Koszykówka: Zwycięstwo w Zielonej Górze, Legia zagra w Pucharze Polski!

Źródło: legiakosz.com

08.01.2023 17:15

(akt. 08.01.2023 18:59)

Koszykarze Legii wygrali na wyjeździe 106:90 z Zastalem w 15. kolejce Energa Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to 1. zwycięstwo w Zielonej Górze po 35 latach, które oznacza jednocześnie... awans do Pucharu Polski!

Zielonogórzanie rozpoczęli ze sporą energią, dzięki czemu bardzo szybko objęli prowadzenie 6:0. Ze strony Legii odpowiadał Geoffrey Groselle trafiający zarówno spod samej obręczy, jak również z półdystansu. Po "trójce" Raya McCalluma stołeczna drużyna prowadziła 8:6 i cieszyła się niezłą skutecznością. Na cztery minuty przed końcem pierwszej odsłony warszawiacy wygrywali 20:11. Po przerwie na żądanie wciąż to Legia była lepsza, co przypieczętowała wsadem Janisa Berzinsa. Efektowne zagranie ustaliło wynik pierwszej kwarty – 30:18 dla gości.

Zastal starał się wymuszać przewinienia rywala odważnie atakując kosz – najlepiej wychodziło to Przemysławowi Żołnierowiczowi, dzięki któremu strata gospodarzy stopniała do 6 "oczek". Z kolei "Zieloni Kanonierzy" grali szybko, często zamieniając kontrataki na punkty. Właśnie w takich okolicznościach dwukrotnie z rzędu zza łuku trafił McCallum i Legia prowadziła 42:28. Zawodnicy trenera Wojciecha Kamińskiego grali z dużym zaangażowaniem, walczyli o każdą piłkę, co przynosiło efekty. Na półmetku przyjezni wygrywali aż 60:41.

Pomimo wyraźnego prowadzenia, stołeczna ekipa nie zamierzała się zatrzymywać. Skutecznie akcje kończyli Billy Garrett, McCallum i Groselle. W końcu swoje pierwsze punkty w tym meczu zdobył Grzegorz Kulka, po czym tablica wyników wskazywała rezultat 72:47 dla gości. Gospodarze nie ustawali w wysiłku, by przed ostatnią kwartą zniwelować tę stratę i cel osiągnęli – po 30 minutach gry Legia prowadziła 83:67. Po kolejnym celnym rzucie za trzy punkty w wykonaniu McCalluma, na nieco ponad cztery minuty przed końcem meczu stało się niemal jasne, że to Legia będzie triumfować. Tak też było, gdyż pokonała Zastal 106:90.

To 9. zwycięstwo legionistów w trwającym sezonie Energa Basket Ligi. Triumf ten dał warszawiakom przepustkę do rywalizacji w turnieju finałowym o Suzuki Puchar Polski, który zostanie rozegrany w dniach 16-19 lutego.

W kolejną niedzielę, 15 stycznia (godz. 15:30), "Zieloni Kanonierzy" zagrają u siebie z beniaminkiem ligi, Sokołem Łańcut.

15. kolejka Energa Basket Ligi: Zastal Zielona Góra – Legia Warszawa 90:106 (18:30, 23:30, 26:23, 23:23)

Zastal: Przemysław Żołnierewicz 23 pkt, Alan Hadzibegović 18, Bryce Alford 18, Sebastian Kowalczyk 8, Dusan Kutlesic 7, Karem Brewton 7, Aleksandar Zecević 4, Jan Wójcik 3, Szymon Wójcik 2, Michał Pluta 0, Jan Góreńczyk -, Jakub Kunc -.
Trener: Oliver Vidin

Legia: Ray McCallum 31 pkt, Billy Garrett 17, Geoffrey Groselle 15, Travis Leslie 14, Łukasz Koszarek 8, Grzegorz Kamiński 7, Dariusz Wyka 6, Janis Berzins 5, Grzegorz Kulka 3, Jakub Sadowski 0, Szymon Kołakowski 0.
Trener: Wojciech Kamiński, as. Marek Zapałowski, Maciej Jamrozik