Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

24.01.2024 20:30

(akt. 25.01.2024 00:56)

Koszykarze Legii ulegli u siebie 66:77 Bahcesehirowi w 2. rundzie FIBA Europe Cup. Dla "Zielonych Kanonierów" to druga porażka z Turkami we wspomnianych rozgrywkach.

Środową rywalizację od prowadzenia 5:0, zaczęli goście ze Stambułu. Najpierw z otwartej pozycji za trzy trafił Can Mutaf, a po stracie Legii punkty spod kosza zdobył najlepszy strzelec Bahcesehir – Jerry Boutseille. Pierwszą skuteczną akcję dla Legii wykonał Michał Kolenda, a po chwili efektownym wsadem popisał się Aric Holman. Przez większą część pierwszej kwarty na prowadzeniu był zespół z Turcji, ale z każdą kolejną akcją legioniści poprawiali obronę. Sygnał do odrabiania strat dał Christian Vital, który zdobył 5 punktów z rzędu dla Legii. Jednak na swoje pierwsze prowadzenie w tym meczu gospodarze wyszli dopiero w 7. minucie po celnej "trójce" Raymonda Cowelsa. Oba zespoły miały problem z egzekwowaniem akcji w ataku i ostatecznie pierwszą odsłonę wygrali koszykarze Bahcesehiru 14:12.

Drugą kwartę dwoma celnymi rzutami wolnymi otworzył debiutujący w barwach Legii Loren Jackson. Kiedy wydawało się, że to goście pomału zaczynają zyskiwać przewagę w tym meczu, zwłaszcza w strefie podkoszowej gdzie wysocy Legii mieli problemy z ograniczaniem tureckich środkowych, to wreszcie na dystansie skuteczność odnaleźli Kolenda i Jackson. Jednak od tego momentu to goście zanotowali serię punktową 9:0. Z kolei legioniści cały czas mylili się w prostych sytuacjach rzutowych, notując fatalną 27% skuteczność z gry. Z kolei w końcówce liderzy gości się nie mylili i Bahcesehir wygrał ostatnie 6 minut przed przerwą 16:4, ostatecznie prowadząc po pierwszej połowie 33:24.

Po zmianie stron goście od razu znaleźli pod koszem niepilnowanego Boutsielle’a, a po chwili po celnej "trójce" wyszli na 14-punktowe prowadzenie. Po stronie Legii dobry fragment notował Vital, który zdobył wszystkie 8 punktów dla Legii w pierwszych 3,5 minutach drugiej połowy. Jednak koszykarze trenera Ali Ruhi Balkanli grali zespołowo i zdecydowanie przyspieszyli swoją grę wychodząc na prowadzenie 52:32. Legioniści wciąż wyglądali na zagubionych w tym meczu, a goście wreszcie odnaleźli swój rytm i po 30 minutach prowadzili 64:42.

Ostatnią odsłonę od akcji 2+1 rozpoczął Dariusz Wyka, a po chwili kolejne dwa "oczka" dołożył Vital. Legioniści próbowali odrabiać straty jednak goście byli spokojni, że ich prowadzenie jest niezagrożone i rozgrywali po prostu długie akcje. Na 4 minuty przed końcem dwie celne "trójki" z rzędu Jacksona zmniejszyły straty do zaledwie 12 "oczek" i goście zaczęli tracić pewność siebie co doskonale wykorzystał najpierw Marcel Ponitka, a po chwili Vital po którego celnej "trójce" było już tylko 5 punktów straty. Jednak w końcówce koszykarze ze Stambułu zachowali zimną krew, a legionistom ponownie zabrakło skuteczności i ostatecznie musieli uznać wyższość Bahcesehiru przegrywając 66:77.

W najbliższą niedzielę, 28 stycznia (godz. 15:30), koszykarze Legii zagrają na Bemowie ze Spójnią Stargard w 19. kolejce Orlen Basket Ligi.

4. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda): Legia Warszawa – Bahcesehir 66:77 (12:14, 12:19, 18:31, 24:13)

Legia: Vital 22 pkt. 4 zb. 2 as. 3 prz., Jackson 13 pkt. 2 zb. 6 as., Kolenda 7 pkt. 3 zb. 2 as. 3 prz., Wyka 7 pkt. 1 zb. 1 as., Holman 6 pkt. 3 zb. 2 zb. 5 str., Kulka 6 pkt. 3 zb., Cowels 3 pkt. 1 zb., Ponitka 2 pkt. 3 zb 1 as., Sobin 0 pkt. 3 zb. 2 as., Gomółka -, Wieluński -, Linowski -

Bahcesehir: Cavanaugh 20 pkt. 7 zb. 3 as., Boutsiele 14 pkt. 9 zb. 2 as. 3 str., Scrubb 14 pkt. 3 zb. 7 as. 3 str., Arna 9 pkt. 2 zb. 2 as., Bouteille 7 pkt. 6 zb. 2 as., Candan 5 pkt. 4 zb., Tuluoglu 5 pkt. 4 zb. 2 as. 3 str., Mutaf 3 pkt. 1 zb. 1 as., Guven 0 pkt. 1 zb., Ozdemir -