Koszykówka: Słowacy pokonani, druga wygrana Legii w FIBA Europe Cup

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

25.10.2023 20:40

(akt. 25.10.2023 23:04)

Legia wygrała na wyjeździe 86:77 ze słowackim Patrioti Levice w 2. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup. Dla "Zielonych Kanonierów" to zarazem drugie zwycięstwo we wspomnianych rozgrywkach w sezonie 2023/2024.

Legioniści niemrawo zaczęli środowy mecz w Levice, najpierw nieskuteczny był PJ Pipes, a po chwili stratę popełnił Aric Holman. Z kolei po stronie mistrza Słowacji bardzo dobrze w spotkanie wszedł Severi Kaukiainen, który szybko dwukrotnie trafił za trzy, a w sumie w pierwszych trzech minutach zdobył 8 z 11 punktów dla Patrioti. Jednak po stronie Legii dobrą skutecznością wyróżniał się Michał Kolenda, który trzykrotnie trafił zza łuku i przy wyniku 17:11 dla gości o czas poprosił szkoleniowiec Słowaków, Michal Madzin. Po krótkiej przerwie na parkiecie pojawił się wracający po kontuzji Christian Vital i od razu miał akcję 2+1, lecz od tego momentu to gospodarze zaliczyli serię punktową 9:2, znacznie niwelując straty. Po bardzo ofensywnej pierwszej kwarcie, w której oba zespoły trafiły aż 11 "trójek", Legia prowadziła z Patrioti 31:25.

Drugą "ćwiartkę" od trafienia za trzy rozpoczął Vital, który wyglądał wyjątkowo pewnie po kontuzji. Gospodarze, kiedy tylko przyspieszali grę, byli w stanie odrobić kilka punktów, lecz legioniści wciąż odpowiadali skutecznymi akcjami na dystansie. Do trafiających za trzy Kolendy i Vitala dołączył słynący ze skuteczności zza łuku Raymond Cowels i przewaga Legii urosła do ponad 10 "oczek". Przy tak dobrze dysponowanych ofensywnie koszykarzach z Warszawy, którzy w 17. minucie meczu mieli na koncie trafionych 11 z 16 rzutów za trzy, trudno było złapać kontakt gospodarzom. W końcówce pierwszej połowy zawodnicy trenera Wojciecha Kamińskiego poczuli się zbyt pewnie i stracili kilka łatwych "koszy", ale ostatecznie i tak schodzili na przerwę przy bardzo wysokim, 19-punktowym prowadzeniu.

Po zmianie stron legioniści wciąż dobrze prezentowali się w obronie i zaczęli od wyniku 7:0 w tej kwarcie. Niezbyt dobry początek drugiej połowy w wykonaniu gospodarzy przerwał wreszcie Kaukiainen trafiając zza łuku. Od tego momentu Patrioti odzyskał wiarę w swoje umiejętności, a legioniści zaczęli popełniać liczne błędy, przegrywając ten fragment 2:10. W końcówce trzeciej kwarty ponownie wiodącą rolę odegrał duet Vital-Cowels i po 30 minutach Legia prowadziła 71:53.

Początek ostatniej odsłony należał do Pipesa, który szybko zdobył pięć "oczek" dla Legii. Gospodarze próbowali jeszcze walczyć, lecz warszawiacy byli zbyt dobrze dysponowani. Aż 5 graczy Legii mogło pochwalić się podwójną zdobyczą punktową, a cały zespół zagrał na bardzo dobrej skuteczności z dystansu. "Zieloni Kanonierzy" trafili aż szesnastokrotnie zza łuku, na 50 proc. skuteczności. Ostatecznie Legia pokonała Patrioti Levice 86:77, tym samym odnosząc drugie zwycięstwo w rozgrywkach FIBA Europe Cup.

W najbliższą sobotę, 28 października (godz. 15:30), Legia zagra u siebie z Arką Gdynia w 6. kolejce Orlen Basket Ligi.

2. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup: Patrioti Levice – Legia Warszawa 77:86 (25:31, 13:26, 15:14, 24:15)

Patrioti: Kaukiainen 19 pkt. 4 zb. 2 as. 3 str., Adaway 16 pkt. 4 zb., Kovac 10 pkt. 3 zb. 3 as., Howard 8 pkt. 10 zb. 1 as., Bojanovsky 7 pkt. 5 zb. 2 as., Abrham 6 pkt. 5 as., Wheeler 5 pkt. 2 zb., Knezevic 3 pkt. 6 zb. 4 as., Bachan 3 pkt. 3 zb. 1 as., Pazicky -, Chaban -, Solcansky -,

Legia: Vital 17 pkt. 3 zb. 3 as., Holman 16 pkt. 6 zb. 2 as., Kolenda 14 pkt. 4 zb. 1 as., Pipes 13 pkt. 4 zb. 6 as., Cowels 11 pkt. 1 zb. 1 as. 3 str., Ponitka 7 pkt. 5 zb. 5 as. 3 str., Sobin 4 pkt. 6 zb., Kulka 2 pkt. 7 zb. 1 as., Wyka 2 pkt. 6 zb., Wieluński 0 pkt. 1 zb.