Koszykówka: Świąteczna wygrana z liderem!

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

26.12.2023 19:30

(akt. 26.12.2023 19:52)

Koszykarze Legii wygrali na wyjeździe 76:74 z liderującym Anwilem Włocławek w 14. kolejce Orlen Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów", którzy 26 grudnia sprawili sobie miły prezent świąteczny, to 8. zwycięstwo we wspomnianych rozgrywkach w trwającym sezonie.

W świątecznym meczu z niepokonanym w tym sezonie Orlen Basket Ligi Anwilem Włocławek legioniści mieli niezwykle trudne zadanie od samego początku. Gospodarze bardzo mocno naciskali w obronie i w pierwszych dwóch minutach wymusili aż 3 straty gości. Od samego początku większość akcji Anwilu była grana na Amira Bella, który zdobył pierwsze siedem punktów dla włocławian. Pierwszą skuteczną akcję dla Legii wykonał Shawn Pipes, lecz to Raymond Cowels i jego dwie celne "trójki" ostudziły nieznacznie atmosferę w hali Mistrzów. Jednak na rzuty Amerykanina dwoma skutecznymi akcjami zza łuku odpowiedział Luke Petrasek, dopiero dobre wejście z ławki Christiana Vitala pomogło wyrównać rywalizację. Amerykanin zdobył 9 "oczek" i to jego rzut w końcówce pierwszej odsłony doprowadził do remisu po 22.

W drugiej kwarcie bardzo skuteczny w obronie był Kalif Young, który utrudniał grę "Zielonym Kanonierom" pod koszem. Z kolei po atakowanej stronie parkietu akcjami podopiecznych trenera Przemysława Frasunkiewicza dobrze dyrygował Kamil Łączyński. Jednak kolejne 5 punktów z rzędu Vitala nie pozwalało się rozpędzić gospodarzom i od tej pory oglądaliśmy wyrównane spotkanie. Legioniści ponownie mieli ogromne problemy z rozgrywaniem ataków pozycyjnych pod presją obrony Anwilu, z kolei miejscowi również popełniali wyjątkowo dużo strat. W końcówce pierwszej połowy przypomniał o sobie, niewidoczny do tej pory, najlepszy strzelec Anwilu w tym sezonie, czyli Victor Sanders, który dwukrotnie trafił za trzy i po 20 minutach gospodarze prowadzili 40:36.

Po zmianie stron zbiórkę w ataku miał Aric Holman i efektownie zdobył punkty. Po chwili środkowy Legii asystował do ścinającego pod kosz Cowelsa, a w kolejnej akcji Holman trafił za trzy wyprowadzając "Zielonych Kanonierów" na pierwsze prowadzenie w tym meczu. Po słabszym początku, miejscowi zaczęli odzyskiwać rytm gry z początku meczu. Jednak ponownie rewelacyjnie grał Holman, który w trochę ponad 4 minuty drugiej połowy zdobył 9 "oczek", ale nie miał wsparcia swoich kolegów. Kiedy zmęczony Amerykanin musiał usiąść na chwilę na ławce, gospodarze wykorzystali to błyskawicznie odzyskując prowadzenie, lecz celna "trójka" Vitala na zakończenie trzeciej kwarty dała Legii prowadzenie 55:54.

W ostatniej odsłonie widać było coraz większe emocje w hali Mistrzów i po jednej z decyzji sędziów faul techniczny otrzymał szkoleniowiec gospodarzy po krytykowaniu decyzji arbitrów. Obie strony oddawały wiele rzutów za trzy, lecz z każdą minutą meczu ich skuteczność w tym elemencie gry spadała. Jednak kiedy pudłowało większość graczy, wciąż niesamowicie skuteczny był Sanders, który trudnymi rzutami doprowadził do remisu po 62. Po stronie Legii dużo spokoju dawał Josip Sobin, który w czwartej kwarcie zdobył 5 "oczek", ale ponownie najwięcej zależało od Holmana i Vitala. Niestety "Zieloni Kanonierzy" wciąż nie mogli znaleźć sposobu, żeby ograniczyć Sandersa, a również zaczęli pudłować z linii rzutów osobistych. Jednak legioniści nadal utrzymywali się w grze, a ponownie na dwupunktowe prowadzenie wyprowadził gości Holman. W ostatnich akcjach Michał Kolenda najpierw popełnił niepotrzebne przewinienie, po którym Jakub Garbacz dwoma osobistymi doprowadził do remisu, a po chwili na 8,6 sekundy do końca wyprowadził Legię na prowadzenie dobijając niecelny rzut Vitala. W ostatniej akcji Anwilu faul w ataku rzucając za trzy popełnił Sanders i ostatecznie Legia wygrała z Anwilem 76:74.

W najbliższą sobotę, 30 grudnia (godz. 17:30), "Zieloni Kanonierzy" zagrają u siebie ze Startem Lublin.

14. kolejka Orlen Basket Ligi: Anwil Włocławek – Legia Warszawa 74:76 (22:22, 18:14, 14:19, 20:21)

Anwil: Victor Sanders 24 pkt. 2 zb. 5 as. 3 prz. 3 str. 5 fl., Jakub Garbacz 13 pkt. 7 zb., Luke Petrasek 13 pkt. 4 zb., Amir Bell 9 pkt. 3 zb. 4 as. 4 str. 5 fl., Kamil Łączyński 6 pkt. 3 zb. 4 as., Kalif Young 4 pkt. 7 zb. 1 as., Mateusz Kostrzewski 3 pkt. 4 zb., Janari Joesaar 2 pkt. 4 zb. 1 as., Tanner Groves 0 pkt. 2 zb., Maciej Bojanowski 0 pkt. 1 zb., Bartosz Łazarski-, Igor Wadowski-

Legia: Christian Vital 26 pkt. 5 zb. 1 as., Aric Holman 22 pkt. 9 zb. 4 as., Ray Cowels III 8 pkt. 1 zb., Josip Sobin 7 pkt. 6 zb., Marcel Ponitka 5 pkt. 7 zb. 1 as., Michał Kolenda 5 pkt. 3 zb., Shawn Pipes 3 pkt. 1 zb. 3 str., Dariusz Wyka 0 pkt. 5 zb., Grzegorz Kulka 0 pkt. 1 zb. 1 as., Marcin Wieluński-, Adam Linowski-

TABELA ORLEN BASKET LIGI:

Terminy najbliższych meczów Legii:
30.12 (SO) g. 17:30 Legia Warszawa – Polski Cukier Start Lublin [Polsat Sport Extra]
03.01 (ŚR) g. 19:00 Enea Stelmet Zastal Zielona Góra – Legia Warszawa [Emocje.TV]
10.01 (ŚR) g. 19:00 Legia Warszawa – Sporting Lizbona [TVP Sport]
13.01 (SO) g. 17:30 Dziki Warszawa – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]
20.01 (SO) g. 19:30 Legia Warszawa – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk [Emocje.TV]
24.01 (ŚR) g. 19:00 Legia Warszawa – Bahcesehir Koleji SK [TVP Sport]
28.01 (ND) g. 15:30 Legia Warszawa – PGE Spójnia Stargard [Emocje.TV]
31.01 (ŚR) g. 17:30 Jonava CBet – Legia Warszawa [TVP Sport]
04.02 (ND) g. 17:30 Legia Warszawa – Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski [Polsat Sport Extra]
07.02 (ŚR) g. 20:30 Sporting Lizbona – Legia Warszawa
12.02 (PO) g. 18:00 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia – Legia Warszawa [Emocje.TV]