Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

04.02.2024 19:16

(akt. 05.02.2024 11:26)

Koszykarze Legii ulegli u siebie 88:96 Stali Ostrów Wielkopolski w 20. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to 9. porażka we wspomnianych rozgrywkach w obecnym sezonie.

Do niedzielnego meczu w hali na Bemowie oba zespoły przystępowały bez kontuzjowanych reprezentantów Polski, Michała Kolendy i Damiana Kuliga. Wynik spotkania otworzył wykorzystując 2 z 3 rzutów osobistych David Brembly, który po chwili tyłem do kosza ograł Lorena Jacksona. W kolejnych minutach dobry fragment miał Arunas Mikalauskas, który zdobył 8 z 12 punktów dla Stali. Legioniści długo męczyli się ze sforsowaniem trzeciej obrony ligi, jedynie Christian Vital był w stanie znaleźć drogę do kosza gości zdobywając pierwsze 5 punktów dla Legii. W dalszej części pierwszej odsłony Jackson był w stanie uruchomić Arica Holmana, a ponownie wyższy bieg włączył zdobywca 10 punktów, Vital, któremu udało się zmniejszyć straty do zaledwie jednego "oczka". Ostatecznie jednak w końcówce pierwszej kwarty ponownie dała znać o sobie przewaga fizyczna gości, którzy prowadzili po pierwszych 10 minutach 25:20.

Drugą kwartę legioniści zaczęli od dwóch fauli, a obie drużyny długo nie były w stanie zdobyć punktów. Niemoc strzelecką przerwał Nemanja Durisić siłową akcją pod koszem. Legioniści z kolei mieli problemy z przewagą fizyczną gości, co skutkowało licznymi faulami oraz trudnością ze znalezieniem łatwych pozycji do rzutu. Pierwsze punkty dla Legii w czwartej minucie tej odsłony zdobył z linii rzutów osobistych Vital. Z kolei dla gości aż 8 punktów w tym czasie zdobył Durisić i Stal prowadziła 33:22. Pierwsze punkty z gry w tej odsłonie dla Legii zdobył dopiero po 5 minutach trafiając zza łuku Grzegorz Kulka. Ponownie drugie życie "Zielonym Kanonierom" dał autor 22 punktów do przerwy, Vital. Jednak przy zrywie legionistów akcją 3+1 popisał się debiutujący w barwach Stali Laurynas Beliauskas co pomogło jego ekipie wygrać pierwszą połowę 45:40.

Po zmianie stron pierwsze skuteczne akcje wykonał trafiając dwukrotnie za trzy Vital, po czym "Zieloni Kanonierzy" objęli swoje pierwsze prowadzenie w tym meczu. Po chwili kolejnym celnym trafieniem zza łuku popisał się najlepszy strzelec Legii i o przerwę na żądanie prosić musiał trener Andrzej Urban. Po czasie najpierw za trzy trafił Beliauskas, a po chwili takim samym rzutem odzyskał prowadzenie dla gości Aigars Skele. Na 5 minut przed końcem trzeciej kwarty z boiska zejść musiał popełniający swoje 4 przewinienie Vital, który do tego czasu zdobył aż 34 z 53 punktów dla Legii. Pod nieobecność lidera Legii wybitną rzutową formę pokazał Mikalauskas, który czterokrotnie trafił zza łuku i ostatecznie po 30 minutach goście prowadzili w Warszawie 70:59.

W czwartej kwarcie trener Wojciech Kamiński zaryzykował grę od samego początku z Vitalem na boisku, który jednak musiał uważać by nie popełnić dyskwalifikującego go z gry przewinienia, co bardzo wpływało na grę obronną Legii. Już od połowy trzeciej kwarty legioniści nie potrafili znaleźć rytmu w ataku, a goście z łatwością wykorzystywali swoje przewagi. Pomimo prób odrabiania strat przez "Zielonych Kanonierów" kapitalny duet Litwinów w barwach Stali Mikalauskas – Beliauskas, kontrolował wynik spotkania zdobywając aż 51 punktów. Z kolei długo utrzymujący w grze swój zespół – Vital pobił rekord punktowy tego sezonu z 43 "oczkami", lecz pomimo takiego występu amerykańskiego rzucającego, to goście wygrali w Warszawie z Legią 96:88.

W najbliższą środę, 7 lutego (godz. 20:30), Legia zmierzy się ze Sportingiem Lizbona w 2. rundzie FIBA Europe Cup.

20. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Stal Ostrów Wielkopolski 88:96 (20:25, 20:20, 19:25, 29:26)

Legia: Vital 43 pkt, Jackson 19, Holman 9, Ponitka 6, Kulka 5, Cowels 3, Wyka 3, Sobin 0, Wieluński 0, Linowski -, Kolenda -,

Stal: Mikalauskas 26 pkt, Beliauskas 25, Skele 13, Durisić 13, Silins 6, Sewioł 5, Brembly 4, Sulima 2, Załucki 2, Rachwalski 0