Aric Holman

Koszykówka: Ponad 100 punktów Legii, zdobyta Dąbrowa Górnicza

25.11.2023 19:45

(akt. 26.11.2023 13:04)

Koszykarze Legii, którzy awansowali ostatnio do drugiego etapu FIBA Europe Cup, wygrali na wyjeździe 103:86 z MKS-em Dąbrowa Górnicza w 10. kolejce Orlen Basket Ligi.

Mecz zaczął się od wykorzystania 1 z 2 rzutów wolnych przez Legię i świetnej reakcji MKS-u, o czym świadczyła seria 8:0, na którą złożyły się m.in. dwie "trójki" Jeriaha Horne'a. Warszawiacy odrobili większość strat, zwłaszcza za sprawą Michała Kolendy, zdobywcy 10 z 23 punktów "Zielonych Kanonierów" w pierwszej kwarcie, ale zespół z Dąbrowy Górniczej – mający w tej części spotkania lepsze statystyki rzutowe, a także więcej zbiórek i asyst – znowu odskoczył, choćby dzięki akcjom na półdystansie. Stołeczna drużyna się nie poddała i nieco zbliżyła się do miejscowych poprzez celność zza łuku w wykonaniu Grzegorza Kulki oraz Shawna Pipesa i skuteczność Christiana Vitala na linii osobistych, i po 10 minutach przegrywała raptem 23:26.

Początek drugiej "ćwiartki" przyniósł wymianę ciosów na półdystansie, gdzie pokazał się choćby Josip Sobin, który zdobył 4 "oczka" tzw. hakiem. Legioniści wrzucili wyższy bieg, dobrze wyglądali w ofensywie, a lepszy moment (m.in. "trójka" Dariusza Wyki) spowodował, że mieli o 4 punkty więcej niż MKS (36:32) po 16 minutach meczu. Kolejny fragment tej kwarty wyglądał tak, że wynik był na styku, raz prowadzili jedni, raz drudzy, czasami pojawiał się też remis. Potem goście wypracowali serię 6:0 i do przerwy wygrywali 51:47.

Po przerwie błysnęli Kolenda i Aric Holman, co sprawiło, że "Zieloni Kanonierzy" mieli o 8 "oczek" więcej niż MKS. Zespół z Dąbrowy Górniczej bardzo dobrze zareagował, gdyż nieźle zbierał w ataku, dołożył 3 "trójki" w 92 sekundy i wypracował serię 11:0, dzięki której wygrywał 61:58. Legioniści chwilowo odzyskali prowadzenie, a po pół godzinie gry minimalnie przegrywali (67:68).

"Zieloni Kanonierzy" kapitalnie wyglądali w ostatniej kwarcie, o czym świadczyły serie 11:0, 7:0 oraz 9:0, które doprowadziły do 25-punktowego prowadzenia na niecałe 2 minuty przed końcem. Potem Legia straciła część przewagi, ale ostatecznie zwyciężyła 103:86.

W najbliższy piątek, 1 grudnia (godz. 17:30), Legia zagra u siebie z GTK Gliwice w 11. kolejce Orlen Basket Ligi.

10. kolejka Orlen Basket Ligi: MKS Dąbrowa Górnicza – Legia Warszawa 86:103 (26:23, 21:28, 21:16, 18:36)

MKS: Carvacho 22 pkt, Cabbil 15, Persons 13, Horne 10, Garcia 9, Wilczek 7, Kulikowski 6, Słupiński 4, Piechowicz 0, Kucharek 0, Konaszuk 0, Kurowski -,

Legia: Kolenda 17 pkt, Pipes 17, Vital 14, Cowels 14, Holman 12, Wyka 10, Ponitka 9, Kulka 6, Sobin 4, Wieluński -,