Koszykówka: W środę kolejny mecz Legii w FIBA Europe Cup

Źródło: legiakosz.com

01.02.2022 13:13

(akt. 01.02.2022 12:39)

W środę (2.02, godz. 17:30) w hali OSiR Bemowo koszykarze Legii Warszawa rozegrają mecz 5. kolejki II rundy FIBA Europe Cup. Rywalem Zielonych Kanonierów będzie mistrz Holandii, ZZ Leiden.

ZZ Leiden, wobec ostatnich bardzo dobrych wyników w FIBA Europe Cup, wysunęło się na prowadzenie w grupie I. Wynik środowego meczu może mieć bardzo duże znaczenie pod kątem awansu do ćwierćfinału tych rozgrywek.

Holendrzy najbardziej zaskoczyli wygrywając wyjazdowy mecz z Parmą Parimatch Perm (91:88), kiedy w czwartej kwarcie odrobili z nawiązką straty (31:20). Z kolei w ostatnim tygodniu pokonali na własnym parkiecie medi Bayreuth (98:93), który krótko po meczu z Legią, musiał ruszyć w podróż do Holandii. Holendrzy wygrali trzy pierwsze kwarty i nawet słabsza postawa w kwarcie czwartej, przegranej 18:34, nie przyniosła korzystnego wyniku Niemcom, dla których ten wynik oznaczał koniec marzeń o wyjściu z grupy. Jedyną porażką w FIBA Europe Cup, jaką ponieśli gracze ZZ Leiden, pozostaje ta, której doznali w połowie grudnia zeszłego roku, w meczu z Legią. Przypomnijmy, że podopieczni Wojciecha Kamińskiego w pełni zasłużenie zwyciężyli - w rozgrywanym bez udziału publiczności spotkaniu - w holenderskim obiekcie 90:78. Legioniści bardzo dobrze poradzili sobie ze środkowym Leiden, 24-letnim Duńczykiem, Asbjoernem Midtgaardem, który w wielu innych meczach jest czołową postacią zespołu.

Midtgaard w dziesięciu meczach w FIBA Europe Cup notuje średnio 15,5 punktu na mecz oraz 7,5 zbiórki. Duńczyk trafia 62,6 procent rzutów z gry, i choć rzadko podejmuje próby rzutów z dystansu (niewiele ponad jedna próba na mecz), czyni to bardzo skutecznie (8/12, co daje 66,7% skuteczności za 3). W niedawnym, przegranym meczu ligi BNXT, z Donarem Groningen, Midtgaard zdobył 20 punktów i zaliczył 11 zbiórek w 37 minut na placu. W lidze, w której biorą udział zespoły z Holandii i Belgii, Duńczyk może pochwalić się statystykami na poziomie 15,7 punktu na mecz oraz 8,3 zbiórki w 26,5 min. Wierzymy, że nasi podkoszowi poradzą sobie z tym graczem równie dobrze, co w grudniowym meczu w Niderlandach.

Drugim strzelcem zespołu jest Jhonathan Dunn - amerykański rozgrywający w europejskich pucharach zdobywa 15,5 pkt. (38,7% za 3) i zalicza 2,7 asysty, z kolei w lidze BNXT zdobywa 14,1 pkt. W naszym zespole w europejskich pucharach najskuteczniejszym graczem jest Muhammad-Ali-Abdur-Rakhman, który zdobywa średnio 17,9 pkt. na mecz, a w spotkaniu w Bayreuth zdobył aż 31 punktów, trafiając 7 trójek.

Gracze z Lejdy plasują się na drugim miejscu w łączonej lidze Beneluxu, z bilansem 14 wygranych i 3 porażek. Do prowadzącego Heroes Den Bosch tracą tylko punkt. Od grudniowego meczu z Legią zaliczyli świetną serię - dziewięciu kolejnych wygranych, którą przerwała dopiero porażka 69:71 z Donarem Groningen. Parę dni później z kolei pokonali medi Bayreuth, a do Warszawy przyjadą odpowiednio wypoczęci, bowiem w ostatni weekend nie grali żadnego spotkania.

Legia z kolei do rywalizacji z ZZ Leiden przystąpi w rytmie meczowym - po długiej przerwie na początku roku, w ostatnich dniach legioniści grają co trzy dni. I co najważniejsze grają skutecznie, pokonując kolejnych rywali - medi Bayreuth, GTK Gliwice i HydroTrucka Radom. Cieszy na pewno rosnąca forma drużyny, szczególnie wobec słabszej dyspozycji strzeleckiej niektórych graczy. W niedzielnym meczu bardzo dobrze pod względem skuteczności pokazał się Grzegorz Kamiński, natomiast powołany do szerokiej reprezentacji Polski, Grzegorz Kulka na pewno będzie chciał w kolejnym meczu udowodnić swoją wartość, bowiem w meczu z radomianami nie trafił żadnego z siedmiu rzutów z gry.

W drużynie mistrza Holandii w ciągu ostatnich tygodni nie doszło do żadnych zmian kadrowych. Legia z kolei pozyskała Roberta Johnsona, który ma za sobą dwa mecze w Energa Basket Lidze, a środowy występ będzie dla niego pierwszym w europejskich pucharach z "eLką" na piersi.

Awans do 1/4 finału wywalczą dwie najlepsze drużyny każdej z grup drugiego etapu rozgrywek FIBA Europe Cup. Legia, która obecnie ma bilans 2-1, zapewni sobie udział w ćwierćfinałach w przypadku dwóch wygranych w najbliższych spotkaniach przed własną publicznością. Cztery zwycięstwa oraz korzystny bilans bezpośrednich meczów z ZZ Leiden, sprawiłby, że "Zieloni Kanonierzy" mieliby zapewnione miejsce w kolejnej fazie rozgrywek, już przed wyjazdem do Parmy, który zaplanowano na 15 lutego.

Spotkanie Legii z ZZ Leiden rozpocznie się o godzinie 17:30. Bilety nabywać można cały czas na Legiakosz.abilet.pl, a w dniu meczu kasy biletowe przy wejściu do hali otwarte zostaną półtorej godziny wcześniej. Zachęcamy również do zakupów w sklepiku klubowym, który zlokalizowany jest pod główną tablicą wyników, na poziomie parkietu. Transmisja w TVP Sport.