Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

13.12.2023 20:30

(akt. 13.12.2023 23:46)

Koszykarze Legii wygrali na Bemowie aż 111:72 z BC Jonava (Litwa) w 2. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda). Dla "Zielonych Kanonierów" to drugie spotkanie i jednocześnie pierwsze zwycięstwo na tym etapie rozgrywek.

Już w 4. sekundzie meczu przeciwko BC Jonava punkty spod kosza zdobył Christian Vital. Amerykański rzucający na początku dominował grę ofensywną Legii i pomógł wyjść swojej drużynie na prowadzenie 4:0. Goście z Litwy, którzy w FIBA Europe Cup grają z bardzo dobrą skutecznością zza łuku, pierwsze punkty zdobyli właśnie w ten sposób. Po chwili 5 punktów z rzędu dla Jonavy zdobył z kolei znany z występów w Kingu Szczecin Tauras Jogela, ale po stronie "Zielonych Kanonierów" dwoma trafieniami za trzy odpowiedział mu Michał Kolenda. W porównaniu do ostatnich spotkań, w których warszawiacy zdecydowanie zawodzili po bronionej stronie parkietu, w środowym meczu to właśnie defensywa dawała przewagę Legii i pomogła wygrać pierwsze 10 minut 26:20.

Litwini w pierwszej kwarcie popełnili aż 7 strat, a również drugą "ćwiartkę" zaczęli od błędu, co dobrze wykorzystywali legioniści, a zwłaszcza Kolenda, który zdobył 5 punktów z rzędu. Koszykarze Legii po wypracowaniu dwucyfrowej przewagi mieli gorszy moment i pozwolili zmniejszyć straty gościom do 6 "oczek", lecz ponownie dobra obrona gospodarzy pomogła napędzić kontrataki i zbudować serię punktową 6:0. W końcówce pierwszej połowy oglądaliśmy wyrównany mecz, po którym nieznacznie straty odrobili goście z Litwy, ale to warszawiacy schodzili do szatni prowadząc 49:40.

Drugą połowę oba zespoły zaczęły od strat, ale po stronie Legii dobry fragment miał Aric Holman, który popisał się przechwytem i zdobył punkty z kontry. Po chwili amerykański silny skrzydłowy miał efektowną asystę do Josipa Sobina, a po dwóch faulach niesportowych koszykarzy z Jonavy przewaga Legii urosła aż do 16 "oczek". Nie do zatrzymania w tej odsłonie był Vital, który w tej części meczu zdobył aż 19 punktów. To po jego "trójce", po 8 minutach trzeciej kwarty było już 78:48. Ostatecznie gospodarze po trzech kwartach prowadzili 85:53.

W czwartej "ćwiartce" przy tak wysokim prowadzeniu, jedynym zadaniem warszawiaków było utrzymanie koncentracji, aby nie stracić wysokiego prowadzenia, ponieważ małe punkty mogą mieć duże znaczenie w końcowych rozstrzygnięciach drugiej rundy FIBA Europe Cup. Gospodarze grali rozsądnie, a bardzo dobry fragment miał autor 17 "oczek" Raymond Cowels. Najlepszym zawodnikiem był Vital, który zdobył w sumie 34 punkty i poprowadził Legię do wysokiej wygranej nad BC Jonava (111:72).

W najbliższą sobotę, 16 grudnia (godz. 15:30), "Zieloni Kanonierzy" znowu zagrają u siebie, tym razem z Kingiem Szczecin (aktualny mistrz Polski), w 13. kolejce Orlen Basket Ligi.

2. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda): Legia Warszawa – BC Jonava 111:72 (26:20, 23:20, 36:13, 26:19)

Legia: Vital 34 pkt, Cowels 20, Holman 13, Kolenda 13, Wyka 8, Sobin 8, Kulka 7, Pipes 4, Ponitka 2, Wieluński 2, Maciejewski 0

Jonava: Micović 17 pkt, Seskus 14, Kreismontas 8, Jogela 7, Marelja 6, Tamulis 6, Lewis 5, Gandia 4, Morkunas 3, Hughes 2