grzegorz Kulka 1 pkt., Dariusz Wyka 0 pkt. 4 zb. 1 as., Marcin Wieluński-, Adam Linowski-

Oradea: Donatas Tarolis 23 pkt. 2 zb., Nijal Pearson 20 pkt. 5 zb. 2 as., Kris Richard 9 pkt. 2 zb., Erick Neal 8 pkt. 4 zb. 10 as. 3 str., Lennard Freeman 8 pkt. 7 zb. 1 as., Nikola Markovic 6 pkt. 5 zb., Bogdan Nicolescu 3 pkt. 2 zb., Toddrick Gotcher 2 pkt. 1 zb. 1 as., Catalin Baciu 0 pkt. 1 zb. 1 as., Tudor Gheorghe 0 pkt., Marian Schmidt-, Luca Nastrut-