Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

10.01.2024 21:00

(akt. 11.01.2024 00:27)

Koszykarze Legii wygrali u siebie 93:84 ze Sportingiem Lizbona w 3. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda). Dla "Zielonych Kanonierów" to trzecie spotkanie i jednocześnie drugie zwycięstwo na tym etapie rozgrywek.

Środowe spotkanie w FIBA Europe Cup obie drużyny rozpoczęły od strat, po których pierwsze punkty w meczu zdobył Shawn Pipes. Legioniści od początku grali szybko co pozwoliło im wypracować przewagę 9:2. Po celnej "trójce" znanego z występów w Rosie Radom Mike’a Moore’a goście złapali wiatr w żagle i zdobyli 7 punktów z rzędu doprowadzając do remisu. Od tego momentu to koszykarze Sportingu mieli delikatną przewagę. Jednak po stronie Legii wyjątkowo skuteczny był Pipes, do którego w końcówce tej odsłony dołączył Raymond Cowels i ostatecznie po 10 minutach "Zieloni Kanonierzy" prowadzili 23:18.

Drugą kwartę dwoma trafieniami za trzy punkty otworzył Marvin Clark, a w sumie goście zaczęli ją od serii 8:0, którą zatrzymał dopiero celną "trójką" Christian Vital. Jednak to koszykarze wicemistrza Portugalii wyglądali w pierwszej części tej odsłony na bardziej skoncentrowanych i dzięki dobrej obronie zyskiwali przewagę, którą legioniści niwelowali kolejnymi trafieniami za trzy. Po przerwie na żądanie dla trenera Pedro Monteiro to gospodarze złapali drugi oddech i zaczęli grać bliżej kosza, co pozwoliło wypracować kilkupunktowe prowadzenie. Jednak wciąż najgroźniejszą bronią legionistów pozostawały rzuty zza łuku i ich wysoka ponad 50% skuteczność. Ostatecznie Legia schodziła do szatni prowadząc ze Sportingiem 53:43 i trafiając do przerwy aż 9-krotnie za trzy.

Po zmianie stron również pierwsze punkty padły zza łuku, tym razem po skutecznej akcji Vitala. W kolejnych minutach obie strony miały problem ze znalezieniem dogodnych pozycji do rzutu i na kolejne punkty trzeba było czekać ponad dwie minuty. Po początkowym przestoju obie drużyny odzyskały skuteczność, legioniści dalej głównie trafiali za trzy, a goście próbowali przyspieszyć grę. Jednak w tej kwarcie najwięcej zależało od defensywy i w tej szarpanej grze lepiej odnajdywali się gracze Sportingu. To właśnie goście grali mądrzej w końcówce co pomogło im odrobić 6 "oczek" w tej odsłonie i ostatecznie po 30 minutach przegrywali tylko 66:70.

Czwartą kwartę legioniści zaczęli od dwóch skutecznych akcji, najpierw po ofensywnej zbiórce skuteczny pod koszem był Josip Sobin, a po chwili punkty z szybkiego ataku zdobył Vital. W kolejnych minutach podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego utrzymywali kilkupunktową przewagę, ale goście nie dawali za wygraną i cały czas próbowali odrobić straty. Po przerwie goście ustanowili obronę strefami na całym boisku, którą udało się wymusić stratę i zmniejszyć straty do zaledwie trzech "oczek". Jednak po chwili akcją 3+1 popisał się Vital uspakajając pozytywnie naładowanych gości, którzy od tego momentu nie potrafili już odrabiać strat. Ostatecznie Legia wygrała ze Sportingiem 93:84, dzięki wyjątkowo skutecznemu duetowi Amerykanów Pipes – Vital, którzy w sumie zdobyli aż 50 z 93 punktów dla Legii.

W najbliższą sobotę, 13 stycznia (godz. 17:30), Legia zagra na wyjeździe z Dzikami w derbach stolicy (17. kolejka Orlen Basket Ligi), które odbędą się w hali Koło przy ulicy Obozowej 60 w Warszawie.

3. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda): Legia Warszawa – Sporting Lizbona 93:84 (23:18, 30:25, 17:23, 23:18)

Legia: Vital 31 pkt, Pipes 19, Cowels 11, Holman 10, Sobin 10, Wyka 5, Kolenda 5, Ponitka 2, Linowski 0, Wieluński -,

Sporting: Moore 20 pkt, Ekiyor 17, LoVett 11, Curry 11, Clark 11, Ventura 8, Cruz 6, Araujo 0, Loncovic 0, Cardoso -, Gomes -, Tavares -,